New York Times’ta Ceylan Yeğinsu’dan Türkiye karşıtı bir haber daha

ABD menşeili New York Times gazetesinde Türkiye’yle ilgili tartışmalı haber ve yazılara imza atan Türk gazeteci Ceylan Yeğinsu, yine tartışılacak bir habere imza attı.

Ceylan Yeğinsu, “Türkiye’nin kiliselere ve topraklara el koyması, Ermenileri alarma geçirdi” başlıklı yazısında, elinde ciddi hiçbir veri olmadan devletin, Ermenileri ve diğer gayrimüslim halkları doğu bölgelerinden uzaklaştırma stratejisini uygulamaya koyduğunu ileri sürmesi şaşkınlığa neden oldu.

PKK’ya yönelik operasyonlar sırasında hasar gören dini yapıların restorasyon amacıyla kullanıma kapatılmasından bile olumsuz sonuçlar çıkaran Yeğinsu, bu durumu hükümetin gayrimüslimlerin mallarına el koyma hamlesi olarak yorumladı. Yeğinsu’nun provokasyon kokan haberinde 1915 olaylarına da atıf yaptığı ve ‘soykırım’ çağrışımları yapmaya çalıştığı dikkat çekti.

TÜRKİYE KARŞITLIĞINI SEVİYOR

Ceylan Yeğinsu, geçtiğimiz yıl Kamp Armen adlı Ermeni yetimhanesini Gedikpaşa Ermeni Protestan Kilisesi Vakfı’na geri verilmesini hatırlattı ancak bu durumu “seçim yatırımı” olarak yorumlayıp başka bir hayal kırıklığına neden oldu.

Yeğinsu’nun yazısında tek taraflı ve de Türkiye karşıtlığı niteliği dikkat çekti.

Türk asıllı olmasına rağmen, her fırsatta Türkiye’yi ABD kamuoyuna şikâyet eden yazılar kaleme alan Yeğinsu, daha önce de Türkiye’nin terör örgütü DAEŞ’e yardım ve yataklık ettiğini ileri sürmüştü. Bununla da yetinmeyen Yeğinsu, Ankara’daki Hacıbayram Camii’ni Işid’in merkezi olarak gösterme gayretkeşliğinde bulunmuştu.

Ceylan Yeğinsu kimdir?

İstanbul’da doğdu. ABD’de Hürriyet Daily News, The Huffington Post, The Economist Intelligence Unit’te çalıştı. Columbia Üniversitesi’nde gazetecilik bölümünden mezun oldu. 2013 yılında ise New York Times’ta muhabir olarak işe başladı. Babası Vedat Yeğinsu, ünlü bir jinekolog.

YORUMLAR

Henüz hiç yorum yapılmamış.

BENZER HABERLER

YENİ HABERLER

© Copyright 2017 Medyabey. Tüm görsel ve metin kaynak hakları saklıdır. - [email protected]