Microsoft ve Google arasındaki savaş sona erdi

İki internet devi marka 2010 yılından bu yana aralarında devam eden anlaşmazlığı nihayet sona erdirdi.

Microsoft ve Google uzun zamandır devam eden kavgalarını sonlandırmak için nihayet el sıkıştı.

Microsoft ve Google arasında patent savaşı, anlaşması ile sona erdi. Şirketlerin birbirlerine açtıkları 20 ayrı dava da  sona ermiş oldu.

Microsoft ilk olarak 2010 yılında, Google’ı, kendine ait patentleri Android’de kullandığı iddiası ile dava etmişti. O zamanlar Google’a ait olan Motorola da Microsoft’un hışmından kurtulamamış ve farklı davalara konu olmuştu. Bu davalardan en önemlisi ise, Xbox’ta kullanılan ve patenti Motorola’ya ait olan bazı teknolojiler için çok fazla para istendiği iddiası ile açılmıştı.

Temmuz 2014’te ABD mahkemeleri Microsoft’u haklı bulmuştu. Ayrıca Mahkeme, Motorola’nın, hak ettiğinde daha yüksek patent ücreti istediğine karar vermişti.

İki şirketin anlaşmaya varmasıyla tüm davalar da rafa kalkmış oldu. Yapılan açıklamada anlaşmanın finansal detaylarından bahsedilmedi.

Sadece şu açıklamaya yer verildi:”Google ve Microsoft, patent anlaşmazlıkları konusunda anlaşmaya vardı ve bundan böyle birlikte çalışmaya karar verdi.”

Microsoft’un yılın başlarında Samsung ile de benzer bir anlaşmaya imza atmıştı. Microsoft, Apple’la ortak çalışmalara da çoktan başlamış durumda. iPad Pro tanıtımında sahnede Microsoft yetkililerinin de  görülmesi kimseyi şaşırtmamıştı…

YORUMLAR

Henüz hiç yorum yapılmamış.

BENZER HABERLER

YENİ HABERLER

© Copyright 2017 Medyabey. Tüm görsel ve metin kaynak hakları saklıdır. - [email protected]