Kazakistan’da başlayan Türk Filmleri Haftası’nda hangi filmler var?

Kazakistan’da düzenlenen Türk Filmleri Haftası başladı. Önemli etkinlik  “Ertuğrul 1890” adlı filmin açılış gösterimiyle başladı.

Kültür ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ve Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı’nın (TÜRKSOY) desteğiyle düzenlenen Türk Filmleri Haftası’nın önemine dikkati çeken organizasyonun koordinatörü Öner Kılıç;

“Pek çok ortak kültürel çalışma yaptığımız Kazakistan’da özellikle bu etkinlikte sinemacılarla bir araya gelmek bizim için değerli. En büyük ortak değerlerimiz olan Hoca Ahmet Yesevi ve Farabi’yi beyazperdeye taşıyarak, Türk ve Kazak sinemacıları bir araya getirmek ve ortak sinema filmleri çekmek en büyük amacımız.” dedi.

Öner Kılıç, UNESCO’nun 2016 yılını Ahmet Yesevi yılı ilan ettiği ettiğini hatırlatarak Farabi’nin felsefesiyle Ahmet Yesevi’nin inancını birleştiren bir anlayışla Yesevi filmi için Kazak sinemacılarla bir araya geleceklerini söyledi.

KENAN ECE: İLGİDEN MEMNUNUZ
“Ertuğrul 1890” filminin gösteriminin ardından filmin başrol oyuncusu Kenan Ece, sinemaseverlerin gösterdiği ilgiden büyük mutluluk duyduğunu ifade etti,. Ece, “Türk Filmleri Haftası’nın, Türk- Japon ortak yapımı olan Ertuğrul 1890 filmiyle açılması oldukça anlamlı. Filmimiz iki millet arasındaki dostluğu ve barışı anlatıyor. Tüm dünyaya mesajı olan bir yapım. Gerçekten zor günler geçiriyor dünyamız. Savaşlar, problemler bir türlü bitmiyor. Film de en zor zamanlarda farklı milletlerin birbirine destek olması ve yardım etmesiyle ilgili bir konuyu ele alıyor.” dedi.

TÜRK DİZİLERİ TÜM DÜNYA İZLİYOR
Türk dizilerinin dünyanın her tarafında izlendiğini ifade eden ünlü oyuncu;

“Dizilerimiz Güney Amerika’dan Türk dünyasına kadar her yerde izlenip ilgi görürken, filmlerimizin aynı oranda seyirci bulmaması için hiçbir sebep yok. Örneğin Kazakistan’a geldim, televizyonu açtığımda Türk dizisi oynuyordu. Bizim yapımların burada hatırı sayılır bir seyirci kitlesi var. O yüzden bana göre Türk sinemasının buralara ulaşması mümkün. Burada olmak benim için çok güzel bir tecrübe oldu.” şeklinde konuştu.

MÜEZZA ADLI KEDİ BELGESELİ DE GÖSTERİME GİRECEK
yönetmen Osman Sınav “Uzun Hikaye”, yönetmen Kemal Uzun “Ankara Yazı-Veda Mektubu” filmiyle, oyuncu Burçin Abdullah ve filmin yapımcı Galip Güner’in de 1 Haziran’a kadar sürecek Türk Filmleri Haftası etkinliğine katılacakları haber veriliyor.

Atıf Yılmaz’ın yönettiği “Selvi Boylum Al Yazmalım” ile Yılmaz Erdoğan’ın yazıp yönettiği “Kelebeğin Rüyası” filmlerinin gösterileceği anlamlı etkinlikte, sinema ve dizi oyuncusu Özlem Balcı’nın yönettiği “Müezza” adlı kedi belgeseli de özel bir gösterimle izleyiciyle buluşacak.

YORUMLAR

Henüz hiç yorum yapılmamış.

BENZER HABERLER

YENİ HABERLER

© Copyright 2017 Medyabey. Tüm görsel ve metin kaynak hakları saklıdır. - [email protected]