KURT SEYİT VE ŞURA ARAPLAR İÇİN ÇEKİLMELİ!

Pazar gününün verdiği rehavet yoktu bu defa üzerimde. Güzelce evimin sağını solunu çitileyip de huzura erince kendime en kallavisinden bir fincan çay doldurup geçtim bilgisayarımın başına. Myrath’dan Tales of The Sands’ı dinleyip temizlik sonrası üzerime çöken rehavetten kurtulmak istiyorum sanki. Yazarken dinlenebilecek en ‘yersiz’ müzik türünü dinliyorum şu an ama zaten şimdi Sharon Van Etten’e geçtim bile.

Çaya, müziğe ve yazıya devam…Bunlarsız olmuyor sanki, ha bir de filmler var tabii, onlarsız da olmaz. Bazılarımızın da dizileri var. Mesela, annemin her reklam arasında bizim evin deli oğlanı Kuzey’i aradığı Küçük Ağa’sı var, hiç kaçırmaz. Emir Berke’yi torunu Kuzey’e benzettiğinden her Salı annemin bayramı sanki. Dizi, başladığından bu yana reytinglerde en üst sırada yoluna devam ediyor. Benim izleyeceğim türden değil ama daha çok Emir Berke sevenler ve torun torba sahibi büyükler tarafından çok beğenildi.

Salı’nın bir diğer dizisi de Kurt Seyit ve Şura elbette. İttire kaktıra giden, sanki Türk izleyicisi için değil de Ortadoğu televizyonları için yapılmış, Kıvanç Tatlıtuğ üzerinden giden, hastalıklı Rus asilzade kızlarının ortalıkta dolanıp durduğu bir iş…Ece Yörenç’le Hilal Saral’ın, dizinin başarısız olduğu üzerine yapılan söylemlerden sonra sürekli Rus medyasında diziden bahsedilmesi ve Ortadoğu’ya yapılan satışta elde edilen gelir üzerinden mevzuya bakarak sosyal medyadan başarı naraları atmaları durumu daha da sevimsizleştiriyor.

kurt-seyit-sura-2

 

Milliyet Cadde yazarı Sina Koloğlu da köşesinde bugün Kurt Seyit ve Şura’nın, Ortadoğu’nun en büyük kanalı, 22 Arap ülkesine yayın yapan MBC’de gösterildiğini ve diziye Araplar’ın bölüm başına 170 bin Dolar ödediklerini, bunun da dizi için büyük bir başarı olduğunu yazdı. Evet Kurt Seyit ve Şura eğer Araplar için ‘çekilmiş bir dizi’ ise bu satış rakamları ve oradaki izlenme değerleri tabii ki dizi için ‘başarı’dır. Karadayı, Kuzey Güney, Fatmagül’ün Suçu Ne?,Bir Aşk Hikayesi ve daha başka pek çok dizi de Arap ülkelerine satıldı ve bu dizilerle birlikte oyuncuları da çok sevildi. Ama bu saydığım diziler Türk izleyici tarafından da sevilen, izlenen işlerdi.Bizler Kurt Seyit ve Şura’yı seyrederken ‘Rus dizisi izliyoruz hissiyle’ şuursuzca ekrana bakakalıyoruz. Kaç haftadır dizi ekranlarda ve bizler hâlâ Seyit’in Kırım’lı mı Rus mu, kimin için savaşıyor, hangi tarafın askeri olduğunu anlamış değiliz. Hadi bunu anladıysak o kolu kırmızı bantlılar isyancılar mı, neye kime isyan ediyorlar filan, ne nedir, kim kimdir anlayabildik mi? Yoksa ben kötü bir izleyici miyim?

Kurt Seyit ve Şura görüntü kalitesi, kostümlerin şıklığı, Kont Drakula ayarında Birkan Sokullu’su ve Ushan Çakır’ıyla var, karmakarışık, nerden başlayıp nasıl devam ettiği belirsiz konusuyla ve kötü kurgusuyla yok olan bir yapım.Birkan Sokullu’nun cidden muhteşem oynadığını Kurt Seyit ve Şura sayesinde iyiden iyiye görmüş olduk. Ama tek başına Pedro kurtaramaz tabii diziyi. Bu bölümden itibaren konunun İstanbul’da (Türk’leşmeye karar verdiler anlaşılan) ve yepyeni oyuncularla devam edecek olması da diziyi kurtarmayacak. Ve madem diziyi Araplar sevdi biz sevemedik, o zaman bizde kaldırın, oraya çekin diziyi. Böylece çok başarılıyız sanrısından da kurtulmuş, gerçek başarı elde etmiş olursunuz!

