Oyun

Mavi balina adlı internet oyunu 14 yaşındaki Furkan’ın canını aldı

İnternet oyunu yine bir çocuğun canını aldı. Metin 2 gibi oynayanları kendine bağımlı hale getiren ve şüpheli intiharlarla ardında onlarca soru işareti bırakan Mavi Balina adlı oyun Almanya’da yaşayan 14 yaşındaki Furkan’ın ölümüne sebep oldu.

Almanya’nın Baden Württemberg Eyalati Gaggenau kenti Hörten semtinde yaşayan Afyonkarahisarlı Türk genci Furkan Şen’in ölümünden yarım saat önce bilgisayarında Mavi Balina adlı oyunu oynadığı ve bu nedenle intihar ettiği ileri sürülüyor. Olay yeri incelemesinin ardından yapılan açıklamada,Furkan’ın odasındaki elbise dolabına kendini astığı ve intihar etmeden önce Blue Whale (Mavi Balina) isimli bir internet oyununu oynadığı belirtildi. Offenburg kriminal polisinin olayı soruşturduğu ve oyunda “gereğini yerine getirmek” için kendisini öldürmüş olabileceğini belirttiği bilgisine ulaşıldı.

Edinilen son bilgilere göre; yarın Offenburg Savcılığı’nın ölen Furkan Şen’in otopsisi için karar verecek. Talihsiz gencin cenaze namazı Gaggenau DİTİB Sultan Ahmet Camii’nde kılındıktan sonra toprağa verilmek üzere Afyon’un Sandıklı ilçesine gönderilecek.

Mavi Balina oyunu hakkında

Mavi Balina oyunu 50 gün boyunca giderek korkunç hale gelen 50 görevden oluşuyor. Kendini sakatlayabilecek görevlerden korku filmlerini izlemeye kadar sıra dışı şeyler yer alıyor. Görevleri yerine getirip oyunu bitiremeyen kullanıcılara “öl, nasıl olsa yeniden doğacaksın” telkini yapıldığı ifade ediliyor. Almanya, ABD, Fransa ve İngiltere’deki okullar, ebeveynlere yönelik uyarılar yayınlamaya başladı. Mavi Balina oyunu Mart ayında Rusya’da bir genç kızın intiharına neden olmuş, bu olayın ardından 6 ay içinde gerçekleşen 130 gencin intiharıyla bağlantılı olabileceği şüphesiyle dava açılmıştı.  Oyunun resmi bir internet adresi ve yasal satışının olmadığı, Rus chat sayfalarında oyuna girmek isteyen kişilere yönetici tarafından adres gönderildiği belirtiliyor. Bu internet adresine giren kişilerin bilgisayarlarına virüs sokularak tüm kişisel bilgilerine ulaşıldığı, bundan sonra da şantaj yoluyla ‘oyuncu’dan verilen tüm talimatların yerine getirilmesinin istendiği ifade ediliyor. Kullanılan şantaj sistemi, Black Mirror (Kara Ayna) televizyon dizisinin ‘Shut Up and Dance’ (Sus ve Dans Et) adlı bölümünde işlenmiş ve anlatılmıştı. Bu hikayede, web kamerasından çekilen gizli görüntülerini yayınlama tehdidinde bulunan hacker’lar, kurbanları örgüt adına suç ve cinayet işlemeye zorluyor.

Etiketler

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün