YaşamYerli Dizi

Mark Zuckerberg ile Donald Trump arasında Facebook gerginliği

ABD başkan seçimleri yaklaştıkça siyaset arenasındaki gerilim sosyal medya üzerinden de kendini hissettirmeye devam ediyor. İddialar doğruysa Mark Zuckerberg’in dev şirketi Facebook çalışanları Zuckerberg’e “Trump’ı durduralım” çağrısı yaptı, Trump ise Facebook için göndermeler yapmaya devam ediyor.

Sabah gazetesinde yer alan bir habere göre; 1 milyara yakın kullanıcısı olan Facebook’un çalışanlarının, şirketin kurucu patronu Mark Zuckerberg’e yöneltmek istediği sorulardan biri basına sızınca olanlar oldu.  Yine habere göre, Facebook çalışanların, Zuckerberg’e en çok sorulmasını istediği sorular listesinde “Facebook’un, Trump’ın başkanlığını engelleme konusunda ne gibi bir sorumluluğu vardır?” sorusu da yer alıyordu. Ve soru ilk beş sorudan biriydi.

Trump’ın daha önce bir konuşmasında “Duvar kurmaya ve insanları uzaklaştırmaya çağrı yapan korku dolu seslere…” şeklinde süre giden konuşması üzerine Trump’un “Facebook duvarı”ndan bahsedip bahsetmediği uzun süre konuşulmuştu. Ancak bu söylenti doğrulanmamış ve Facebook kesinlikle tarafsız olduğunu açıklamıştı.

Ancak daha sonra Zuckerberg’in daha sonra isim vermeden Trump’ı eleştirmesi acaba dedirtmeye devam ediyor. Çünük Zuckerberg tam olarak “Duvar örmekten, insanları yaftalamaktan bahseden sesler duyuyorum. Korku içindeki bu sesler, ifade özgürlüğüne, göçmenlere ve hatta internete bile karşı çıkıyorlar” demişti.

Konuyla ilgili olarak Trump kendisine uzatılan mikrofonlara kendisinin “İsim ile anılmadığını” ve bu yüzden de konunun kendisini ilgilendirmediğini belirttiği iddia ediliyor. Çarşamba günü “Fox and Friends” adlı programda konuşan cumhuriyetçi başkan adayı, endişeli olmadığının altını çizmekteydi: “Facebook’un iyi olduğunu düşünüyorum ve (bana karşı) bir çalışma yaptıklarını hayal edemiyorum.” diye konuştu.

Facebook’a siyaset bulaşabilir mi?

Uzmanlar, Facebook’un herhangi bir taraf tutmamak gibi bir yasal zorunluluğu olmadığını belirtiyor ve “Facebook gibi bir sosyal medya ağı, Donald Trump’a karşı tavır alırsa, Trump’ın işi bir hayli zorlaşır” yorumlarında bulunuyor.

Etiketler

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün