Numan Kurtulmuş Alman gazetecinin neden sınırdışı edildiğini açıkladı

Suriyeli mültecilerle ilgili haber yapmak için Atatürk Havalimanında gelen fakat Türkiye’ye giriş yasağı olduğu için ülkeye alınmayan, Alman gazeteci Volker Schwenck, havaalanından Mısır’ın başkenti Kahire’ye gönderildi.Numan Kurtulmuş kararın güvenlik gerekçesiyle alındığını açıkladı.

Suriyeli mültecilerle röportaj yapacağı ileri sürülen ARD televizyonu Kahire bürosundan İstanbul’a gelen Volker Schwenck, Atatürk Havalimanı’nda pasaporttan geçişi sırasında ülkeye giriş yasağı bulunduğu için kontrol noktasında gözaltına alındı.

Alman gazeteci gözaltına alınmasının ardından Sosyal medya twitter hesabından “Son durak İstanbul. Türkiye’ye girişim engelleniyor. İsmimle ilgili bir kayıt olduğu söylendi. Gazeteciyim. Bir sorun mu var?” diye yazdı. İşlemlerinin tamamlanmasının ardından Schwenck Türk Hava Yolları’nın tarifeli uçağıyla saat 18.35’de Kahire’ye gönderildiği öğrenildi.

MERKEL: BİRAZ ENDİŞEYLE TAKİPTEYİZ

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Schwenck’in İstanbul Atatürk Havalimanı’ndan geri gönderilmesini biraz endişeyle takip ettiklerini söyledi. Alman Dışişleri Bakanlığı’nın gerekli tüm kurumlarla temas içerisinde olduğunu ifade eden Alman başbakanı, Schwenck’in Türkiye’de yeniden çalışabilmesi için girişimlerde bulunduğunu açıkladı.

Başbakan Yardımcısı ve SPD Genel Başkanı Sigmar Gabriel de Alman gazetecinin Türkiye’ye sokulmamasını eleştirdi. Fas ziyareti sırasında konuyla ilgili konuşan Gabriel, durumu “Sorunlu bir olayın ötesinde” diye nitelendirmiş ve “Umarım Türk hükümeti bu hatayı hızlıca düzeltir ve sınırdışı etmez” diye konuşmuştu.

NUMAN KURTULMUŞ: SINIRDIŞI KARARI GÜVENLİK GEREKÇESİYLE

Alman gazeteci Volker Schwenck’e dün  ülkeye giriş izni vermemesiyle ilgili açıklama yapan hükümet sözcüsü Numan Kurtulmuş, Alman gazetecinin Türkiye’ye akredite olmadığını ve Basın Yayın Enformasyon Genel Müdürlüğü’ne başvurusu bulunmadığını ifade etti.

“Bu sınır dışı kararı güvenlik gerekçesi ile alınan bir karardır” diye konuşan Kurtulmuş, Rus yayın organı Sputnik’in Türkiye Genel Müdürü Tural Kerimov’un da Türkiye’ye girişinin engellenmesinin güvenlik gerekçesi ile alınan bir karar olduğunu kaydetti.

YORUMLAR

Henüz hiç yorum yapılmamış.

BENZER HABERLER

YENİ HABERLER

© Copyright 2017 Medyabey. Tüm görsel ve metin kaynak hakları saklıdır. - [email protected]