LALE DEVRİ’ NE KATLANABİLMENİN BİR YOLU OLMALI?

Aylar önce Yeşim’in ruhu Lale Devrini rahat bırakmıyor demiştim. Demiştim de ben bunu kast etmemiştim. Cinleri perileri çağırıp reyting ummak Yeşim’in ruhunu ortalara salmak…

Üçüncü sezona sarkan dizimiz ne var ne yoksa kullanıyor. Uysa da olur uymasa da. Amaç zaman dolsun nasıl dolarsa dolsun. Şimdi de dediğim gibi gerçek anlamda Yeşim’in ruhunu kullanıyor.

Ortalıkta salım salım yürüyen bir Yeşim ruhu.

Ben ölsem de ruhum yeter diziye dercesine. Toprak’tan başka kimseye görünmeyen bu ruh Toprak’ı rahat bırakmıyor. Arada Zümrüt’ün rüyalarına konuk olsa da çokça Toprak’ın kâbusu.

Aslına bakarsanız Toprak’tan çok seyirciyi rahat bırakmıyor. Yeşim karakterinden kurtulduk diyen seyirci bu sefer ruhuyla boğuşacak. Bu bölümlerin onları sevindirmediğini düşünüyorum bakalım ne kadar zaman seyirci tahammül edecek bu ruha? Bir de bakmışsınız Yeşim’in ruhu “tag”ıyla isyan başlatırlar Twitter da belli mi olur? Ya da kışkış cinler “tagı” mı desem. Belki de twitter üzerinden ruh çağırma seanslarına başlarlar. Yapmadıkları şey değil. Bu seyirci başka seyirciye benzemez; Lale Devri seyircisi her şeyi yapar.

Bu ruh meselesini uzatmamalarını umuyorum ama belli olmaz senaristlerin işi bir de bakmışsınız Lale’nin ruhu Yusuf’un ruhu, Havva’nın ruhu gelmiş dizide boy gösteriyor. E zaten Toprak, Lale Devri’ne Yer Gök Aşk’tan geldi Yusuf ve Havva neden gelmesin onlar da ruhlarıyla şenlendirirler diziyi…

Aslında tüm bunlara neden duymanın altında yatan gerçek Yeşim’i Toprak üzerinden aklayıp masumiyetine kavuşturmak. Yeşim karakterini yaşarken seyirci gözünde aklayamadılar, böylece seyirci affeder belki Toprak sayesinde Yeşim’i tabii bir de reyting kaygısı Yeşim’in ruhu ile eski günlere ulaşabilme umudu her ne yaparlarsa yapsınlar dizi gerçekten uzaklaştıkça ve uzadıkça eskiye ulaşması imkansız.

Ruhun Toprak ile iletişimde seçtikleri sahnelerde özellikle seyircinin sinir olduğu sahneler örneğin istenmeyen düğünün “evet sahnesi” gibi…

Tüm bu sanrıları gören Toprak’ın kâbuslarını hazırlayan Şermin, onun bu kâbuslarının kurtarıcısı da oluyor. Yeşim dua istiyormuş bütün bunlar o yüzdenmiş. “Duaya başlarsanız mezarına giderek geçer” diyor Şermin, Toprak’a. Neredeyse seyirciyi Yeşim’e duaya davet edecekler o kadar yani…

Tüm yazdıklarım latife de olsa her şakanın altında bir gerçeklik vardır ama en önemli gerçek sezondan sezona uzatılan dizilerde konu kalmayınca saçmalık başlarsa bizlere de eğlence malzemesi olur. Lale Devri’nde olduğu gibi.

lale-devri2

Yani anlayacağınız Toprak’ın ayaklarının üzerinde durması saflıktan kurtulması çok uzun sürmedi. Hoş ayaklarının üzerine sağlam basan Toprak’ı Lale bebeğin iş isteğiyle aslında Toprak sadece o işe yarar mesajıyla yerle yeksan etmişlerdi birkaç bölüm önce.

Şimdi de Yeşim’in ruhuyla sen misin akıllanan Toprak bak delirttik kimse inanmaz halleriyle güçlü kadın Toprak hayalleriyle yanıp tutuşan seyirciye yeni bir gol attılar.

Malum dizinin bir de hükümetin “çocuk yap” mesajına hizmeti var. Diziye yeni katılan bebek haberiyle dörtleyen aile çok çocuk yapmanın önemini bizlere dizi üzerinden de bir güzel anlatıyor. Sanki kendisine bu işi misyon edinmiş gibi.

E ne diyelim dua edelim de bu sezon miyadını doldursun yoksa nüfus patlamasına önemli katkıları olacak. Tabii sabrı taşan seyirci bu gidişle daha ne kadar dayanacak?

Bu kadar dayanan Lale Devri seyircisinde peygamber sabrı var bu seyirciye dua etsinler onca hakarete rağmen dizilerinden vazgeçmediler isyanda etseler izlediler buralara getirdiler.

Ama bir dördüncü sezona katlanırlar mı bunca ruhun arasında işte ondan çok emin olmasınlar…

OYA TEKİN / MEDYABEY

[email protected]

https://twitter.com/#!/oyatekin (@oyatekin)

http://yurthaber.mynet.com/yazarlar/tum/1/o.tekin35

http://blog.milliyet.com.tr/lale-devri-kendini-asti-cinlere–perilere-karisti-/Blog/?BlogNo=407305

 

YORUMLAR

Henüz hiç yorum yapılmamış.

BENZER HABERLER

YENİ HABERLER

© Copyright 2017 Medyabey. Tüm görsel ve metin kaynak hakları saklıdır. - [email protected]