KRAL YOLU İZLEYİCİSİYLE BULUŞMAK İÇİN GÜN SAYIYOR

serli-nisanyan-kral-yoluSerli Nişanyan, bir süredir Medyabey okurlarına köşesinden sesleniyor. Kendisi geçtiğimiz dönemde önemli bir işin altına imza attı. Kral Yolu isimli animasyon çocuk filminin yönetmenliğini yaptı. Film 24 Mayıs’ta vizyonda. Yani filme sayılı günler var artık. İşi çok da kolay değildi. Çünkü soyunduğu iş Türkiye’de kimsenin soyunmaya cesaret edebileceği işlerden değildi.

Serli Nişanyan ile Kral Yolu filmini konuştuk:

 

– Kendini okurlarımıza daha yakından tanıtır mısın?

S.NİŞANYAN:Tabii.. 1982 yılında İstanbul’da Ermeni bir ailenin kızı olarak dünyaya geldim. Kardeşim yok, tek başına bir çocukluk benimki. Bağları da kuvvetli bir aile değiliz ama kalabalık aileleri her zaman sevmişimdir. O yüzden ekibim ailem gibi. Sıkınıtıyı da mutluluğu da beraber yaşadık. Dağıtmadan cevabı toparlayayım. Sinema ve gazetecilik mezunuyum, yüksek lisansım eğitim bilimleri bir nevi psikoloji ve bu da çekim esnasında çok işime yaradı. Piyasada bir romanım var adı MOR-NAL. Ayrıca çeşitli iletişim ve sanat okullarında öğretim görevlisi, üniversitelerde konuk hoca olarak da ders verdim. Çok da keyif aldım.

-Kral Yolu filmi nasıl çıktı?Seni bu filmi çekmeye iten sebep neydi?

S.NİŞANYAN: Kral Yolu filminden önce ben tamamen farklı bir işteydim. Bir asker filminin başındaydım. Birbirlerine zıt iki iş yani. Bir büyüğüm sayesinde bu senaryo bana geldi, hoşuma gitti. Öğrencilerime de anlatırken hep Türk sinemasındaki en büyük eksiğin bir çocuk filmi oluşundan bahsederken önüme gelen senaryo çocuk filmi senaryosuydu. Hoşuma gitti, çocuğum yok ama deli gibi severim. Benim olmasına da gerek yok zaten. Böylece Derya Kaya ile (senaristi ve yapımcı ortağı) tanıştım. Oturduk konuştuk, aynı duyguları paylaşıyormuşuz meğer. Sonrada başladık çalışmalara. Hem işin yönetmeni, hem de yapımcısı olmak çok zormuş. Çok gergin,zor ve detaylı bir iş. Yorucu kimi zaman insanlıktan uzaklaşıyorsun ama ruhunu kaybetmemen gerekiyor. Bunu dengede tutmak marifet işte. Kısacası bu filmin beni çekmesi sadece bir çocuk işi ve bir çocuğun düşüncesiyle yazılmış bir senaryo. Demek ki bir çocuk böyle bir film istiyor; nokta atışı yani..

-Bize Kral Yolu’nu biraz anlatır mısın? Nasıl bir film oldu Kral Yolu?

SERLİ NİŞANYAN: Kral Yolu, annesi babası arkeolog olan bir çocuğun ailesiyle her yaz tatilinde planlar yapması üzerine kurulmuş bir senaryo. Ancak bir türlü ailece tatil hiç yapılamamış, yine tatil planı yaparken ailesi yine de bir kazıda bu sefer Mersin’de.. Çocuğumuz sinirlenip dedesiyle birlikte ailesinin yanına gidişi, orada arkadaşlar edinip tatiline renk katmak istemesiyle olayların karışması.. Yani Denizi’n kazı alanında babasını ziyaret ederken bir haritanın varlığını duyup arkadaşlarıyla onun peşine düşmesiyle maceranın başlaması şeklinde özetleyebiliriz konuyu.. Tabii bu haritanın peşinde kaçakcılar da var. Unutmadan bir yandan da bir animasyon dünyası, haritada bahsi geçen mezar odası, krallık ve iyileri temsil eden kraliçeler kötüleri temsil eden İskelet Korsan ve Dumanlı askerleri.. En büyük süpriz de çocuğumuzun rüya dostu Yonca Evcimik yani Yoncimik…

