Ramazan Bayramı ne zaman ve kaç gün sürecek?

Şu sıralar İslam aleminde ve de Türkiye’de merak edilen konuların başında 2017 Ramazan Bayramı’nın ne zaman olduğu ve Ramazan Bayramı tatilinin kaç gün olduğu konusu geliyor. Ayrıca Ramazan Bayramı’nın hangi günlere denk geldiği konusu da merak edilen diğer bir konu. Ramazan Bayramı ile merak edilen soruların cevabıyla ilgili detaylar haberimizde bulabilirsiniz.

RAMAZAN BAYRAMI NE ZAMANA DENK GELİYOR?

Ramazan ayı bu yıl 27 Mayıs Cumartesi günü başladı. 30 gün boyunca tutulan orucun ardından 24 Haziran Cumartesi günü Ramazan ayı sona erecek. Ramazan ayının bitmesiyle 25 Haziran Pazar günü Ramazan Bayramı kutlanmaya başlanacak ve 3 gün sürecek. 27 Haziran 2017 Salı günü ise 2017 Ramazan Bayramı sona erecek.

SON ORUÇ NE ZAMAN TUTULACAK? AREFE GÜNÜ HANGİ GÜN?

Ramazan başlangıcı da 27 Mayıs 2017 Cumartesi günü. 2017 yılının ilk orucu 27 Mayıs Cumartesi günü tutuldu. Son oruç da 24 Haziran Cumartesi günü tutulacak ve bu tarih bayramın arefe günü olacak. Ramazan Bayramı 1. günü 25 Haziran 2017 Pazar gününe denk geliyor. Ramazan Bayramı 2. günü 26 Haziran 2017 Pazartesi, 3. günü de 27 Haziran Salı gününe denk geliyor.

KADİR GECESİ HANGİ GÜN VE NE ZAMAN?

Ramazan ayı, Kur’an-ı Kerim’in indiği aydır. Kur’an’da bin aydan daha hayırlı olduğu bildirilen “Kadir Gecesi” yine bu ay içinde kutlanır. 21 Haziran 2017 Çarşamba Kadir Gecesi’ni idrak edilecek. İslam’ın temel ibadetlerinden olan oruç da bu ayda tutulduğu için Ramazan ayı, Müslümanlar için en kutsal aydır. Bu yüzden Ramazan ayına “On Bir Ayın Sultanı” denilmiştir. Kadir Gecesi, Kuran’ı Kerim bu gecede indirilmeye başlanmıştır. Kadir Gecesi Ramazan ayının son on gecesinde ve tekli gecelerdedir. Ramazan ayı ayetlerinden bir tanesi, Ey iman edenler! Allah’a karşı gelmekten sakınmanız için oruç, sizden öncekilere farz kılındığı gibi, size de farz kılındı. ( Bakara,183) şeklindedir.

YORUMLAR

Henüz hiç yorum yapılmamış.

BENZER HABERLER

YENİ HABERLER

© Copyright 2017 Medyabey. Tüm görsel ve metin kaynak hakları saklıdır. - [email protected]