Muhteşem Yüzyıl’ın izleneceği ülkeler arasına hangi önemli ülkeler de girdi?

Muhteşem Yüzyıl’ın Türkiye’deki ekran macerası sona erdi. Ama dizinin dünyanın değişik ülkelerindeki gösterimi yayılarak devam ediyor. Diziyi halen yayınlanmakta olan ülkelerin arasına yenileri eklendi.

Dünyanın birçok ülkesinde dizilerin yayın hakkını satın alarak gösterim hakkını elinde bulunduran ve önemli bir ağa sahip olan Netflix’in Muhteşem Yüzyıl dizisini satın aldığı ABD, Avustralya’dan sonra İngiltere’de de yayınlayacağı haber veriliyor. Haberin kaynağı ise bizzat fenomen dizinin yapımcısı Timur Savcı.

Timur Savcı, Muhteşem Yüzyıl Kösem’in yayın öncesinde bazı gazetecileri özel gösterim için davet etti. Savcı, verdiği davette Muhteşem Yüzyıl’ı yayınlayan ülkelere yenilerinin katılacağını açıkladı. Vatan gazetesi yazarı Oya Doğan özel gösterim sırasındaki sohbette aldığı haberi okurlarıyla paylaştı.

Timur Savcı, gösterim öncesi, Netflix’in yayın yaptığı ABD, Avustralya ve İngiltere’de yayınlamak için aldığı ilk dizinin Muhteşem Yüzyıl olduğunu söyledi.

Netflix nedir?

Netflix, Kuzey Amerika’da, Avustralya, Yeni Zelanda, Güney Amerika ülkeleri ve Danimarka, İrlanda, Hollanda, Norveç, İsveç, Finlandiya, Fransa, İsviçre, Belçika, Avustralya, Lüksemburg, İngiltere ve Almanya gibi Avrupa ülkelerinde hizmet veren internet üzerinden çalışan büyük bir medya içerik sağlayıcısı. Netflix, aynı zamanda posta ile DVD kiralama hizmeti de veriyor.

1997 yılında Kaliforniya, ABD’de kurulan Netflix, 2014 yılında 5,5 milyar dolar ciro ve 400 milyon doların üzerinde bir kara ulaştı. Şirketin 2015 yılının ilk çeyreği itibariyle 40 farklı ülkede toplam 60 milyondan fazla abonesi bulunuyor.

Netflix, her ay toplam 10 milyar saat izlenme süresine sahip. ABD’de bulunan hanelerin yüzde 36’sı Netflix abonesi.
Abonelerin yüzde 63’i hizmetten çok memnun olduklarını ifade ediyorlar. Netflix’in her bir sunucusu 100 – 150 terabayt disk alanına gereksinim duyuyor. Şirketin yaklaşık 2,200 kişi çalışına var. Netflix’te bulunan tüm içeriklerin toplam büyüklüğü bir petabayttan (1 milyon gigabayt ) daha fazla. Netflix, dünya’daki tüm internet trafiğinin yaklaşık yüzde 35’ini oluşturur. ( YouTube yüzde 13,2)

YORUMLAR

Henüz hiç yorum yapılmamış.

BENZER HABERLER

YENİ HABERLER

© Copyright 2017 Medyabey. Tüm görsel ve metin kaynak hakları saklıdır. - [email protected]