Kral Yolu temiz, eli-yüzü düzgün, sakin, gizemli bir çocuk-aile filmi oldu. Türk standartlarının dışında, sınırları zorlayarak animasyonu öğrenerek sakin, iyi bi iş oldu.. Ben sevdim, ancak kabul etmek gerekir ki iyinin sınırı yok. benim ilk işimdi, yönetmenlikte de yapımcılıkta da… Derya’nın da öyle.. Hatalarımız olmuştur elbette. Filme gelen ailelere de özellkle şunu söylemek isterim, gözlerini kapamadan çocuklarıyla birlikte seyredebilecekleri temiz bir film izleyecekler. Bütün çocuklar “ben de onların yerinde olabilirdim” diyecekler. Bunu dedirtmek benim için önemli. Ben buradan Kültür Bakanlığı’na, Aile Bakanlığı’na ve diğer tüm destekcilerimize teşekkür etmek istiyorum.

-Biraz da oyuncu kadrosundan ve rollerden konuşalım istersen..Filmde kimler var; oyuncuların rollerinden bahseder misin?

Kralyolu Fragman | izlesene.com

S.NİŞANYAN:Sunay abim (Sunay Akın) 17 sene önce elinden ödül aldığım çocuk yürekli dev insan, “Oyuncakçı” rolüyle konuk oyuncuydu. Yonca Evcimik, çocuğun rüya dostu “Yoncimik” rolündeydi. Minik kanatlarıyla çok tatlı oldu. Doğa Rutkay anne; Arda Esen “baba” rolünde ve Türk sinemasının duayeni Murat Soydan’da “dede”mizdi.

5 de çocuğumuz var tabii..Öncü rollerimiz çocuklar.. Buradaki “ünlü” diyeceğimiz oyuncularımız yan rollerdeler.

-Sinema filmi çekmek bir nevi çılgınlık aslında Türkiye’de…Bu işe soyunduğuna göre sen de çılgın olmalısın herhalde?

S.NİŞANYAN: Ben deliyim.. Çılgınım, özgürüm.. Bir o kadar da sakinim. Aslında nasıl birşeyim ben de bilemiyorum. Kurallarım yok, saygım var; işime,insana, emeğe.. Bu sektör çok zor ama hele de bir bayan için. Beni, bizi çok ama çok zorladı. Aşk bu.. Aşk, acı çekmektir. Uzak da olsan uzak kalmak istemezsin, yanında olsan ayrılmak istemezsin, birşey olsa sinirlenirsin çünkü bizi en sinirlendiren ve üzen şey sevdiğinden duyduğun bişeydir. Bizim işimiz de o misal. Herşeye rağmen evlenmeye çalıştım, aşkın kuvvetliyse evlenirsin, değilse evlenmeden terkedilirsin. Bizim filmle ilişkimiz zor ve yıpratıcıydı ama evleniyoruz.

Kral-Yolu

-Filmden beklentilerin neler?

S.NİŞANYAN: Film işi Türkiye’de gişe işidir, para işidir. “İdealist iş yok bence” diyen de kendini kandırıyor. Yanlış anlaşılma olmasın ben de idealistim, amaçlarım, ilkelerim, doğrularım, hayallerim var.. Ama hangisini yapabiliyoruz ki? Dış etkenler var ve her zaman da olacak. Ben maddi çok sıkıntı çektim ve çekiyorum da. Hatalarım da olmuştur ama amaç ve niyet önemli bence. Bunu da insanlar anlıyor. Ben çalıştığım ekip için tek birşey diyebilirm:Şans. izleyici gerisini takdir edecek.

-Bundan sonra neler yapmayı planlıyorsun?

S.NİŞANYAN: Bundan sonra mı? Vav; harika bi soru!.. Şarj olmak istiyorum; yeni işler için. İkinci kitabımın son rötuşlarını yapacağım, üniversiteye döneceğim.. İyi işler yapmak için çalışacağım. Kısacası hayata iz bırakacağım. senin gibi, diğeri gibi… Kendimce…

MEDYABEY / ÖZEL

YORUMLAR

Henüz hiç yorum yapılmamış.

BENZER HABERLER

YENİ HABERLER

© Copyright 2017 Medyabey. Tüm görsel ve metin kaynak hakları saklıdır. - [email protected]