Papa Francis’i kızdıran Sanders yorumları

Hristiyan Katoliklerin ruhani lideri Papa Francis, eleştirilere sert yanıt verdi. Bernie Sanders’la Vatikan’da görüşmesinin kamuoyunda tepki ve eleştirilere sebep olmasının üzerine sert bir açıklama yapan Papa Francis, bunu sansasyon haline getirenlere oldukça sinirlendi.

KPapa Francis, ABD başkanlık seçimlerinde Demokrat Parti adaylığı için siyasi arenada ter döken Bernie Sanders’la Vatikan’da görüşmesini büyük bir sansasyon olarak algılayıp eleştirenleri topa tuttu. Sığınmacılarla dayanışma için Midilli Adası’na gerçekleştirdiği 5 saatlik ziyaretten dönerken uçakta gazetecilerin sorularını yanıtlayan Papa Francis, programında olmamasına karşın Vatikan’a bir toplantı için gelen Sanders’la 5 dakikalık bir görüşme gerçekleştirdiği için gelen eleştirilere tepki gösterdi.

Gazetecilerin “Amerikan siyasetine mi girmek istediniz?” sorusuna ise Papa Francis; “Bugün tam çıkarken Senatör Sanders’ı gördüm. O benim o saatte çıkacağımı biliyormuş ve nezaket göstererek, eşi ve toplantıya katılan bir başka çiftle birlikte bana selam vermeye gelmiş. Onlar da diğer toplantıya gelenler gibi Azize Marta Konukevi’nde (Papa’nın yaşadığı yer) kalıyordu. Yanına gittim, selam verdim ve elini sıktım. Bundan fazlası olmadı. Buna eğitim deniyor, siyasete karışmak değil. Birisine selam vermenin siyasete karışmak anlamına geldiğini düşünen rica ederim bir psikiyatriste gitsin” şeklinde yüksek perdeden bir açıklama yaptı.

ABD başkanlık seçimlerine hazırlanan Sanders, Papalık Sosyal Bilimler Akademisi’nin daveti üzerine Cuma günü ekonomi ve sosyal adalete ilişkin bir sempozyumda konuşma yapmış bunun ardından Sanders’in Vatikan’ın desteğini alıp Papa’yla görüşüp görüşmeyeceği merak konusu olmuştu. Sonrasında da Papa’nın, Midilli Adası seyahati için havalimanına gitmeden önce, sabah 06.00 sıralarında Sanders’la Vatikan’da 5 dakika görüştüğü ortaya çıkmıştı. Gelen tepkilere ise Papa “Bu bir eğitim meselesidir.” diyerek şeklinde cevap verdi.

YORUMLAR

Henüz hiç yorum yapılmamış.

BENZER HABERLER

YENİ HABERLER

© Copyright 2017 Medyabey. Tüm görsel ve metin kaynak hakları saklıdır. - [email protected]