Medya

Özgür Gündem yazarı Aslı Erdoğan tutuklandı

Geçici olarak kapatılan Özgür Gündem’in yayın danışma kurulu üyesi ve yazarlarından Aslı Erdoğan, ‘örgüt propagandası yapmak’, ‘örgüt üyeliği’ ve ‘halkı kışkırtmak’ suçlamalarıyla hakkında tutuklama talebiyle adliyeye sevk edildikten sonra çıkartıldığı mahkeme tarafından  tutuklandı.

Erdoğan’ın gözaltına alınmasına delil olarak, gazetedeki yazıları ile gazetenin yayın danışma kurulu üyesi olması gösterildi. Yazar Aslı Erdoğan, ifade işlemlerinin bitmesinin ardından Çağlayan Adliyesi’ne getirildi.

“YAYIN POLİTİKASINA MÜDAHALE İÇİN YETKİM YOK”

Geçici olarak kapatılan Özgür Gündem gazetesinin yayın danışma kurulu üyesi ve yazarlarından Aslı Erdoğan, emniyetteki ifadesinde hiçbir terör örgütüyle ilişkisi olmadığını ve üzerine atılı hiçbir suçlamayı kabul etmediğini söyledi.

Bünyesinde bulunduğu danışma kurulunun gazetenin yayın politikasına ilişkin hiçbir tasarrufunun olmadığını belirten Erdoğan “Gazeteye yayın politikası ile ilgili herhangi bir öneri, görüş, talimat verme yetkisine haiz değilim” dedi.

‘HİÇBİR SUÇLAMAYI KABUL ETMİYORUM’
Erdoğan’ın ifadesi şöyle: “1998 yılında Radikal isimli gazetede yazılar yazmaya başladım. 2001 yılında ayrıldım. Bir dönem Birgün gazetesinde yazılar yazdım. 2010’da tekrar Radikal gazetesinde yazmaya başladım. Beş ay sonra işime son verildi. 2011 yılının Mart ya da Nisan ayında Özgür Gündem’de yazmaya başladım. Edebiyatçı olduğumdan yedi adet romanım bulunmaktadır. 15 dile çevrilmiştir. Fil ve Kara Karga edebiyat dergilerine de yazılar yazıyorum. Benim hiçbir terör örgütüyle hiçbir şekilde ilişkim yoktur. Yayın danışma kurulunun kimler yazı yazacak, yayın politikası nasıl olacak şeklinde bir müdahalesi kesinlikle yoktur. Tamamıyla formalite icabı künyede gösterilmekteyim. Üzerime atılı hiçbir suçlamayı kabul etmiyorum.”

EVİNDE GÖZALTINA ALINMIŞTI

‘Terör örgütü propagandası’ gerekçesiyle kapatılan Özgür Gündem’de o esnada haber takibi yapan İMC TV ve DİHA çalışanları da dahil olmak üzere 24 gazeteci gözaltına alınmıştı.
Özgür Gündem’in eski genel yayın yönetmeni Eren Keskin’in, yazarlarından Filiz Koçali’nin ve gazeteci Ragıp Zarakolu’nun evlerine polis baskını yapılmış, Aslı Erdoğan da gözaltına alınmıştı.

Etiketler

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün