New York Times gazetesi skandal başlığını değiştirdi

Türkiye’nin Suriye’nin Kuzey’ine yaptığı ‘Fırat Kalkanı’ operasyonunun ardından New York Times gazetesinde yer alan bir haberde skandal bir ifade kullanıldı. Türkiye’nin sınırını tehdit eden DAEŞ’e karşı yapılan askeri operasyon için, ‘istila’ ifadesini kullanan NY Times, tepkiler üzerine geri adım attı. Gazete başlığını ‘operasyon’ olarak değiştirdi.

BAŞLIK TEPKİ ALDI

ABD menşeili New York Times gazetesi Türkiye’nin Cerablus’a yönelik ‘Fırat Kalkanı’ operasyonuyla ilgili yayınladığı haberde kullandığı skandal başlık tepki topladı. NY Times, başlıkta, “Erdoğan, Suriye istilasıyla askeri gücünü gösterdi diyerek, Türkiye’nin güvenlik tehdidi nedeniyle başlattığı operasyonu ‘istila’ olarak niteledi.

Gazetedeki haberde, “Türkiye’de ordunun içindeki bir kesimin darbeye kalkışması her şeyi değiştirdi” ifadesine yer verildi.

“ORDUDAN BİNLERCE KİŞİ TASFİYE EDİLDİ”

Haberde şöyle denildi;
“Ordu içinden bir grubun Türkiye’de darbeye kalkışmasının ardından çok şey değişti. Ordudan binlerce kişi tasfiye edildi. Kısa bir süre sonra Türkiye, Suriye’de DAEŞ’in son kalelerinden olan Cerablus’a operasyon kararı aldı. Sonra Türk tankları, Suriye’ye girdi. Tanklar, Kuzey Suriye’de gürlerken, Suriyeli muhalifler de ilerleme kaydetti. Böylece PYD’nin bölgeye yayılmasının da önüne geçildi”

TÜRKİYE AKTİF ROL OYNAYAN ÜLKE
Bu operasyon ile Türkiye’nin Suriye’de daha belirleyici bir konuma geldiğini belirten gazete;
“Türkiye, bu operasyon ile, Suriye’de daha aktif bir rol oynayan konuma sahip oldu. Muhaliflere verdiği destek ile, onların da kazanma şansını artırdı” diye yazdı.

YORUMLAR

Henüz hiç yorum yapılmamış.

BENZER HABERLER

YENİ HABERLER

© Copyright 2017 Medyabey. Tüm görsel ve metin kaynak hakları saklıdır. - [email protected]