ŞADAN KABA / NAGEHAN ALÇI NEDEN KANAL D’NİN MÜGE ANLI’SI OLAMADI?

Kanal D’nin yeni sezon sürprizlerinden biri oldu Nagehan Alçı’nın sunduğu Bırakın Konuşalım…Kabul etmek lazım ki içerik olarak Bırakın Konuşalım, bugüne kadar Kanal D’nin uzak durmaya çalıştığı bir program türüydü. Ama ATV’de Müge Anlı’nın sunduğu Tatlı Sert’in aldığı yüksek reytingler belli ki Kanal D yönetiminin iştahını kabarttı ve bu konudaki kemikleşmiş düşüncesini yeniden gözden geçirmesine neden oldu.

Sektörde hep avantgarde(öncü) hamleler yapan Kanal D’nin bu tavrından Nagehan Alçı ve de Bırakın Konuşalım programı için vazgeçmesi önemli bir dipnottu.

Şimdi soru şu: Acaba buna değdi mi?

Eğer iddialı ve lider nitelikli bir kanal için amaç ticari başarıysa yani reyting ise buna değdiğini söylemek zor. Çünkü Bırakın Konuşalım’ın bugüne dek aldığı reytinglerin Kanal D gibi bir kanalı tatmin etmesi sözkonusu değil.

Böyle bir durumdaysa bizlere neden böyle bir sonucun ortaya çıktığını tartışmak düşüyor.

Evet, o bildiğimiz tabirle; ortada şeker, un ve su var; ama neden helvanın tadında sorun var?

 

Aslında Bırakın Konuşalım’da Nagehan Alçı, ekran önü için yanlış bir seçim değil. Alçı’nın ekran tecrübesi ve zekası böyle bir sorumluluğun altından kalkabileceğini gösteriyor. Müdahaleleri yerinde. Programa hakimiyetinde bir sorun görünmüyor.

Ortaya çıkan programların içerikleriyle ilgili önemli bir eksikliğin olduğunu iddia etmek de doğru olmaz. Stüdyo konuklarının hatta stüdyodaki seyircilerin dahi programa katkıları olumlu.

Peki, o zaman sorun ne?

Bence en önemli sorunlardan biri  Kanal D’nin yıllardır sürdürdüğü yayıncılık anlayışıyla Bırakın Konuşalım tarzı bir programın içeriğinin bağdaşmaması. Yani Kanal D’nin izleyici kitlesi ile programın kimliği arasında bir uyuşmazlık var. Bırakın Konuşalım, Kanal D izleyicisinin Kanal D ekranında görmek istediği program profiline uygun değil.

Başka bir problem de Nagehan Alçı’nın siyasi kimliği ile ilgili.

Nagehan Alçı’nın siyasi kimliği ile Kanal D’nin siyasi olarak nisbeten yakın durduğu kitle arasında da sorun var.

Özellikle programın başlayacağı anonsu yapıldığında bazı çevreler sosyal medyada Nage Alçı aleyhinde paylaşımlarda bulunmuş ve “programını izlemeyin” yorumları yapmıştı.Hiç kuşkusuz belli bir kitlenin bu bakış açısı kötü reytingi açıklayan faktörlerden birisi olabilir.

Programın içeriğinde genel olarak bir sorun yok dedik. Ama daha detaylı bakıldığında programın bir ikilem yaşadığından bahsedilebilir. Bu konu çok önemli. Çünkü programın kendisini nerede konumlandırdığı hayati bir konu. İzleyici kitlenin kafasındaki programın kimliği ile ilgili algıyı dağıtmak iyi sonuç vermeyebilir.

Mesela, Bırakın Konuşalım, tıpkı Tatlı Sert de olduğu gibi polisiye birtakım konuların araştırıldığı, konuşulduğu bir program mı yoksa ihanet gibi sosyal konuların uzmanlarınca tartışıldığı bir program mı?

Belki de bu ikilemi kötü reytinglerden sıyrılmak için bir arayış olarak görmeliyiz. Bu da doğal bir arayış aslında. Böylelikle bir süre sonra Bırakın Konuşalım kendi kulvarının ne olduğuna karar verecek. Tabii bunun için yeterince zaman bulabilecek mi onu da yaşayarak göreceğiz.

ŞADAN KABA / MEDYABEY

https://twitter.com/SadanKaba2

https://www.facebook.com/medyabey

 

 

 

 

YORUMLAR

Yazıya 1 yorum yapılmış.

Serdar Güler 23:49

Mükemmel bir yazı olmuş. Siz kibar bir şekilde “Olağan izleyiciler” ile Nagehan Alçı’nın doku uyuşmazlığı demişsiniz. Aynı Akif Beki’nin Hürriyet’te yazmaya başlaması gibi olmuş. İktidar emretmiş, Basın/Yayın Kuruluşu işe almış. Nokta.

BENZER HABERLER

YENİ HABERLER

© Copyright 2017 Medyabey. Tüm görsel ve metin kaynak hakları saklıdır. - [email protected]