Küçük Gelin dizisiyle ilgili flaş gelişme

Samanyolu’nda yayınlandığı dönemde yüksek izlenme oranları elde eden Küçük Gelin dizisiyle ilgili flaş gelişme… Cemaat’e ait olduğu bilinen Ser Film’in reyting rekortmeni  Küçük Gelin dizinin yayın haklarını kaybettiği haber veriliyor.

Yaklaşık üç yıl süren dava sonunda Küçük Gelin dizisinin yayın haklarının  uygulayıcı yapımcı firma Makro Mikro’ya geçtiği bildiriliyor.

Samanyolu Yayın Grubu’nun çatısı altında bulunan Ser Film’in yapımcılığında, Makro Mikro’nun uygulayıcı yapımcılığında çekilen Küçük Gelin dizisi, 9 Eylül 2013’de yayın hayatına başlamış ve izleyicinin dikkatini çekmeyi başarmıştı.

Küçük Gelin,  27 Haziran 2014’de birinci yılının sezon finalini yapmıştı.

Fikri ve maddi uyuşmazlıklar kanalla uygulayıcı yapımcının arasında sorunlar meydana getirdi. Finalle birlikte, Ser Film ile, uygulayıcı yapımcı Makro Mikro arasında oluşan fikri ve maddi uyuşmazlıklar nedeniyle Makro Mikro, kanalla çalışmayacağını ve sözleşmede var olan reyting farkı bedellerini talep ettiğini belirterek sözleşmeyi feshetti. Kanal, reyting farkı bedelini ödemeyeceğini belirterek, 15.08.2014’de kesilen 350 bin artı KDV (413 bin TL) bedelli faturayı iade etmişti.

SER FİLM’İN İÇİ BOŞALTILDIĞI İÇİN İCRA YAPILAMADI

Bunun üzerine uygulayıcı yapımcı firma, 25.09.2014 tarihinde İstanbul Anadolu 9. İcra Müdürlüğü’ne başvurarak alacağını icra yoluyla talep etti. Kanalın itirazı üzerine, uygulayıcı yapımcının İstanbul Anadolu 2. Fikri ve Sinai Haklar Hukuk Mahkemesi’nde açtığı dava neticesinde itirazın iptaline karar verildi. Davayı kazanan Makro Mikro, Ser Film’den olan alacağını tahsil etmek için icra yolun başvurdu. Ancak Ser Film’in içi boşaltıldığı için icra gerçekleştirilemedi.

BELGELERE HACİZ KONULDU

Ser Film’in bugüne kadar yaptığı bütün film ve dizilerin Kültür Bakanlığı’nda bulunan eser işletme belgelerine, İstanbul Anadolu 2. Fikri ve Sınai Haklar Hukuk Mahkemesi’nin 2015/22 esas no’lu ara kararıyla ihtiyati haciz konuldu.

29.03.2016 tarihli 2015/22 esas sayılı davayla hak kazanılan 413 bin TL asıl alacak ve % 20 icra inkar tazminatı ve yasal faizlerle birlikte 678 bin 731 TL’ye varan meblağ bu yollarla da tahsil edilemedi. 20 yıldır yaptığı bütün yapımların eser işletme belgelerine ihtiyati haciz konulması üzerine, borcu olan meblağı ödeyemeyeceğini belirten Ser Film, Küçük Gelin dizisinin yayın haklarını Makro Mikro’ya vermeyi teklif etti.

Durumu değerlendiren uygulayıcı yapımcı firma, içi boşaltılmış bir firmadan alacağını nakden tahsil edemeyeceği için kanalın teklifini kabul etti. Böylece Küçük Gelin dizisinin yeni sahibi, 2013 yılındaki ilk uygulayıcı yapımcısı oldu.

KÜÇÜK GELİN DEVAM EDECEK Mİ?

Sevilen dizinin bundan sonraki akıbeti şimdilik belli değil. Reyting listesinde zirveye oynayan Küçük Gelin’in büyük bir kanalda ekrana gelme ihtimalinin yüksek olduğu konuşuluyor.

YORUMLAR

Henüz hiç yorum yapılmamış.

BENZER HABERLER

YENİ HABERLER

© Copyright 2017 Medyabey. Tüm görsel ve metin kaynak hakları saklıdır. - [email protected]