GündemManşet

“Kutlu Doğum FETÖ projesi” iddiasına Diyanet’ten açıklama

Türkiye gazetesi bugünkü manşetiyle ilginç bir haberin altına imza attı. Gazete, Kutlu Doğum Haftası’nın aslında dini yozlaştırmak için ortaya atılan bir FETÖ projesi  olduğunu, aslında olayın FETÖ elebaşısı Fethullah Gülen’in doğum gününü kutlamayı hedeflediğini yazdı. Fuat Uğur, konuyu TGRT’de yayınlanan Medya Kritik programında gündeme getirerek Diyanet’ten açıklama istedi. Çok geçmeden Diyanet İşleri Başkanlığı’ndan beklenen açıklama geldi.

PERDE ARKASINDA FETO’NUN DOĞUM GÜNÜ MÜ KUTLANIYOR?

Buna göre Hz. Muhammed’in doğum günü olan Mevlid Kandili, hicri yıla göre kutlanıyordu. Diyanet 1989’da bu özel günü içine alan “Kutlu Doğum” adıyla hafta başlattı. FETÖ’cü Mümtazer Türköne’nin teklifiyle kutlamaların her yıl nisan ayında yapılması kararlaştırıldı.

Türkiye gazetesinde Aldülhakim Arvas imzalı  habere göre böylece perde arkasında Peygamber Efendimiz’in değil, Gülen’in doğum günü kutlanmaya başlandığı ifade ediliyor.

 

Türkiye gazetesi: Kutlu Doğum FETÖ projesi

DİYANET’TEN KUTLU DOĞUM AÇIKLAMASI

Bugün Türkiye gazetesinde yer alan Kutlu Doğum Haftasının bir ‘FETÖ’ projesi olduğuna ilişkin haber ile ilgili Diyanet’ten açıklama geldi. Diyanet açıklamasında ‘Projeninin başkanlığımız tarafından savunulduğu yönündeki haber, gerçeği hiçbir şekilde yansıtmamaktadır’ dendi.

Diyanet’ten yapılan açıklama şu şekilde:


Bugün Türkiye Gazetesinin manşetinde yer alan Kutlu Doğum Haftasının bir FETÖ projesi olduğu ve buna rağmen halen Başkanlığımız tarafından savunulduğu yönündeki haber, gerçeği hiçbir şekilde yansıtmamaktadır. 30 yıldır görev yapan bütün Diyanet İşleri Başkanlarına ve teşkilatımızın çalışanlarına yöneltilen çirkin bir yalan ve iftira niteliğindeki bu haber, Kutlu Doğum Haftalarında yurdumuzda ve yurt dışında Peygamber sevgisiyle salonları dolduran gönülleri rencide etmiştir. Haberi desteklemek için manşetten yayınlanan ve internet ortamında yayılan fotoğrafların Başkanlığımıza ait Kutlu Doğum Haftası organizasyonları ile alakası bulunmamaktadır. Haberde, bugün hayatta olan 7 Diyanet İşleri Başkanımızdan hiçbirine müracaat edilmeden, Başkanlığımız yetkililerinden bilgi alınmadan indî görüşlerle hareket edilmesi, yüzeysel ve tarafgir bilgilere yer verilmesi açık bir garabettir.
Kutlu Doğum Haftası, Diyanet İşleri Başkanlığının kendi inisiyatifiyle ve kanunların verdiği yetkiyle ortaya çıkmış; 28 yıl boyunca tefekkür dünyamıza hayat vermiş; “Hz. Peygamber’i anmaktan anlamaya” düsturuyla gelişmiş ve milletimizin yakın tarihinde yer etmiş bir haftadır. Başkanlığımızın Türkiye’deki İlahiyat birikimiyle istişare ederek planladığı ve yürüttüğü bu uygulamanın, Sevgili Peygamberimizin rahmet mesajlarını toplumumuzun her kesimine ve gönül coğrafyamıza ulaştırmaktan başka hiçbir gayesi olmamıştır. 28 Şubat süreçlerinde eleştirilen, 27 Nisan bildirilerine konu edilen Kutlu Doğum’un karanlık bir terör ve din istismarı hareketi olan FETÖ ile hiçbir ilgisi ve alakası yoktur.

Bir kez daha altını çizerek belirtmek isteriz ki, Başkanlığımız Kutlu Doğum Haftasını Mevlit Kandiline alternatif olarak ihdas etmiş değildir. Bu hafta, Mevlit Kandilinin ancak mütemmimidir. İslam dünyası ile eşzamanlı olarak idrak ettiğimiz mübarek Mevlit Kandili, Resûl-i Ekrem’in dünyayı teşrifini şükürlerle andığımız, ona olan sevgimizi ve ihtiramımızı ifade ettiğimiz dinî bir gecedir ve milletimiz tarafından coşku ile kutlanmaya devam edecektir. Halbuki Kutlu Doğum Haftası, Sevgili Peygamberimizi doğru anlamak, onun sünnetini bugüne taşımak, onun hayat tarzını çocuklarımıza ve gençlerimize tanıtmak, günümüz problemlerine nebevî referanslarla çözüm aramak amacıyla ortaya çıkmış ilmî bir haftadır. Yaygın eğitim faaliyeti şeklinde tasarlanan bu haftanın, dinin asıllarına sonradan eklemelerde bulunmak gibi bir gayesi olmadığından bidat olarak nitelenmesi son derece anlamsızdır.

Unutulmamalıdır ki, milletimizi millet yapan ve bu aziz milletin her ferdini bir araya getiren en büyük sevgi, Peygamber sevgisidir. İçinden geçmekte olduğumuz hassas dönemde Hz. Muhammed’e sevdalı olan bu ülke insanına onu anmaktan ve tanımaktan vazgeçmesini önermek, tam manasıyla bir idrak tutulmasıdır. Hem yurdumuzun dört bucağı hem de yurt dışındaki millet varlığımız için bu hafta, Hz. Peygamber’in sünneti ışığında millî ve manevî değerlerimizi güçlendiren, ufkumuzu tazeleyen, kimliğimizi pekiştiren, asimilasyonu önleyen, birliğe, barışa ve kardeşliğe yatırım yapan bir haftadır.

Başkanlığımız, her sene bir bilgi, aydınlanma ve irfan ziyafetine dönüşen Kutlu Doğum Haftasının istismar edilmesine, kuralsızca eleştirilmesine ve itibarsızlaştırılmasına müsamaha göstermeyecektir. Söz konusu haberin düzeltilmesi gereğini aksi takdirde bütün kanuni haklarımıza müracaat edeceğimizi kamuoyuna saygıyla bildiririz.

 

Türkiye gazetesinin haberi okumak için tıklayın

 

Etiketler

Benzer Haberler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı