ŞADAN KABA / LEYLA İLE MECNUN’UN MİRASINI TÜKETEN DİZİ: BEN DE ÖZLEDİM !(ANALİZ)

En sonda söyleyeceğimi en başta söyleyeyim; Ben de Özledim, en kötü komedi dizisi dalında yarışma yapılsa zirvenin en güçlü adaylarından biri olurdu. Son bölümü de uzun uzun izledikten sonra kaçınılmaz bir biçimde bu sonuca vardım.

Leyla İle Mecnun’un mirası bu kadar mı hor kullanılır!

Bu yargıya ulaşırken dizinin kötü olan reyting performansını kesinlikle dikkate almadım. Çünkü biliyorum ki her proje reyting olarak karşılığını bulamayabilir. Bu nedenle Ben de Özledim’e iyi niyet ve hoşgörü ile yaklaştım. Ama sonuç benim açımdan tam bir felaket oldu.

Komedi iddiasıyla ortaya çıkan ve geçmişte önemli sükse yapan bir ekibin ortaya koyacağı iş Ben de Özledim’in seviyesinde olmamalıydı. Bu açıdan hayal kırıklığım büyük.

Benim ölçütüm çok basit; insana tebessüm dahi ettiremeyen bir dizi nasıl komedi iddiasında olabilir ki…

Ben de Özledim’de sadece ilginç durum komedileriyle işin götürüleceği düşünülüyor olmalı. Sokak ortasında bornozlu adamlar ya da mitolojik yarı insan yarı hayvan tipin karede görünmesi herhalde komedi için yeterli görülüyor. Ya da kimi sahnelerdeki göndermelerin…Diyaloglara yansıyan espri bulmak öylesine güç ki…Dizinin “komedi” algısında bir problem var bence.

Karakterler birbirine çok yakın. Diğerlerinden ayrılan ve işe renk katan özgün ve komik bir karakter de ortalarda görünmüyor.

Bence hepimizin gönlü ferah olmalı. Çünkü, Ben de Özledim’de yapılmaya çalışılan komediyi anlamamak için Fransız olmaya gerek yok… “Halk bizi anlamıyor” klişesine sığınılacak bir durum da yok ortada doğrusu.

Dizinin kendince bir üslubu var. Ama ortaya konan üslubun “komik”  ya da “anlamlı” olduğunu söylemek mümkün değil.

Ben de Özledim görüntüsüyle lezzeti iki ayrı uçta olan yemekten farksız. Görüntüsü gayet hoş ama lezzeti yok bu yemeğin!

Seyirciye ulaşabileceği köprüleri sağlam değil.

Ortaya çıkan işi görünce keşke ekip Leyla ile Mecnun sonrasında acele etmeyip bir müddet daha bekleselerdi diye düşünmeden edemiyor insan. Çünkü bu proje bu ekibi taşıyabilecek derinlikte değil. Ortada aceleye kaçılmış durumu var…

Dizinin uzun soluklu olması için makul bir neden bulmak zor. Daha kötüsü bundan en fazla birkaç ay sonra dizinin adını aklımıza getirmek için muhtemelen zorlanacak olmamız.

İleride Ben de Özledim’in özleyeni olur mu dersiniz?

ŞADAN KABA / MEDYABEY

https://twitter.com/SadanKaba2

https://www.facebook.com/medyabey

YORUMLAR

Yazıya 2 yorum yapılmış.

Aslı 23:49

Merhaba medya bey
Genel bir şekilde her gün yaptığım gibi haberleri incelerken sizin bu sert analizini okudum. Açıkçası baya sert ve kabaydı.Olay şuan benim bu kadroya olan hayranlığımla kaynaklı değil öncelikle bunu belirtmek isterim.Bilmiyorum ne kadar Leyla ile Mecnun dizisinin izleyeniydiniz.Bir kaç kere denk geldiğinize eminim tabii. Yalnız bu sert eleştiriniz çok yanlış olmuş.Dizide L&M dan alınan bir kaç şey tabiki de var, bunu yalnızca izleyen insanlar yani sürekli takipçisi olupta bu diziye başlayan insanlar bu mizahı anlayabilir.Bunu anlamamanızı tabi ki anlarım. Ama çok büyük bir emeğe yazık etmişsiniz. Buna ben şahsi adıma çok kırıldım. Bunlarıda dikkate alarak tekrar izlerseniz anlarsınız umarım. Kendinize iyi bakın.

Eray 23:49

Merhaba.
Öncelikle şunu söylemeliyim ki nedense bazı dizi yorumcuları bu dizi çok olumlu şekilde yorumlarken kimileride varki resmen yerin dibine sokuyor.Sizde bu diziyi yerin dibine sokanlardan birisiniz.Öncelikle bu diziyi bu denli karalama çabanızı anlamış değilim.Nitekim bu diziyi ilk bölümünden itibaren bölüm aksatmadan izlemişimdir sürekli.Türkiyede absürd komedi adına en iyi iş başaran ekip yine en iyisi olmaya devam ediyor diye düşünüyorum.Yorum yapan Aslı arkadaşımın söylediği gibi dizi L&M temeli üzerinde ilerleyen bir dizi ve bazı ince espirileri anlamak için L&M izlemiş olmak gerekli.Şimdi Türkiyede absürd komedi çok nadir yapılan ve yapıldığındada başarılı yapılamayan bir tür oldu bu zamana kadar.İnsanlarımız bu tarz dizilere alışamadı.Anlaşılan o ki sizde bu alışamayanlardansınız ki bu denli yadırgamışsınız.Bu diziyi izleyip her anında kahkalara boğulan bir kitle varki Türkiyede çok büyük bir kitle bu.ha reytinge gelince bu kadar geç vakitde güçlü rakiplerin karşısında yeni bir dizinin bu denli reytingler alması her zaman normaldir.öyleki dizi için hazırlanmış startv sayfasına bakarsanız internetden izlenme oranlarının ne kadar yüksek olduğunuda görürsünüz.Ayrıca bir cümlenize çok güldüm;
“Daha kötüsü bundan en fazla birkaç ay sonra dizinin adını aklımıza getirmek için muhtemelen zorlanacak olmamız.ben bi dizi yorumcusu değilim olmadığım içinde hiç yapma hevesim olmadı.Size bir tavsiyem dizi yorumculuğuna biraz ara verin.Bu kısa aradada yabancı dizileri bi incelemenizi tavsiye ederim.

BENZER HABERLER

YENİ HABERLER

© Copyright 2017 Medyabey. Tüm görsel ve metin kaynak hakları saklıdır. - [email protected]