Yaşam

PYBS 2017 bursluluk sınavının sonuçları ne zaman belli olacak?

PYBS sınavı sorularının cevapları hazırlanıyor. Bilindiği gibi Parasız Yatılı Bursluluk Sınavı (PYBS) her sene tekrarlanıyor. Devletten burs almak isteyen öğrencilerin girdiği bu sınav 10 Haziran’da(bugün) saat 14.00’da yapıldı. Sınava giren binlerce öğrenci sınav sonunda çıktıktan sonra sonuçların açıklanacağı zamanı heyecanla beklemeye başladılar. İşte, PYBS sınavı ile ilgili detaylar.

PYBS SINAV SONUÇLARI 18 TEMMUZ’DA

PYBS bursluluk sınavı soruları cevapları PYBS bursluluk sınavı ne zaman açıklanacak sorularının cevapları sınava giren adaylar tarafından merakla bekleniyor. Her sene tekrarlanan Parasız Yatılı Bursluluk Sınavı, 2017 yılında 10 Haziran’da yapıldı. PYBS’de 5. 6. ve 7. sınıflar Türkçe, Matematik, Fen Bilimleri ve Sosyal Bilgiler derslerinden; 8. sınıflar Türkçe, Matematik, Fen Bilimleri, Sosyal Bilimler derslerinden; 9. 10. ve 11. sınıflar Türk Edebiyatı-Dil ve Anlatım-Türk Dili ve Edebiyatı, Matematik, Fen Bilimleri (Fizik, Kimya ve Biyoloji) ve Sosyal Bilimler derslerinden sorumlu oldular. PYBS sınav sonuçları 18 Temmuz’da açıklanacak. Haberimiz üzerinden PYBS soruları yayınlanır yayınlanmaz ulaşabilirsiniz.

PYBS SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANIR?

10 Haziran’da saat 14.00’da yapılan sınavın sonuçları, 18 Temmuz’da “http://www.meb.gov.tr” ve “http://odsgm.meb.gov.tr” internet adreslerinde ilan edilecek.

PYBS SINAVI NEDİR?

Devlet parasız yatılılık bursu ilköğretim ve lise öğrencilerine verilen bir burs çeşididir. Süresi 18 yaşına kadar olup, 5. Sınıftan 11. Sınıf dahil olmak üzere bu sınıf aralığındaki kişiler bursu alabilmektedir. Bursu alabilmenin temel şartı yıllık kişi başına düşen gelirin belirtilen miktarın altında olmasıdır. Yani durumu iyi olan kişilere burs verilmemektedir. Ancak öğretmen ve gazi çocukları için bu durum geçerli değildir. Devlet parasız yatılılık bursu sınıflara göre yapılışı farklılık gösteren bir burstur. Ancak bu bursu kazanabilmenin tek yolu belirtilen sınavdan yüksek bir puan almaktır. Devlet parasız yatılılık bursu 6,7 ve 8 sınıflara SBS sınavından aldıkları puanların yüksekliğine göre verilmektedir. Ancak 5. Ve 9,10,11’nci sınıflara giden öğrenciler, sadece bu bursa özel yapılan sınava girmek zorundadır.

Devlet parasız yatılılık bursu sınavı yılda bir kez sınıflara göre yapılmaktadır. Sorular genel değil, o yılın soruları olup, öğrencilerin bilgileri taze iken sınav yapılır. Sınavın kazanılması kolaydır. Çünkü devlet parasız yatılılık bursuna çok ciddi rakamlarda kişiye verilmektedir. Ancak sınavlar düşündürücü ve yoruma dayalıdır. Sınavda ne kadar başarılı olunursa, DPY bursunu almakta o kadar kolaydır. DPY bursunun sonuçları ise sınavdan 1 – 2 ay sonra açıklanır ve kazanıp, kazanamadığınızda buralarda belli olur. Kazanan kişiler gerekli bilgileri okulları aracılığıyla gönderir ve bursunu almaya başlar. Kazanamayan kişiler ise seneye eğer ki şartları uyuyorsa tekrar girebilir.

2017 PYBS ÜCRETİ NE KADAR?

Öğrencilerin ihtiyaçlarını karşılayabildiği bu burs bir öğrenci için çok değerli bir miktardır. Yıllara göre PYBS burs ücretini inceleyelim:

 

2013 yılında burs ücreti: 398,72 TL

 

2014 yılında burs ücreti: 438,89 TL

 

2015 yılında burs ücreti: 473,47 TL

 

2016 yılında burs ücreti: 530,24 TL

 

2017 yılında burs ücreti: 573.47 TL

Etiketler

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı