Örgüt üyesi suçlamasıyla yargılanan Aslı Erdoğan’a insan hakları ödülü!

Teröre verdiği destekten ötürü kapatılan Özgür Gündem gazetesinin yayın danışma kurulunda yer alan hem de gazetede yazarlık yapan Aslı Erdoğan’a insan hakları ödülü… Aslı Erdoğan,  ‘örgüt üyesi olmak’ ve ‘devletin birliği ve ülkenin bütünlüğünü bozmak’ suçlaması ile 19 Ağustos 2016’da tutuklanmış daha sonra serbest bırakılmıştı. Aslı Erdoğan’a insan hakları ödülü verilmesi medya dünyasında şaşkınlığa neden oldu.

BATI, TÜRKİYE KARŞITLARINI ÖDÜLLENDİRMEYİ SEVİYOR

Alman Deutsche Welle haber sitesinin haberine göre Aslı Erdoğan, Avusturya’da 2016 yılının Bruno Kreisky İnsan Hakları Ödülü’ne layık görüldü. Aslı Erdoğan’a verilen ödülle igili kararı, Bruno Kreisky İnsan Hakları Vakfı adına tarihçi Oliver Rathkolb açıkladığı haber veriliyor.

Rathkolb, Türkiye’de terör iddiaları ile yargılanan yazar Aslı Erdoğan’ın her zaman “aktif ve koşulsuz bir biçimde insan haklarının hayata geçirilmesi için çaba gösterdiğini” söyledi. Rathkolb, jürinin Bruno Kreisky İnsan Hakları Ödülü’nü “uluslararası insan haklarının geliştirilmesi ve korunmasına yaptığı üstün katkı” nedeniyle yazar Erdoğan’a oybirliğiyle verdiğini bildirdi.Rathkolb, Aslı Erdoğan’a verilen bu ödülün insan haklarına yönelik büyük kısıtlamalara karşı bir sembol olduğunu bildirdi.

ÖDÜL 7 BİN İLA 30 BİN EURO ARASINDA DEĞİŞİYOR

1990 yılında vefat eden eski Avusturya Başbakanı Bruno Kreisky adına verilen İnsan Hakları Ödülü’nün mayıs ya da haziran ayında Aslı Erdoğan’a verilmesi öngörülüyor.

Bruno Kreisky İnsan Hakları Ödülü, 1979 yılından bu yana 15 kez verildi. Ödül 7 bin ile 30 bin euro arası para ödülü de içermesi dikkatlerden kaçmadı.

Aslı Erdoğan’ın süren davasının görülmesine 14 Mart’ta devam edilecek.

YORUMLAR

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Sorry, comments for this entry are closed at this time.

BENZER HABERLER

YENİ HABERLER

© Copyright 2017 Medyabey. Tüm görsel ve metin kaynak hakları saklıdır. - [email protected]