KPSS DHBT sınavından çıkan öğrenciler isyanda.. İşte KPSS DHBT açıklanan sorular ve cevaplar…

KPSS ortaöğretim sınavları sonuçları beklene dursun, bugün adaylar ÖSYM tarafından KPSS kapsamında yapılan Diyanet İşleri Başkanlığında din hizmetlerinde görev alacak personeli seçmek amacıyla hazırlanan KPSS Din Hizmetleri Alan Bilgisi (KPSS DHBT) oturumu tamamlandı. Ancak sınava giren adaylar çok tepkili. Sosyal medyada adaylar sorulan soruları tartışıyor, KPSS DHBT sınavında çıkan sorular ve yorumları sizlerle paylaşıyoruz. Sizler de aklınızdaki soruları haberimize yorum olarak yazabilirsiniz…

Bugün 09.30’da başlayan KPSS DHT sınavına giren adaylara çoktan seçmeli 40 sorudan oluşan alan bilgisi testi yaklaşık bir saat sürdü. Sınavdan çıkan adayların çoğu sınavın zorluğundan yakınıyor, adaylar yorum sorularının zor olduğu yönünde hem fikir olduklarını belirtiyor.

KPSS DHBT Soru ve Cevapları ÖSYM tarafından açıklandı!

ÖSYM duyurusu ile KPSS DHBTD soru ve cevaplarının açıklandığı belirtildi. Duyuruda ” 4 Aralık 2016 tarihinde saat 9,30’da gerçekleştirilen DHBT’nin soru ve cevaplarına 4 Aralık 2016 saat 12,05’ten itibaren ulaşılabileceği, ve sınav soru ve cevaplarının çoğaltılamaz, dağıtılamaz ve yayınlanamaz olduğu ” belirtildi.

4 Aralık 2016 tarihinde (bugün) gerçekleşen (DHBT) Temel Soru Kitapçığı ile Cevap Anahtarına, 4 Aralık 2016 tarihinde saat 12:05’den itibaren aşağıdaki bağlantıdan erişilebilecektir.

2016-KPSS Din Hizmetleri Alan Bilgisi Testi (DHBT) soruları, Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu kapsamında eser niteliğinde olup, telif hakları ÖSYM’ye aittir. ÖSYM’nin yazılı izni olmadan hiçbir şekilde çoğaltılamaz, dağıtılamaz ve yayınlanamaz.

KPSS: Kamu Personel Seçme Sınavı

Sonuçlara itiraz nasıl olur? Kaç gün içinde itiraz etme hakkı var?

Sınav sonucunun incelenmesini isteyen adaylar, sonuçların ÖSYM tarafından elektronik ortamda açıklandıktan sonra 10 gün içinde (sonuçların açıklandığı tarihten bir gün sonra başlamak üzere) Genel Amaçlı Dilekçe örneğini kullanarak ÖSYM’ye başvurmalıdır. Sınav sorularına ilişkin itirazlar ise sınav tarihinden itibaren 3 iş günü içerisinde (sınav tarihinden bir gün sonra başlamak üzere) aynı şekilde yapılmalıdır. Yapılacak her türlü itiraz, adayın dava açabilme hakkı için geçerli 10 günlük zaman aşımı süresini durdurmaz.

Adayların inceleme masrafları karşılığı, ÖSYM’nin T.C. Ziraat Bankası Ankara Kamu Girişimci Şubesi gerekli ücreti yatırdıklarını gösteren dekontunu dilekçelerine eklemeleri gerekmektedir. Dilekçe ÖSYM Sınav Hizmetleri Daire Başkanlığı 06800 Bilkent/Ankara adresine ulaştırmalıdır. Süre hesabında ÖSYM Genel Evrak kaydına giriş tarihi esas alınacaktır. Süresi geçtikten sonra yapılan itirazlar ile üzerinde adayın T.C. Kimlik Numarası, adresi, evrak referans numarası vb. bilgiler yazılı olmayan, imzalanmamış ve ekinde banka dekontu bulunmayan dilekçeler kesinlikle işleme alınmayacak ve cevaplanmayacaktır.

Yerleştirme işlemleri nasıl gerçekleşecek?

Adaylar ilk kez yapılacak yerleştirme işlemlerinde herhangi bir ücret ödemezken, aynı sınav sonucu ile yapacakları tüm yerleştirme işlemlerinde ücret ödeyecek.

Yerleştirme işlemleri puan, tercih ve kadro sayılarına göre yapılacak olan adaylar, yerleştirme işlemiyle ilgili esasları tercih kılavuzundan öğrenebilecek. Yerleştirme işlemlerinde aynı puanı alan adaylar arasından diploma tarihi itibarıyla önce mezun olmuş olana, bunun aynı olması hâlinde de yaşı büyük olana öncelik tanınacak. ÖSYM tarafından yerleştirilen adaylar, başka bir sınav veya mülakat yapılmaksızın ilan edilmiş kadrolara doğrudan atanacak. Ancak, atama için öngörülen koşullara uymayan veya gerekli belgeleri süresi içinde getiremeyen adayların atamaları yapılmayacak.

Peki 2016 KPSS ortaöğretim sınav sonucu ne zaman açıklanacak?

20 Kasım tarihinde yapılan KPSS ortaöğretim sınavının sonuçları ise hala açıklanmayı bekliyor. Adaylar sabırsızlanıyor… KPSS sınavının ardından adaylar el yordamıyla kendi yanıtlarından yola çıkarak puan hesaplamaya çalışıyor…  KPSS ortaöğretim sınavına bu yıl 3 milyon 498 bin kişinin katılması ile bir rekor kırılmıştı.

Sınav sonuçları ÖSYM’nin ”http://sonuc.osym.gov.tr” internet adresinden öğrenilecek. Sınav sonuç belgesi basılmayacak ve adayların adreslerine gönderilmeyecek.

YORUMLAR

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Sorry, comments for this entry are closed at this time.

BENZER HABERLER

YENİ HABERLER

© Copyright 2017 Medyabey. Tüm görsel ve metin kaynak hakları saklıdır. - [email protected]