GİZEM KABOĞLU / KAVAK YELLERİ AHLAKIMIZI BOZDU MU?(ANALİZ)

Malumunuz geçtiğimiz yıllarda “Behzat Ç. ailenin temeline dinamit koyuyor” tartışmaları siyasetin gündemi olmuştu şimdi gündemde Kavak Yelleri dizisi var. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın öğrenci evi açıklamalarıyla başlayan ve AKP Gaziantep Milletvekili Şamil Tayyar’ın dizi göndermesiyle fitilini ateşlediği “Kavak Yelleri” tartışmasının özetine bilmeyenler için biraz değinip yorumumu eklemek istiyorum.

 

Şamil Tayyar konuyla ilgili özetle şu sözleri sarf etti:

“Batı, Türkiye’deki aile yapısını dinamitlemek için değişik araçları kullanmaya başladı. Bunlardan birisi kitle iletişim araçları. (…) dizilerin senaryolarının tesadüfen kurgulandığını düşünmüyorum. Bir kısmının, reyting amaçlı, para kazanmak amaçlı olabilir. Ama bir bölümünün de her ne kadar, yerli yapımcılar bu kaygıyla çıkmış olsa bile arkasındaki iradenin Türk toplum yapısını bozmaya yönelik bir senaryoyu hayata geçirmek istediğini düşünüyorum. Örnek olsun diye söyleyeyim; Kavak Yelleri dizisi. Bir grup genç, kızlar erkekler aynı evde kalıyorlar, birbirlerine aşık oluyorlar, yatak sahneleri, beraber kalıyorlar. (…) Bu bir genel anlayışa, hayat tarzına dönüşürse, şu ana kadar övgüyle söz ettiğimiz Türk aile yapısı büyük bir şekilde bundan zarar görür.”

Batı’nın kötü ahlakını alma paranoyasından artık sıkılmadık mı? Kavak Yelleri’nin, dizilerin günah keçisi seçilmesi elbette tesadüf değil. Konuyu kahvehane muhabbetine çekmenin en kolay yolu popüler kültür ürünlerinden örnekler vermek. Aslında “takılınan” dizide bu hayat tarzının gösterilmesi değil… Gerçek hayatta bu illüzyonun var olması. Yani gerçekten “kızlı erkekli öğrenci hayatlarının varlığı”. Şu an iktidarda yer alan muhafazakar anlayışa uymayan pratiklerin toplumda sürmesi bir grup için rahatsız edici. Konuya tersten bakarsak aslında toplumda insanlar dizilerde bu yaşamları gördükleri için kızlı erkekli eve çıkmıyorlar, “aaa aşk çok güzelmiş hadi biz de sevişelim” demiyorlar. Normalize edilen aşk veya cinsiyet gözetmeksizin arkadaşlık değil, bu zaten insan doğasında olan ve hayata tezahür eden.

Bunun devlet nezninde eleştirilmesi asıl konunun anormalize edilme çabasından kaynaklanıyor. Muhafazakarlık önü alınamaz şekilde toplumun bazı kesimlerinde çözünüyor, toplum değişiyor. Ha muhafazakarlaşan bir kesim yok mu o da var… Ancak medya organları ve yayınları iktidarın anlayışı doğrultusunda daha da tutucu, sansürcü ve muhafazakar hale getirilerek bu değişim frenlenmeye, nabız yavaşlatılmaya çalışılıyor. (Orhan Tekelioğlu’nun Radikal Gazetesi’ne verdiği “Muhafazakarlığı koruma timleri iş başında” röportajı bu konuda aydınlatıcıdır)

kavak-yelleri2

Kavak Yelleri bu gözle bakıldığında toplumu ahlaksızlaştıran değil, toplumu muhafazakarlaştırmadığı için topa tutulan bir dizi. Yani toplum muhafazakar kesimin gözüyle ahlaksızca olarak tanımlanabilecek durumu zaten içeriyor, buna karşı bir senaryo olmadığı için Kavak Yelleri bugün dış mihrakların oyunu olarak lanse ediliyor.

Diş mihrak meselesini irdelersek. Konunun Batı’ya atfedilmesi de aslında kolaya kaçış. Kötülüğü, ahlaksızlığı bizden olmayana atfederek kendi kötülüğüyle yüzleşmekten kaçanların kullandığı bu yöntem her haliyle kıraathane sohbetlerinden alıntı gibi… Ancak kötü bir haberim var… Trafik canavarı ve enflasyon canavarı hiç var olmadı, şeytana alet olmak kötlüğüne kılıf uydurmaya çalışan insan oğlunun nafile çabasından ibarettir. Aynen Batı’nın dizilerle ahlakımızı bozmaya çalıştığı savının temelinin çürüklüğü gibi… Madem öyle neden muhafazakar aile yapısını destekleyen dizilerin en sahibi Fox tv Amerikan sermayesi, neden saygı duyulan bir ismi Amerika’da yaşayan cemaat ile bağlantısı ayyuka çıkmış kanallar en muhafazakar yayınlara imza atıyorlar. Yurt dışıyla herhangi bir organik bağı olduğunu bilmediğim Tims Production’ın ürünü Kavak Yelleri ahlaksızlık pompalarken Amerika ile bağı bilinen bu kanallar neden maşalık yapmıyor? Onlar Amerikan maşası diye atıp tutmak da Batı ahlaksızlığı paranoyası yapmak da anlamsız. Bunlar afaki söylemler… Toplumsal paranoyalarla toplumu muhafazakarlaştırma çabasını belki birileri yer ama biliniz ki benim birileri de sorar “Pardon?”

GİZEM KABOĞLU / MEDYABEY

http://gizemkaboglu.com/

https://twitter.com/gizemkaboglu

YORUMLAR

Henüz hiç yorum yapılmamış.

BENZER HABERLER

YENİ HABERLER

© Copyright 2017 Medyabey. Tüm görsel ve metin kaynak hakları saklıdır. - [email protected]