Muhammed Ali Clay’dan acı haber geldi

Dünya ağır siklet boks eski şampiyonu 74 yaşındaki Muhammed Ali Clay’den acı haber geldi. Asıl ismi Cassius Marcellus Clay Jr. olan Muhammed Ali Clay, solunum yetmezliği sebebiyle Perşembe gününden beri hastanede tedavi gören ünlü boksör artık aramızda değil.

Ünlü boksör bir döneme adını altın harflerle yazdırmış, yalnızca ringlerde değil hayata karşı duruşuyla da tüm dünya sporseverlerin sevgisini kazanmıştı. Yakalandığı parkinson hastalığı nedeniyle yıllardır cebelleşiyordu. Müslüman olmasıyla tüm dünyada büyük yankı uyandıran Muhammed Ali Clay dünya boksunun gelmiş geçmiş en büyük efsanesi olarak hafızalara ve tarih defterlerine kazındı.

Muhammed Ali’nin ölüm haberi böyle duyuruldu

Muhammed Ali Clay’in acı haberini aile sözcüsüsü Bob Gunnell verdi. Muhammed Ali’nin Arizona’nın Phoenix kentinde perşembe günü kaldırıldığı hastanede öldüğünü açıklayan sözcü Gunnell ölüm sebebi olarak da solunum sorununu gösterdi. Açıklamaya göre Muhammed Ali Clay, Kentucky eyaletinin Louisville kentinde toprağa verilecek.

Her zaman haklının yanındaydı

Amerikalı ünlü boksör Muhammed Ali, yaşamı boyunca ABD’deki siyah hakları hareketini destekledi ve “Benim Vietkonglarla bire sorunum yok” diyerek Vietnam Savaşı’nı gitmeye reddetti. Konuyla ilgili olarak Clay, “Güçlü beyazlar tarafından, kendi özgürlükleri ve inançlarını savunan insanları öldürmek için kullanılmayacağım. Siz de kullanılmamalısınız, özellikle fakir ve/veya siyahsanız.” sözleriyle gönülleri de fethetmişti.

Müslüman olunca yer yerinden oynadı

1964’te İslam dinini seçerek Müslüman olan ve adını Muhammed Ali olarak değiştiren efsane boksör, bu tutumuyla adeta yeri yerinden oynatmıştı.

Ve kariyeri

Muhammed Ali Clay; 1964, 1974, 1978 yıllarında dünya ağır sıklet boks şampiyonluğunu 3 kez kazandı ve bu ünvanını rakipleri karşısında 19 kez koruyarak haklı bir isim elde etmiş oldu. Clay boks kariyeri boyunca çıktığı 61 maçın 56’sından galibiyetle ayrılan Ali, profesyonel boksa geçmeden önce 1960 Roma Olimpiyatları’nda hafif ağır sıklet kategorisinde altın madalya kazanmıştı.

YORUMLAR

Henüz hiç yorum yapılmamış.

BENZER HABERLER

YENİ HABERLER

© Copyright 2017 Medyabey. Tüm görsel ve metin kaynak hakları saklıdır. - [email protected]