Kamuoyunun zaferi çocuk istismarı komisyonu kuruluyor

Bugün Türkiye’nin gündemindeki en önemli konu MHP’nin Meclis’e sunduğu “çocuk istismarının önlenmesi amacıyla araştırma komisyonu” kurulması önergesine CHP ve HDP destek vermesine rağmen, önerge, AKP vekillerin oylarıyla reddedilmesiydi. Kamuoyunun tepkisi sonuç verdi. AKP Grup Başkanvekili Naci Bostancı, Meclis’te 4 partinin mutabakata vardığını ve çocuk istismarıyla ilgili araştırma komisyonu kurulacağını açıkladı.

Naci Bostancı konuyla ilgili şu açıklamaları yaptı: “Bu tartışmalar esnasında mesele, kimi zaman siyasi rekabet konusu haline de gelir gibi oldu. Esasen bunu biz istemediğimiz gibi, diğer partilerin de istemediğini biliyoruz. Çünkü, bazı hassasiyetler ortaktır ve siyasi farklılıklar ötesinde herkesin sahip çıkması gereken değerlerdir. Bunu ortak önerge haline getireceğiz ve yarın Mecliste konuşacağız. Çocuk istismarı derken, bunun sınırlarının hayli geniş olduğuna da dikkat çekmek isterim. Bunun sokak çocuklarından tutun da uyuşturucu meselesinin ulaştığı çocuklar, hatta başka türlü istismarlara kadar hayli geniş bir skalası var. Bütün bunları içeren bir anlayışla komisyonun çalışmalarını belirleyen bir yaklaşımı dile getireceğiz. Muhtemelen diğer gruplar da benzeri bir şekilde önerilerini getirecekler ve yarın ortak bir önergeyle bu meseleyi, Parlamentonun beraberce ele aldığı ve komisyon kurduğu, buna ilişkin çalışma yaptığı konu haline getireceğiz.”

Akşam saatlerinde, CHP, HDP ve MHP grup başkan vekilleriyle görüştüğünü de sözlerine ekleyen Bostancı, üç muhalefet grubuyla da çocuk istismarı konusunda verilecek ortak bir önergeyle, Parlamento çatısı altında araştırma komisyonu kurulması ve konunun incelenmesi konusunda mutabakata vardıklarını belirtti.

Her grup kendi önergesini hazırlayacak

Bostancı, her grubun kendi önergesini hazırlayacağını açıklayarak, çocuk istismarıyla ilgili araştırma önergesinin yarın Genel Kurulda, Kişisel Verilerin Korunması Tasarısı’ndan önce görüşüleceğini, önergenin tamamlanmasının ardından tasarının görüşmelerine devam edileceğini söyledi.

Kerestecioğlu twitterdan duyurdu

Çocuklara yönelik cinsel istismarın araştırılması ve önlenmesi hakkında TBMM’Ye önerge sunan Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul Milletvekili Filiz Kerestecioğlu da Twitter hesabı üzerinden, “Meclis’teki mücadelemiz sonuç verdi gibi! Yarın, çocuk istismarlarının araştırılması için ortak komisyon kurulabilir!” dedi.

Son zamanlarda yaşanan ve kamuoyunda sürekli tedirginlik ve üzüntüye yol açan çocuk istismarı, taciz, tecavüz ve darp haberlerinin üzerine MHP’nin verdiği önerge Başkanvekili AKP’li Ahmet Aydın tarafından açık oylamaya sunulmuş; oylama sonucunda önerge kabul edilmemişti. Bunun üzerine muhalefet milletvekilleri oylama esnasında muhalefetin, iktidar milletvekillerinden fazla olduğunu ve önergenin kabul edilmesi gerektiğini savunmuşlardı.

MHP’nin verdiği önerge şu şekilde; Milliyetçi Hareket Partisi Grubunun İç Tüzük’ün 19′uncu maddesine göre verilmiş bir önerisi 2016/1218 sayıyla Aydın Milletvekili Deniz Depboylu ve arkadaşlarının, geleceğimizin teminatı çocuklarımızın her türlü istismardan korunması, yaşanan sorunların tespit edilmesi ve çözüme yönelik çalışmalar yapmak amacıyla Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığına vermiş olduğu Meclis araştırması önergemizin 23 Mart 2016 Çarşamba günü (bugün) Genel Kurulda okunarak görüşmelerinin bugünkü birleşiminde yapılması önerilmiştir.

YORUMLAR

Henüz hiç yorum yapılmamış.

BENZER HABERLER

YENİ HABERLER

© Copyright 2017 Medyabey. Tüm görsel ve metin kaynak hakları saklıdır. - [email protected]