Medya

Netflix’in Suudi prens sansürü tepki çekti

Netflix, Suudi Arabistan Veliaht Prensi Muhammed bin Selman ve Yemen’de Suudi Arabistan’ın öncülüğünde devam eden savaşı eleştiren programa sansür uyguladı. Netflix, Patriot Act with Hasan Minhaj isimli programın söz konusu bölümünün Suudi Arabistan’da yayından kaldırıldığını duyurdu.

NETFLIX SUUDİLERİ ‘KALDIRIN’ TALEBİNİ KABUL ETTİ

Dünayda milyonlarca abonesi bulunan online dizi ve film izleme platformu Netflix, Suudi Arabistan yönetiminden gelen talep üzerine Patriot Act with Hasan Minhaj isimli programın bir bölümünün kaldırıldığı ifade edildi.

İkinci bölümünde Kaşıkçı cinayeti sonrasından Suudi Arabistan’a odaklanan program, ayrıca Veliaht Prens Muhammed bin Selman ve Yemen’deki savaşa odaklanıyordu.

Programın sunucusu Hasan Minhaj bölüme, “Şimdi Suudi Arabistan ile olan ilişkimizi yeniden değerlendirmek için iyi bir zaman olabilir. Bunu bir Müslüman ve bir Amerikan olarak söylüyorum” ifadeleriyle başlıyor ve Yemen’deki savaşı “Muhammed bin Selman döneminin en büyük trajedisi” olarak değerlendiriyordu.

Netflix, talebin bizzat Riyad yönetiminden geldiğini açıkladı. ABD’nin çok satan gazetelerinden Whashington Post’ta Netflix’in uygulaması kıyasıya eleştirildi.

Netflix, bölümün geçtiğimiz hafta Suudi Arabistan’daki kullanıcılar için platformdan çıkarıldığını doğruladı. Konuyla ilgili olarak İletişim ve Enformasyon Teknoloji Komisyonu’ndan siber suçlar yasası çerçevesinde talep alındığı bildirildi.

Suudi Arabistan yargısı daha önce de ifade özgürlüğünü zedeleyici kararları nedeniyle eleştirilmiş, Twitter ve Facebook üzerinden hükümeti eleştiren kullanıcılar çeşitli suçlamalarla karşı karşıya kalmışlardı.

Etiketler

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün