Sinema

Oscar’lı yönetmen Steven Soderbergh’in iPhone ile çektiği “Saplantı” ilk olarak Türkiye’de izlenecek

Oscar’lı yönetmen Steven Soderbergh, Saplantı filmiyle gündemde. Trafik, Seks Yalanları, Tatlı Bela, Che, Oceans’s filmlerinin başarılı yönetmeni Soderbergh, “Şanslı Logan” filminden sonra iPhone ile çektiği Saplantı/Unsane filmi ile beklenmedik bir hamle yaptı. Soderbergh’in iPhone ile çektiği film ilk olarak Türkiye’de seyirciyle buluşacak.

13-14 NİSAN’DA İZLENECEK

Ünlü yönetmenin “Saplantı” adlı filmi,  SABAH ve atv’nin tema sponsoru olduğu, İKSV’nin düzenlediği 37. Uluslararası İstanbul Film Festivali’nde ilk kez Türkiye’de gösterilecek. Filmin 13 ve 14 Nisan’da dört gösterimi var. Festival sonrasındaysa “Saplantı” 1 Haziran’da gösterime girecek.

Oscar’lı yönetmen Steven Soderbergh son filmi Saplantı’yı iPhone ile çekmesiyle ilgili konuştu. ““Akıllı telefon teknolojisini denedikten sonra bir film çekebileceğimi düşündüm” diyen Soderbergh, yaşadığımız dijital dönemde film çekmek için büyük imkanlara gerek olmadığını gösterdi.

Ünlü yönetmen Saplantı filminde sıkıntılı geçmişinden kurtulmak ve yeni bir işe başlamak için başka bir şehre taşınan fakat isteği dışında bir akıl hastanesine kapatılan bir kadının yaşadıklarını anlatıyor.

FİLM ‘TEKNOLOJİ YANLIŞ ELLERE GEÇERSE’Yİ ANLATIYOR

Claire Foy’un başrol oynadığı, korku gerilim filmi ABD’deki sağlık sisteminden teknolojinin yanlış ellere geçince nelere yol açtığı, günümüzde kadınların tehdit altında yaşamasına nasıl neden olabileceği konu ediliyor.

İşte, Soderbergh’in Sabah gazetesinde yer alan röportajından bir bölüm:

“Saplantı, yıllarca yapmak istediğim bir filmdi. Ve akıllı telefon teknolojisini yeterince denedikten sonra böyle bir telefonla bir film çekmeye hazır olduğumu düşündüm. Bu süreçte sürekli stil denemeleri yaptım. Amacım meselenin özünü ortaya çıkarmaktı. ”

“STORYBOARD KULLANMAM”

“.. Ama bu yeni teknolojinin avantajları da var. Mesela bir hafta sonu filmi tekrar izlemiştim ve düzeltmek istediğim bir şeyler gördüm. Bu yüzden pazartesi günü çekim yaptık ve o günün gecesinde o sahneyi filme ekledim.”

“Asla film çekerken storyboard kullanmam. Storyboard hayal gücü eksikliği göstergesidir. Bir film çekerken o konuyla ilgili, bana yardımcı olacağını düşündüğüm filmleri izlerim, kitapları okurum, araştırmamı yaparım. Bir nevi dersime çalışırım. Bu şekilde çekimde ne yapacağıma, yani kullanacağım merceklerden çekim açılarına kadar birçok şeyi belirlemiş olurum. Zaten detaylar arasında da çok boğulmamak gerek, çünkü çekim sırasında kimi kıymetli fikirler ortaya çıkabiliyor ve değişiklikler yapabiliyorsunuz.”

Etiketler
Daha Fazla Göster

Medyabey

Medyabey.com medyayı daha çok da TV ve yerli dizileri odağına alan bir mecradır. Sitemizde dizi haberlerine, dizi eleştiri ve yorumlarına da ağırlıklı olarak yer verilmektedir.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı