MİT, ByLock’çuları nasıl yakalıyor?

Fetullahçı Terör Örgütü(FETÖ)’nün şifreli yazışma programı ByLock uygulamasını kullanan örgüt elemanlarının nasıl yakalandığına dair detaylar bir bir ortaya çıkıyor. Güvenlik ve istihbarat güçlerinin ByLock kullanıcısı FETÖ üyelerini, son zamanların fenomen haline gelen oyunu “Pokemon” avlar gibi yakaladıkları haber veriliyor.

ByLock’un, çevredeki ve ortak ağdaki diğer kullanıcıları kod isimleriyle gösteren özelliği sayesinde kurumlarda kaç FETÖ’cü olduğuna dair listeleri ortaya çıkardı.

MİT ŞİFRELERİ NASIL ÇÖZDÜ?

2014’te ByLock’un peşine düşen MİT’in ByLock’un kodlarını tamamen çözdüğü öğrenildi. Yapılan incelemelerde ByLock’un, çevredeki ve ortak ağdaki diğer kullanıcıları kod isimleriyle gösteren bir özelliği olduğu tespit edildi. FETÖ üyelerinin birbirlerini gizlice bulabilmeleri için oluşturulan özellik FETÖ’cüleri ele verdi. FETÖ’cülerin birbirlerini bulmak için kullandığı ByLock’taki “bulundukları ortamlarda yahut internete girdikleri ağ üzerindeki diğer kullanıcıları kod adlarıyla görebilme” özelliğinin MİT’in işini kolaylaştırdığı bildiriliyor.

POKEMON AVINA ÇIKAR GİBİ…

Uygulamanın bu özelliğini çözen istihbaratçılar, son zamanların fenomen oyunu Pokemon avına çıkar gibi ByLock’çuların peşine düştü. Yakınlarda Pokemon tespit edildiğinde Bluetooth bağlantısı ile kullanıcılara uyarı veren oyundaki gibi ByLock’çular da yine sistem üzerinden yakalandı. Pokemon avına çıkar gibi önemli kurum ve kuruluşlarda dolaşarak binalardaki FETÖ’cü sayılarını ve kod adlarını tespit eden istihbaratçılar, ardından bu kişilerin kimliklerine ulaştı.

Aylarca süren ByLock avı sayesinde çok önemli isimlerden oluşan kripto FETÖ’cülerin listeleri oluşturuldu. Operasyon için düğmeye basıldığında ise ByLock kullanıcısı örgüt üyeleri tek tek bulundukları yerlerde yakalandı.

Kaynak: Yeni Şafak

YORUMLAR

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Sorry, comments for this entry are closed at this time.

BENZER HABERLER

YENİ HABERLER

© Copyright 2017 Medyabey. Tüm görsel ve metin kaynak hakları saklıdır. - [email protected]