“Kitap Günleri” etkinliğine Selim İleri krizi damga vurdu

Kadıköy Belediyesinin düzenlediği Kitap Günleri organizasyonuna Selim İleri krizi damgasını vurdu. Kadıköy Belediyesi’nin ünlü yazar Selim İleri’yi etkinliğe “Onur Yazarı” olarak davet etmesi bazı çevrelerin rahatsız olmasına neden oldu.

Star yazarı Bedir Acar, bugünkü köşesinde krize değindi ve Cemal Süreya Kültür ve Sanat Derneği’nin etkinlikten Selim İleri nedeniyle çekildiğini yazdı.

Sözkonusu derneğin Selim İleri’yi bir dönem Zaman gazetesinde yazdığı için hedefine aldığı haber veriliyor. Düzenlenen Kitap Günleri adlı etkinlikte yaşanan krizin Selim İleri’nin organizasyonda “Onur Yazarı” olarak davet edilmesiyle başladığı öğrenildi.

Cemal Süreya Kültür ve Sanat Derneği’nin İleri’yi hedef tahtasına koyma nedeni olarak Onur Konuğu payesi verilen Selim İleri’nin aklama çabası olarak gösterildiği bildiriliyor. İleri’ye verilen payenin derneğin amaçları yönünden onur kırıcı bulunduğu ifade ediliyor.

Star yazarı Bedir Acar konu ile ilgili yazdığı yazının bir bölümü şöyle:

“Selim İleri, günümüzde İstanbul üzerine yazan, düşünen, kitaplar hazırlayan, anılar, hatıralar aktaran önemli bir yazın adamı. İstanbul’un geçmiş kültürü, yitip gitmekte olan semtleri onun kaleminde yeniden hayat buluyor; kayıtlara geçiyor. İleri’nin çocukluk, gençlik anılarında Kadıköy de önemli bir yer tutuyor. Onun kaleminden pek çok ‘Kadıköyü’ yazısı okumuşumdur. Dolayısıyla Kadıköy Belediyesi’nin kendisini Onur Konuğu olarak etkinliklerine davet etmesinden daha doğal bir şey olamaz. Doğal olmayan Cemal Süreya Kültür ve Sanat Derneği’nin Selim İleri’ye garezi, sansürcü yaklaşımıdır. Üstelik, bugüne kadar pek çok Cemal Süreya yazısı kaleme almış bir Selim İleri’den bahsediyoruz.

50 yıldır edebiyatımızı sevmekten, savunmaktan başka bir şey yapmadım

Aradım Selim Bey’i. Biraz üzgün, biraz buruktu. ‘Çok istiyorlarsa çekilirdim’ dedi ve ekledi: ‘70 yaşına geliyorum. Bıktım usandım bu tartışmalardan. 50 yıldır edebiyatımızı savunmaktan ve sevmekten başka bir şey yapmadım. Anlaşılmaz düşmanlıklarla karşı karşıyayız. O gazetede en az 10 tane Cemal Süreya yazısı yazdım.”

YORUMLAR

Henüz hiç yorum yapılmamış.

BENZER HABERLER

YENİ HABERLER

© Copyright 2017 Medyabey. Tüm görsel ve metin kaynak hakları saklıdır. - [email protected]