Kurtulmuş: Medya milli ve manevi değerlere saygı duymak zorunda

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, bugünkü medya ile ilgili değerlendirme yaptı. Kurtuluş, eski dönemlere oranla bugün için olabildiğince açık ve özgür bir medyanın olduğunu söyledi. Numan Kurtulmuş, medyanın milli ve manevi değerlere saygılı olması gerektiğinin altını çizdi..

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş, Ordu 19 Eylül Gazeteciler Cemiyeti tarafından düzenlenen “Yılın Medya Mensupları Ödül Töreni”ne katıldı.

Kurtulmuş, 64. Hükümet ile birlikte Türkiye’de medya kuruluşları ile ilgili Başbakan Yardımcısı olarak görev aldığını hatırlattı ve”Bu alanda göreve geldiğim günden itibaren çeşitli meslek kuruluşlarıyla birlikte bu sektördeki sorunların aşılması için toplantılar düzenliyoruz.” dedi.

“ÖZGÜR BİR MEDYAYA SAHİBİZ”

Türkiye’de medyanın çok hızlı bir şekilde hem çeşitlendiğini hem yaygınlaştığını anlatan Numan Kurtulmuş, “Bir dönem birkaç tane güçlü grubun tekelinden ibaret medya vardı. Çok şükür şimdi, bugün çok sayıda farklı grubun rahatlıkla gidip kendi mesleğini icra edebildiği, rahatlıkla herhangi bir medya kuruluşuna sahip olabildiği, eski dönemlerle kıyaslandığında olabildiğince açık ve özgür bir medyaya sahip olduğumuzu söyleyebiliriz. Ama yeter mi? Daha ileri gitmemiz lazım. Standartlarımızı daha yukarı götürmemiz lazım.” diye konuştu.

Kurtulmuş, şöyle devam etti: “Bir basın kuruluşunun hangi nitelikte yayın yapıyor olursa olsun bir medya grubunun değeri bireye ne kadar değer veriyor, değer veriyorsa kendi değerini arttırıyor. Eğer değer vermiyorsa aslında o medya kuruluşu kendi değerini de azaltıyor.”

Numan Kurtulmuş; “Medya kuruluşlarının bütünü o ülkenin milli ve manevi değerlerine, o ülkenin kültürel birikimlerine en azından saygı duymak mecburiyetindedir. Ülkenin büyük çoğunluğunun değerlerine, kültürüne, medeniyetine, onların birikimlerine, geleneklerine herhangi bir şekilde saygı duymayan, bunları tahfif eden, bunlarla dalga geçen, bunları yok sayan herhangi bir medya kuruluşu tabii ki kendi de değerli olmayacaktır. Dolayısıyla bu üç temel hususta özgür basın, insan değerini koruyan basın ve milli geleneklerimize, göreneklerimize, medeniyetimize, değerlerimize sahip çıkan bir basın istediği şekilde farklı kanaatler sergilesin, bu ülkenin zenginliğidir” dedi.

YORUMLAR

Henüz hiç yorum yapılmamış.

BENZER HABERLER

YENİ HABERLER

© Copyright 2017 Medyabey. Tüm görsel ve metin kaynak hakları saklıdır. - [email protected]