ÖSYM Kamu Personeli Seçme Sınavı KPSS 2017/1 memur ataması ne zaman?

Memur adayları bu haberi merakla bekliyor! “KPSS 2017/1 merkezi kaç memur ataması ne zaman yapılacak?” sorusu gündemdeki yerini koruyor. KPSS 2017/1 kadrolar ne zaman belli olacak? Kimler KPSS 2017/1 başvurusu yapabilecek ve ne kadar alım yapılacak?

Bilindiği üzere Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi tarafından her sene belirlenmiş olan tarihler de iki kez olmak üzere merkezi yerleştirme ataması yapılıyor. ÖSYM tarafından yayınlanan sınav takvimine baktığımızda 2017 KPSS/1 merkezi atamaya ilişkin duyuruya göre 21 Haziran’da ÖSYM’nin resmi web sitesinde sonuçlar ilan edilecek.

Prosedür nasıl işliyor? 

Öncelikle ÖSYM üzerinden 21 Haziran 2017 tarihinde resmi web sitesinden sonuçların açıklanmasını beklemek gerekiyor. Ardından Devlet Personel Başkanlığınca, önce kurumlardan talep toplama işlemi yapılacak ve bunun ardından hazırlanan kılavuz ÖSYM’ye gönderilerek ÖSYM tarafından tercihlerin alınması süreci başlaması bekleniyor.

Yani özetle yılın ilk atamasının 21 Haziran’da gerçekleşeceğini hatırlatalım. Başvuruda bulanacak adaylar 21 Haziran 2017 tarihinde başlayacak tercihlere 3 Temmuz 2017 tarihine kadar başvuru yapabilecek. Adaylar başvurularını ÖSYM’nin resmi İnternet sitesinden yapacak.

Devlet Personel Başkanlığının yaptığı açıklamaya göre 2017 yılı sonuna kadar 5 bin kişinin atanacağı duyurulmuştu. Ek bir atama yapılmayacak ise 2017/1 merkezi atamasında 2 bin ile 3 bin arasında atama yapılması beklenmektedir.

KPSS 2017/1 atamasına göre ne kadar memur atanacak? 

Devlet Personel Başkanlığı aracılığı ile yıl sonuna kadar 5 bin kişilik atamanın yapılacağı belirtilmişti. Bu kadrolar için atama yapılacak ve ek bir atama olmayacaksa KPSS 2017/1 merkezi yerleştirme atamasında toplam 2 bin – 3 bin kişilik bir atamanın gerçekleştirilmesi beklenmektedir. Ek olarak yeni atamalar daha eklenirse sayı daha da artabilir. Peki memur atama kadroları ne zaman duyurulacak.

 

KPSS 2017 tercihleri ne zaman yapılacak?

KPSS 2017/1 tercihleri 21 Haziran tarihinde saat 10.00’da başlıyor. 3 Temmuz’da KPSS 2017/1 tercihleri sona eriyor. Devlet Personel Başkanlığınca, önce kurumlardan talep toplama işlemi yapılıyor. Yapılan çalışmaların ardından hazırlanan kılavuz ÖSYM’ye gönderiliyor. Ardından ise ÖSYM tarafından tercihlerin alınması süreci başlıyor. 2017 yılı içerisinde yapılan açıklamalara göre 3 yerleştirme işlemi yapılacak. İlk yerleştirme Temmuz ayında ikinci yerleştirme ise Kasım ayında yapılacak. 3. yerleştirme ise engelli vatandaşlarımıza yönelik olarak yapılacak, bu yerleştirme ise yine Temmuz ayında yapılacak.

KPSS Tercihlerini nasıl yapabilirim? 

KPSS tercihlerinde nitelik kodları ile tercihler yapılacak. ÖSYM aday işlemleri sistemine giren adaylar KPSS 2017/1 tercih işlemleri sekmesine tıklayacak. Daha sonra kendilerine verilen 30 tercih hakkını kullanacak. Adaylar tercih kılavuzunda yer alan nitelik kodlarını inceleyecek ve kendilerine uygun olan nitelik kodunu tercih satırlarına yapıştırarak tercihlerini yapacak. Ortaöğretim bazında 2001 (Herhangi bir ortaöğretim kurumundan mezun olmak) kodu ile tercih edilebilecek kadro sayısı 54 olarak açıklandı. Ortaöğretim adaylar 2001 kodu istenilen kadroları tercih edebilecek.

Kamu Personeli Seçme Sınavı KPSS puan türleri 2017 itibarıyla 55 farklı türde açıklanmıçtı. KPSSP3 Lisans, KPSSP93 Önlisans ve KPSSP94 de ortaöğretim alanı için genel mezuniyet alanları için olmak üzere en önemli 3 puan türüdür. KPSSP10 ve KPSSP121 de öğretmenlik için kullanılan iki farklı puan türü. Bu kapsamda diğer tüm kamu kurum ve kuruluşlarının KPSS puan türlerini aşağıdaki bağlantıdan kolayca inceleyebilirsiniz.

Eğitim Bilimleri, Hukuk, İktisat, İşletme, Maliye, Muhasebe, Çalışma Ekonomisi ve End. İlişkileri, İstatistik, Kamu Yönetimi, Uluslararası İlişkiler, ÖABT, DHBT 1, DHBT 2 ve YDS testleri gerektiren KPSS puan türlerinin tüm ayrıntısına buradan ulaşabilirsiniz. kpss ek puan türleri

KPSS puan türlerine göre alım yapan kurumlar için TIKLAYINIZ.

YORUMLAR

Henüz hiç yorum yapılmamış.

BENZER HABERLER

YENİ HABERLER

© Copyright 2017 Medyabey. Tüm görsel ve metin kaynak hakları saklıdır. - [email protected]