Kolombiya’da uçak faciası… Futbolcuları taşıyan uçak düştü… Kurtulan var mı?

Kolombiya’dan dünyaya bu sabah feci bir haber geldi. Bolivya’dan kalkan uçak, Kolombiya’nın yakınlarından Medelin Havalimanı yakınlarındaki dağlık bir araziye düşen uçakta 72 yolcu ve 9 mürettebat bulunuyordu. Kolombiya’daki Güney Amerika Kupası finalinde Atlatico Nacional ile karşılaşmak üzere yola çıkan Brezilya Serie A ligi ekiplerinden Chapecoense takımının futbolcularının da bulunduğu uçaktan ilk açıklamalara göre 6 kişinin kurtarıldığı belirtiliyor. Olayla ilgili gelişmeler gelmeye devam ediyor. Kaza nasıl oldu? Kaza sonrası ilk görüntüler M.bey’de…

700d014b13afe464bf92985af0f40b2846d2c5e8

Bolivya’dan havalanan, Venezuela kökenli LAMIA Havayolları’na bağlı RJ85 tipi yolcu uçağı, Medellin uluslararası havalimanına doğru ilerlerken Rionegro yakınlarında çakıldı. Charter seferini yapmakta olan yolcu uçağı; Bolivya’nın Viru Viru Uluslararası Havalimanı’nından, Kolombiya’nın Medellin kentindeki uluslararası Jose Maria Cordova de Rionegro Havalimanı’na gitmek üzere sefer yapıyordu.

 

Yerel saate göre akşam saat 10.00 sularında meydana gelen facia gibi kazayla ilgili olarak, kontrol kulesine dayandırılan bilgiye göre, uçak teknik bir arızadan dolayı çakıldı. Kaza bölgesine en yakın konumdaki La Union kenti itfaiye departmanı, en az 10 kişinin yaralandığını açıkladı.

583d1f6ac03c0e225c4c0688

Yolcu uçaklarının hareketlerini canlı olarak yayınlayan Flightradar24 sitesindeki verilere göre, LAMIA Havayolları uçağı Medellin’in güneyindeki La Uinon yakınlarında düşmüş görünüyor. BBC’nin verdiği bilgiye göre, uçağın düştüğü alan dağlık ve sarp bir arazi.

İlk açıklamalara göre 6 kişi kurtarıldı

AFP haber ajansına bir yetkilinin yaptığı açıklamaya göre; uçaktaki 81 kişiden altısının kurtulduğu belirtildi. La Ceja kasabası belediye başkanı, “Uçağın yakıtı bitmiş gibi duruyor” diyerek akıllara durgunluk veren o iddiayı ortaya attı… Henüz uçağın neden düştüğü ile ilgili net bir açıklama yapılmadı, arama kurtarma ekipleri de bölgeye sevk edilmiş durumda… Ancak yetkililerin açıklamasına göre acil durum ekiplerinin kötü hava koşulları nedeniyle kaza yerine sadece karadan ulaşılabildiğini belirtiliyor…

Reuters haber ajansı, kurtarma ekiplerinin kaza bölgesinden hayatta kalan yolcuları çıkardığını bildiriyor. Yaralıların hastaneye taşındığını bildiren ajansa göre, dağlık bölgeye düşen uçakta hayatını kaybedenlerin de olduğu belirtiliyor.

Amerikan Associated Press haber ajansı, uçak düşmeden önce Kolombiya’da yoğun yağış ve şiddetli fırtına görüldüğünü aktarıyor. Kötü hava koşulları nedeniyle kaza alanına yalnızca karayoluyla ulaşılabiliyor.

Medellin Belediye Başkanı Federico Gutierrez, kaza sonucu hayatta kalanların olabileceğini belirtmiş ve Blu Radio’ya verdiği demeçte Gutierrez, “Çok büyük boyutta bir trajedi” diyerek kazayı yorumlamıştı.

 

YORUMLAR

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Sorry, comments for this entry are closed at this time.

BENZER HABERLER

YENİ HABERLER

© Copyright 2017 Medyabey. Tüm görsel ve metin kaynak hakları saklıdır. - [email protected]