Sosyal MedyaTeknoloji

Ölümle sonuçlanan selfie’ler en çok hangi ülkelerde görülüyor?

Selfie ya da özçekim merakı bazen ölümle sonuçlanan olaylara sebebiyet veriyor. ABD Ulusal Tıp Kütüphanesi tarafından yapılan bir araştırmaya göre, 2011-2017 yılları arasında dünya genelinde 259 kişinin tehlikeli selfie arayışındayken hayatını kaybettiğini ortaya koydu. Araştırmaya göre söz konusu dönemde Türkiye’de 5 kişi selfie çekerken hayatından oldu.

SELFIE ÖLÜME DAVETİYE ÇIKARABİLİYOR

Meydana gelen ölümlerin çoğunun dağ zirveleri, yüksek binalar ve göllerde meydana geldiği görülüyor. Boğulma, trafik kazaları ve yüksekten düşme, bu 259 ölüm arasında en yaygın olanları.

Yaşanan ölümler arasında, hayvan saldırısı, elektrik akımına kapılma, yangın ve silah gibi nedenler de var. Hatırlanacağı gibi temmuz ayında 19 yaşındaki Avustralyalı Gavin Zimmermann, yüksek bir alanda selfie çekerken düşmüş ve hayatını kaybetmişti.

Tomer Frankfurter adındaki bir genç ise  ABD’deki Yosemite Ulusal Parkı’nda 250 metre yüksekten düşerek hayatını kaybetmişti.

Araştırma sonuçlarında hayatını kaybedenlerin yüzde 72,5’inin de erkek olması dikkat çekti. Selfie kaynaklı ölümlerin en fazla görüldüğü ülkeler Hindistan, Rusya, ABD, ve Pakistan oldu.

Selfie ölümlerinin sayısının da son yıllarda giderek artıyor. 2011 yılında bu kapsamda sadece 3 ölüm yaşanırken, 2016 yılında sayı 98’e, 2017 yılında ise 93’e çıktı.

Araştırmacılar ayrıca selfie kaynaklı ölümlerin sayısının elde edilenden çok daha fazla olabileceğini, birçok vakada, selfie’nin ölüm nedeni olarak kayda girmediğini söylüyor.

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün