OKURUN İYİ HABERLERE İHTİYACI YOK MU?

haberler

Farkında mısınız bilmem ama özellikle Türkiye’de “haber” algımızı tamamen olumsuzluk üzerine kurguladığımız bir gerçek. Başka bir deyişle bizde haberin olumsuz olursa ilgi çektiğine, kendini okuttuğuna inanılır. Aslında bu anlayışı bütünüyle yadsımak tabii ki doğru değil. Olumsuz haberlerin ortalıkta kol gezdiği bir ülkede insanların bu türden haberleri kanıksamaları ve bilinç olarak olumsuza kodlanmaları kaçınılmaz. Ama haberi tamamıyla olumsuzluk üzerine kurgulamak tek ve biricik yaklaşım da değil. İşte, yaklaşık 6 aydır yayın hayatına devam eden  İyihaberler.net’in olumsuz haberlerden sıkılan, bunalan hatta sıtkı sıyrılan insanlar için “alternatif” bir habercilik anlayışını ortaya koymasını takdire şayan bir hamle olarak görmek gerekir.

Öyle ya; olumsuzluk içeren, insana ümitsizlikten ve de ‘ne kadar kötü bir dünyada yaşıyormuşuz’ inancı aşılayan haberlerden hepimize gına geldi. Aramızda “Bu memlekette hiç iyi şeyler de olmuyor mu?” sorusunu sormayan kimse kaldı mı ki? Şüphesiz yaşadığımız çevrede iyi haberler de var. Ama iyi haberler, kötü haberlerin sultası altında tabiri caizse inim inim inliyor. Bu ülkede iyi habere “üvey evlat” muamelesi yapmak rutin bir işlem haline geldi. Medyada olumsuz ve kötü haberi öne çıkarmak işin “olmazsa olmazı” gibi kabul edilmiş durumda.

Peki, bu kadar olumsuz haberin içinde debelenmek, moral bozukluğu yaşamak, vicdanen ve ruhen yıkıma uğramak kaçınılması mümkün olmayan bir kader hükmünde mi? Yani böyle haberlerle hergün, her saat muhatap olmak zorunda mıyız?

Kuşkusuz böylesi bir kaçış hem mümkün hem de gerekli değil. Ama en azından hayatımızda iyi haberlere bir nebze de olsa yer açmaya bu ülkede “iyi şeyler de oluyor” demeye ihtiyacımız var. Yarınlar için umutlu olmak zorundayız. Yaşam için gerekli asgari de olsa motivasyon şart. Yoksa mutlu yaşam için kendimizde  nasıl enerji bulabiliriz; çocuklarımız için nasıl iyimser planlar içinde olabiliriz ki?

İyihaberler.net’i haberin sadece olumsuzluk ve kötülük içermesinin şart olmadığının derdindeki bir mecra olarak görmeli.

haberler3

Şimdi sorun şu: her haber sitesi var olabilmek için olumsuzluğu ve kötülüğü kutsamak durumunda mı? Abartılı başlıklar ve insana “yahu bizler nasıl insanlar olduk!” dedirten haber metinleri, okunması gereken biricik haber metinleri mi olmalı?Ya da iyi haber, olumsuz haberin karşısında hep yenilgiye mi uğramak zorunda?

Buna karar verecek olanlar okurlar; yani sizlersiniz. İyihaberler.net’in mücadelesinin akıbetini ” bu ülkede hiç mi iyi şeyler olmuyor” diye düşünen insanların sayısı ve tercihleri belirleyecek.

 

ŞADAN KABA/MEDYABEY

www.twitter.com/Sadan_Kaba

 

 

 

 

YORUMLAR

Henüz hiç yorum yapılmamış.

BENZER HABERLER

YENİ HABERLER

© Copyright 2017 Medyabey. Tüm görsel ve metin kaynak hakları saklıdır. - [email protected]