GİZEM KABOĞLU / NURTOPU GİBİ BİR MİLLİYETÇİ DİZİMİZ DAHA OLUYOR: KIZILELMA

“Seks satar” mottosu gibi ekranda dramatize edilerek işlenen damarlardan biri de milliyetçilik ve evet, milliyetçilik satar da TV yapımları için mottolaşma yolunda.

Sol eğilimli (Kayıp Şehir, Ağır Roman gibi) dizilerin ekrana veda ettiği günümüzde muhafazakar mesajlar üzerine kurulu dizilerin ise biri bitip diğeri başlıyor. Osman Sınav imzalı Kızılelma da bunlardan biri. Sakarya Fırat bitti, TRT hemen boşluğu Kızılelma ile dolduracak.

Barış sürecinin durup durmadığının tartışıldığı, yargı önünde Başbakan’ın korumasına alınan Hakan Fidan ve MİT üzerine gözlerin çevrildiği günlerde bu dizinin TRT’de yayınının tesadüf olmadığını düşünüyorum. Gelin hemen dizi üzerine Sina Koloğlu’na konuşan Osman Sınav’ın açıklamalarının satır başlarına kulak verelim;

kizilelma

“Kızılelma, Türk mitolojisinde var olması gereken hedeftir, dizide Turancılık olmayacak.”

“Politik bir şeye girmeyeceğiz. Devletin tek istihbarat örgütü MİT, hedefleri doğrultusunda çalışan bir kurum. Bizim ajanımız hedeflerine ters düşen faaliyetlerle mücadele edecek”

“Öngörülerimiz, düşümüz olacak”

“Polat Alemdar’ın “Kızılelma”yla pek ilgisi yok. Bizim ajan Murat, “daha radikal milliyetçi”, çizilen karakter çerçevesine göre… Nihai hedef; Kızılelma…”

Şimdi belirtmem lazım… Her mesaj politiktir, milliyetçi olacağız ama politik olmayacağız demek ikiyüzlülüktür. Bu iş tam anlamıyla politik, hatta sıradan bir diziye göre daha da politiktir. Radikal milliyetçi söylemlerin böyle hassas dönemlerde ekrana gelmesi tepki çekecek ve iyi niyet sorgusu yapılacaktır. Seçim öncesi, Başbakan’ın koruması altına alınan MİT’in Oslo görüşmeleri, müzakere, yargılama girişimleri karşısında milliyetçi kesimler gözünde zedelenen itibarının geri kazandırılmasına katlı sağlayacağını düşündüğüm dizinin stratejik bir proje olduğundan eminim. Hatırlatırım, bahsettiğimiz kanal devlet kanalı!

Abartıyorsun diyenlere hatırlatmak istiyorum. Neden bugün Filistin ile ilgili diziler yapılmıyor? Zamanında TRT adı “Ayrılık: Aşkta ve Savaşta Filistin” dizisini tesadüfen mi yaptı? Polat Alemdar’ın Filistin seferi gezi için miydi? Hükumete yakınlığıyla bilinen özel bir kanalda Arap bir kadın oyuncunun oynayacağı konuşulan “Bir annenin kalbi” olarak anılan dizinin yapımı neden Suriye ile ilişkiler gerilince rafa kalktı?

osman-sinav-kizil-elma

Bu kadar büyük bir kesime hitap eden her popüler kültür ürününün ideolojik olarak küçümsenmeyen etkileri olduğuna inanıyorum. O nedenle Kızılelma’nın yalnızca bir dizi olarak ele alınmamasını, tüm politik ve sosyal durum üzerinden değerlendirilmesini zorunlu görüyorum aynı diğer diziler gibi. Elbette her görüşün ekranda yer alması normal ancak devlet eliyle yapılan yayın söz konusu olunca bu işleri tam olarak analiz etmek de gerekli.

Şimdi buram buram milliyetçilik kokan, fragmanında kuran öpülüp bayrağa el sürülen dizinin tanıtımında yer alan metni ve teaserı sizlerle paylaşmak istiyorum:

“Ekmek ile tuz şahit olsun
Ay ile yıldız şahit olsun
Adımızı takan şahit olsun
Zülfikar’ı tutan şahit olsun
Toprakta yatan şahit olsun
Göğsünden emdiğimiz vatan şahit olsun ki
Bundan böyle ben, dilim kilitli
Kalbim mühürlü
Türkiye’nin aklından geçeni
Devletin söylenmeyen dileği
Milletin bozulmayan yemini olacağım
Son nefesime dek büyük Türk Milleti ve Türkiye Cumhuriyetine hizmet edecek
Vakıf olduğum sırrı canım pahasına koruyacağım
Taşıdığım silah, baş eğdiğim bayrak ve
İnandığım Kur-an adına yeminime mutlak bir sadakatle bağlı kalacağıma
Namusum,şerefim ve bütün mukaddesatım üzerine and içerim”

GİZEM KABOĞLU / MEDYABEY

http://gizemkaboglu.com/

https://twitter.com/gizemkaboglu

YORUMLAR

Henüz hiç yorum yapılmamış.

BENZER HABERLER

YENİ HABERLER

© Copyright 2017 Medyabey. Tüm görsel ve metin kaynak hakları saklıdır. - [email protected]