Natalie Portman’dan Netanyahu tepkisi… O ödül törenine katılmayacak

ABD’li Hollywood yıldızı Natalie Portman’dan ilginç çıkış… Yahudi asıllı oyuncu,  İsrail-Gazze sınırında yaşanan son olaylar nedeniyle Kudüs’te yapılacak olan ‘Yahudi Nobel’i olarak anılan Genesis Ödülü törenine katılmayacağını açıklamasıyla gündemde. Portman, İsrail’e haziran ayında yapacağı ziyareti güvenlik gerekçesiyle iptal etti.

TÖREN İPTAL ETTİREN AÇIKLAMA

Hollywood’un dünyaca ünlü aktrisi Portman, herkesi şaşırtan bir açıklama yaptı. Portman, “”İsrail’de yaşanan son hadiselerin kendisini olağanüstü derecede rahatsız ettiğini ve İsrail’deki herhangi bir kamuya açık etkinliğe iştirak etmek konusunda kendisini rahat hissetmediğini ve ödül törenine gitmekle iyi bir vicdan sahibi olamayacağım…Katılmamayı tercih ettim, çünkü törende bir konuşma yapacak olan Benjamin Netanyahu ‘yı desteklemeyi istemedim. Dünyadaki birçok İsrailli ve Yahudi gibi, İsrail’deki liderliği ve tüm ulusu boykot etmek istemeden eleştirebilirim” dedi.

TÖRENE KATILMAYI DA ÖDÜLÜ DE KABUL ETMEDİ

Portman ayrıca “İsrail tam olarak 70 yıl önce mülteciler için bir sığınak olarak kuruldu. Ancak, İsrail’in kötü davranışları, Yahudi değerlerime uygun değil. Çünkü İsrail’i önemsiyorum, şiddete, yolsuzluğa, eşitsizliğe ve gücün kötüye kullanılmasına karşı durmalıyım” açıklamasında bulunarak dikkat çekti.

Portman, daha önce Netanyahu’ya karşı olduğunu ve yeniden seçilmesine üzüldüğünü söylemişti.

Genesis, daha önce Anish Kapoor, Michael Bloomberg ve Michael Douglas’a verilmiş, bu isimler 1 milyon dolarlık para ödülünü bağışlamıştı. Nathalie Portman ise bu yıl 2 milyon dolar alıp, bunu Yahudi kadınların ihtiyacı için kullanacağını açıklamıştı.

Natalie Portman’ın ödülü reddetmesiyle birlikte kurulduğu 2012 yılından beri düzenli olarak yapılan tören bu yıl iptal edilmiş oldu.

YORUMLAR

Henüz hiç yorum yapılmamış.

BENZER HABERLER

YENİ HABERLER

© Copyright 2017 Medyabey. Tüm görsel ve metin kaynak hakları saklıdır. - [email protected]