Özgür Gündem yazarları Aslı Erdoğan ve Necmiye Alpay tahliye edildi!

Mahkeme kararı ile kapatılan Özgür Gündem Gazetesi’nin danışma kurulu üyesi yazar Aslı Erdoğan, dil bilimci Necmiye Alpay ve genel yayın yönetmeni Zana Bilir için tahliye kararı çıktı. Aslı Erdoğan, Necmiya Alpay ve Zana Bilir tahliye edildi.

Kapatılan Özgür Gündem Gazetesi’nin yayın danışma kurulu üyesi yazar Aslı Erdoğan ve dilbilimci yazar Necmiye Alpay ve gazetenin genel yayın yönetmeni Bilir Kaya tahliye edilirken; gazetenin genel yayın yönetmeni İnan Kızılkaya için tutukluluk halinin devamına karar verildi.

“Terör örgütü üyeliği” ve “Terör örgütü propagandası yapmak” suçundan tutuklanan Özgür Gündem gazetesi yazarları ve yöneticileri tahliye edildi. Bugün Çağlayan Adliyesi’nde görülen İstanbul 23. Ağır CezaMahkemesi’nde açılan davanın ilk duruşmasından tahliye kararı çıktı.

Aslı Erdoğan “Hukuk varmış gibi yapacağım”

Savunmasına “Hukuk varmış gibi yapacağım” diyerek başlayan Aslı Erdoğan “18 yıl önce Radikal Gazetesi’nde başladığım yazılarımın hiç birine dava açılmadı. En acısı 26 yıl 8 kitap, yüzlerce yazı yazmış bir yazarın cımbızla seçilen yazılarından suçlanması. Ben bir yazarım benim var oluş amacım anlatmak. Örgüt üyeliği suçlaması için gösterilen tek delil, gazetenin künyesinde yazan ismim.” dedi.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nca hazırlanan iddianamede, Özgür Gündem gazetesi yöneticileri ve çalışanlarından Kemal Sancılı, Aslı Erdoğan, İnan Kızılkaya, Bilir Kaya, Ayşe Necmiye Alpay, Emire Eren Keskin, Filiz Koçali, Ragıp Zarakolu ve Bilge Akut “şüpheli” sıfatıyla yer alıyordu.

İddianamede, Aslı Erdoğan ve yazar Necmiye Alpay’ın da bulunduğu 4’ü tutuklu 9 şüphelinin, “Silahlı terör örgütüne üye olmak”, “Devletin birliğini ve ülke bütünlüğünü bozmak” ve “Terör örgütü propagandası yapmak” suçlarından ağırlaştırılmış müebbet ve 6,5 yıldan 17,5 yıla kadar hapis cezasına çarptırılmaları talep edilmişti.

YORUMLAR

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Sorry, comments for this entry are closed at this time.

BENZER HABERLER

YENİ HABERLER

© Copyright 2017 Medyabey. Tüm görsel ve metin kaynak hakları saklıdır. - [email protected]