Yaşam

Karadeniz Ereğli’sindeki tatbikatı gerçekmiş gibi haber yaptılar

Zonguldak’ın Ereğli ilçesinde 112, polis ve itfaiye ekiplerinin de katılımıyla Ulusal Medikal Kurtarma Ekibi(UMKE) tarafından gerçekleştirilen kapsamlı yangın tatbikatı başarıyla gerçekleşti. Kandilli Sağlık Meslek ve Anadolu Lisesi bahçesinde yapılan tatbikat gerçeğini aratmadı.

Daha önce hazırlanan mizansen gereği ekipler LPG’li aracın patlaması sonucu ölen ve yaralanan çok sayıda kişiye müdahale edip sahra çadırı kurdu. Sağlık Bakanlığı’nın acil olaylara müdahale için kurduğu UMKE tarafından Kdz. Ereğli Sağlık Meslek ve Anadolu Lisesi’nde geniş çaplı gerçekleştirilen tatbikat başarıyla sonuçlandırıldı.

UMKE VE 112 EKİPLERİ MÜDAHALE ETTİ

İtfaiye ekiplerinin yangını söndürmesinden sonra olay yerine gelen 112 ve UMKE ekibi Sağlık Meslek Lisesi öğrencileri ile birlikte yaralıların durumlarını kontrol etti. UMKE ekipleri yaralı sayısının çok olması nedeniyle alana sahra çadırı kurup durumu ağır olan ve kollarında kırmızı bandı olan yaralılara müdahale etti.

Tatbikatta patlama nedeniyle yaralanan iki kişi okul binasının 3. katından aşağı itfaiye ekiplerinin yardımı ile indirildi. Mizansen gereği patlamada ölenlerin üzerleri beyaz örtü ile kapatıldı. Tatbikata UMKE, 112, itfaiye ve polis ekiplerinden toplam 80 personel ile çok sayıda Sağlık Meslek Lisesi öğrencisi katıldı.

“ÇOK FAYDALI BİR TATBİKAT OLDU”
Tatbikatla ilgili olarak bilgi veren Zonguldak İl Sağlık Müdür Yardımcısı Emre Karaahmetoğlu, şunları söyledi:
“ Tatbikatımızın amacı çok sayıda yaralı olan olayda yaralılara yaklaşım, sahra çadırının kurulması, olay yeri ayarlanması, triaj, yöntemlerini çalışmak, çalışmak ve eksiklerimizi gidermekti. Bu tatbikatta Ereğli itfaiyesi, Ereğli emniyet müdürlüğü ve Kandilli Teknik meslek ve Anadolu lisesi bize yardımcı oldu. Kandilli Teknik meslek ve Anadolu Lisesi ile birlikte yapmamızdaki amaç hem öğrenciler için unutulmaz bir anı hem de yakın zaman da biz sağlık çalışanlarına katılacakları için onlar için de hoş bir anı olacağını gelecekte nelerle karşılaşabileceklerini görme anlamında çok faydalı olduğunu düşünüyorum.”

Ereğli halkının da ilgi ile izlediği tatbikat tüm yaralıların ambulanslarla hastaneye sevk edilmesinin ardından sona erdi.  Ekipler ve halk daha sonra hatıra fotoğrafı çektirip alandan ayrıldı.

Adsız

EREĞLİ YEREL MEDYASINDA KAFA KARIŞIKLIĞI

Başarılı tatbikata yer veren bazı yerel haber sitelerinin olayı farklı göstererek halkı infiale sürüklemeye çalışması ise şaşkınlık yarattı. Tatbikattaki mizanseni gerçekmiş gibi yayınlayan ve başarılı sonuçlanan tatbikata gölge düşürmek isteyen birkaç yerel haber sitesinin sorumsuz davranışları vatandaşlar tarafından da tepkiyle karşılandı.

Söz konusu haber sitelerinin sonradan manşetlerini değiştirmeleri ise dikkatlerden kaçmadı.

Etiketler

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

Lütfen reklam engelleyiciyi devre dışı bırakarak bizi desteklemeyi düşünün