New York Times çalışanları ayaklandı… NYT çalışanları neden iş durdurma eylemi yaptı?

Dünyaca ünlü New York Times (NYT) gazetesi çalışanları neden iş bırakma eylemi yaptı? New York Times çalışanları ayaklandı. NYT walk out(iş durdurma) eylemi tüm dünyada ses getirdi. New York Times (NYT) gazetesi çalışanları, gazete yönetiminin personel azaltımı ve işten çıkarma planlarını; geçici iş durdurma (walk out) eylemi yaparak  protesto etti.

The News Guild of New York’un (New York’taki medya çalışanlarının üyesi olduğu sendika) öncülüğünde Perşembe günü öğleden sonra gerçekleştirilen eylem tüm dünyada yankı oluşturdu. NYT editörleri, muhabirler ve diğer personel çalıştıkları yerlerini terk etti ve gazete binası önünde toplanarak eylemi başlattı. NYT binasının etrafında yürüyen gazete çalışanları, “Editörler yoksa barış da yok.” ve “Onlar ‘azaltma’ diyor, biz ‘karşı koyacağız’ diyoruz.” diyerek slogan attılar.

 

NYT çalışanları daha sonra eylemi sonlandırdı ve gazete binasına girerek işlerinin başına döndüler.

Ne olmuştu? 

Haziran ayı başında gazete yöneticileri; personelin bir kısmına emeklilik teklif ettiği ve emekli olacakların belirli sayıya ulaşmaması halinde editör, yazı işleri çalışanı ve muhabir kadrolarında işten çıkarmalar planladıklarını açıklamıştı.  Bunun üzerine New York Medya Çalışanları Sendikası Başkanı Grant Glickson haftanın başında NYT Genel Yayın Yönetmeni Dean Baquet’e bir mektup yazmış ve sendikanın işten çıkarma kararıyla ilgili endişelerini ileterek işten çıkarma planını “utanç verici” olarak tanımlamıştı.

YORUMLAR

Henüz hiç yorum yapılmamış.

BENZER HABERLER

YENİ HABERLER

© Copyright 2017 Medyabey. Tüm görsel ve metin kaynak hakları saklıdır. - [email protected]