Salı’dan başlamışken yazıya yine Salı’yla devam edelim. 27 Nisan Salı akşamı Sermiyan Midyat’ın Analı Oğullu adlı dizisi başlıyor. Show Tv’de yayına girecek olan dizinin kadrosu sağlam, Midyat da daha önceki işlerinden bildiğimiz gibi kendinden hikayelerle ve iyi işlerle çıkıyor karşımıza. Sermiyan Midyat’ı seviyorum ben, yaptığı işlerde kendi samimiyetini buluyorum onun. Bu işinde de en başta Onur Buldu ve Devrim Yakut’u görünce ‘inşallah iyi olur’ dedim. En son Kanal D’nin ayıbı Vicdan’da hastası olduğum Devrim Yakut’u tekrar izleyecek olmak, hem de onda çok iyi duracağını düşündüğüm komediyle ekranda olacağını görmek sevindirdi beni.

kara-para-ask-1

Kara Para Aşk üzerine…

Dizinin ilk bölmünden sonra Tuba Büyüküstün’le ilgili olarak oyunculuğunu hiç beğenmediğimi, dümdüz oynadığını, duygudan uzak oyunculuğu olduğunu yazmıştım. Daha sonraki bölümlerde Tuba beni şaşırttı ve sanki bir anda içine bambaşka bir Tuba girdi! Beğenmediğimi yazıyorsam açıkça, beğendiğimde ve fikrim değiştiğinde de yazabilmeliyim diye düşünüyorum. Bu yüzden de evet ilk bölümce feci bulduğum Tuba Büyüküstün’ü şu an cidden çok iyi buluyorum ve Tuba’nın beni yanılttığını itiraf ediyorum işte!

Bunun dışında, Alper Türedi’nin oyunculuğunu her bölümle birlikte daha da yukarıya taşıdığını, çok doğal oynadığını ve onu izlemekten büyük keyif aldığımı tekrarlamak isterim burada. Saygın Soysal zaten hep beğendiğim bir isimdi, dizide de yine çok iyi oyunculuk sergiliyor. Kara Para Aşk’ın ‘bir şekilde’ izleneceğini de söylemiştim ve izlenme durumu ‘ne düşüyor, ne yükseliyor, rölantide’ yol alıyor şeklinde. Öyle de gidecek.

Diğer rölantidekiler…

Kara Para Aşk gibi ‘sessizce ve derinden’ yoluna devam eden işlerden biri de Ankara’nın Dikmeni. Recep İvedik kıvamlı Dikmen’i bizim izleyici sevdi. Kaba olanı ‘bizden, doğal, samimi’ bulma alışkanlığı edindik İvedik’le birlikte ya Dikmen’in ‘fazlasıyla kendisi’ olduğu halini izlemek, bizde olanı başkasında görmenin zevkini yaşatıyor. Dikmen karşısında kendisini izleyeni ‘rahatlatıyor’, zaten gülmeye hasret ve hazır seyirciyi güldürüyor, bu yüzden de seviliyor ve izleniyor.

Diğer ‘sessiz’ce izlenen dizilerimiz de Galip Derviş, Böyle Bitmesin ve Aramızda Kalsın. Üçü de kurgusu çok iyi yapılmış, izlerken heyecanı diri tutan, seyirciyi baymayan, izlenmesi keyifli işler.

Tüm bunlardan sonra söylemem gerekir ki şöyle de bir durum mevcut, herkesin kendine özel, sektirmeden izlediği bir dizisi var evet ama bu sezon izleyiciyi ‘vuran’ bir iş çıkmadı ne yazık ki…Yayınlanıp hemen ilk bölümden sonra yayından kaldırılan, sonra bir iki ay sonra birden bire 2. bölümüyle hortlayan, sezona girmiş mi çıkmış mı ne olduğu anlaşılamayan, bitti denilen sonra bitmediği anlaşılan ‘’finaliyle şu şu gün yayında’ duyurusu yapılan, finalsiz, habersiz, aniden bitiriliveren dizilerle baş başa kaldık bu sezon. Ve en sonunda doğal son gerçekleşti ve bizler dizi izlemektense reklam izlemenin bile daha zevkli olacağını düşünmeye başladık. Evet şimdi hepinize 10 doz Bego’lu Erdo’lu Sarelle reklamı yazıyorum, bitt mi bitecek mi, final yapacak mı, öbür bölümü yayınlanacak mı derdiniz olmaz hiç olmazsa…

JALE ŞEN / MEDYABEY

http://jeansmisin.com

https://twitter.com/bittereniyisi

YORUMLAR

Henüz hiç yorum yapılmamış.

BENZER HABERLER

YENİ HABERLER

© Copyright 2017 Medyabey. Tüm görsel ve metin kaynak hakları saklıdır. - [email protected]