Norveç’ten radikal dijital radyo hamlesi… Darısı bizim başımıza!

Norveç, radyo yayıncılığında bugüne kadar hiç bir ülkenin cesaret edemediği radikal bir karar alarak, dijital yayına geçmeye karar verdi. Norveçli The Local  isimli haber sitesinin verdiği bilgiye göre bugünden itibaren ülkede dijital radyo yayınları başlayacak. Bu karar yaklaşık sekiz milyon analog radyo alıcısının çöpe atılmasına yol açacak. Buna karşın Norveç dünyanın yüksek kaliteli ses yayınına yani bizim tabirimizle cızırtısız, parazitsiz ilk dijital radyo yayınına kavuşmuş olacak.

Aslında bu karar hemen alınmış bir karar değil, uzun yıllardır planlanan bir sürecin son aşaması. Yine de Norveçliler bu durumdan pek memnun gözükmüyorlar. Geçen hafta yapılan bir ankete göre; dinleyicilerin sadece %17’si yeni sisteme geçilmesini destekliyor.

Yaklaşık yüz yıl önce mono olarak başlayan radyo yayıncılığı daha FM bandına geçerek dinleyicisine daha yüksek kalitede stereo müzik dinleme imkânı sunmuştu. Şimdi ise FM tarihe karışıyor ve yerini daha kaliteli bir yayın türü olan Dijital Ses Yayıncılığı anlamına gelen “DAB+” alıyor.

Norveç’in DAB’a geçişini örnek almak isteyen ve bu teknolojik deneyimi yakından izlemeye hazırlanan ülkeler de var. Danimarka, İsveç, isviçre ve Güney Kore de yakında dijital radyo yayıncılığına geçmeyi planlıyorlar. İngiltere’de radyo yayıncılığı alanında danışmanlık hizmeti veren AFP de dijitale geçiş süreciyle yakından ilgileniyor. Kuruluşun yaptığı açklamada; “herkes bu geçişin kolay bir süreç olmadığını biliyor ve Norveç bizim için bu sürecin denemesini yapmış oluyor” denildi.

DAB yayıncılığı aynı zamanda FM bandından çok daha fazla sayıda radyonun havadan yayın yapabilmesini sağlayacak teknolojik bir deneyim sunuyor. Norveç’te geçişin yürürlüğe girdiği andan itibaren ilk etapta yirmi adet “kristal ses kalitesinde” radyo istasyonun yayına geçmesi planlanıyor. Bazı yerel radyolar ise 2022’ye kadar FM yayınlarına devam edeceklerini açıkladılar.

EKREM ERGÜDER/MEDYABEY

YORUMLAR

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Sorry, comments for this entry are closed at this time.

BENZER HABERLER

YENİ HABERLER

© Copyright 2017 Medyabey. Tüm görsel ve metin kaynak hakları saklıdır. - [email protected]