KADIN DİZİ DOKTORU’NDAN ÇOK TEMİZ DİZİ YORUMLARI

Oya Doğan özellikle dizi hayranlarının giderek aşina oldukları bir isim. Onu sadece dizi izleyenler değil tüm sektör takibediyor. 

Yeni Şafak gazetesinden Aysel Yaşa, Oya Doğan namı diğer Dizi Doktoru’yla ilginç bir röportaja imza attı. 

İşte, Oya Doğan’ın kendi dilinden dizi yazarlığı macerası ve bol bol dizilerin konuşulduğu o röportaj:

 

Ülkede bir tek dizi doktorumuz eksikti, o da oldu! Dizi doktoru olarak haftada beş gün köşe yazan Oya Doğan dizilerin tutup tutmayacağını ilk bölümden teşhis ediyor, köşesinden yapımcılara çözüm önerileri sunuyor. Bir günde 8 dizi izleyen Doğan zaman zaman dizi zehirlenmesi yaşadığını söylüyor.

Her hastalığın bir doktoru var. Başınız ağrısa nöroloğa, üşütseniz dahiliye doktoruna gidersiniz. Doktor hastalığını teşhis eder, ilaç verir ve evinize gönderir. Buraya kadar her şey normal. Peki siz hiç hayatınızda dizi doktoru duydunuz mu? Bir çoklarına yabancı gelebilir ama dizi sektörünün her geçen gün büyüdüğü Türkiye’de bir de dizi doktorumuz var. Adı Oya Doğan. Vatan Gazetesi’nde haftada 5 gün dizileri masaya yatırıyor. Bu dizi doktoru, teşhis koyuyor, nabız yokluyor, çözüm önerisi sunup bir de reçete yazıyor. Biz de bir dizi doktoru ne yapar, bir günü nasıl geçer dedik ve soluğu Doğan’ın evinde aldık. Bir dizi doktorunun bir günü nasıl geçer demeden önce doktoru biraz yakından tanımak lazım. Oya Doğan, Bilgi Üniversitesi Siyaset Bilimi mezunu. Mesleğe habercilikle, 32. Gün’de başladı. İyi bir haberci olacağına inanan idealist bir genç kızken, yirmi dört yaşında Türkiye’nin en genç başarılı gazetecisi seçildi. Politika haberleriyle hemhal bir hayat düşlerken, ekipten ayrılıp gazetelerin hafta sonu eklerinde çalışmaya başladı.

İLK BAŞLARDA İNANMADIM

Dizi doktorluğuna giden süreç de bu dönemde başladı. Doğan o zamanları şöyle anlatıyor: ‘Bir gün her şeye kızıp gazeteciliği bıraktım. O arada bana Muro Lanet Olsun İçimdeki İnsan Sevgisine filminin kamera arkasını teklif ettiler. Sinema sevgisi de orada bulaştı. Sette vakit geçirmek bana değişik geldi. Büyülüydü. Galiba orada etkilendim. Film çekimleri bitince Mehmet Güler Habertürk Gazetesi’ne çağırdı beni. Ve bana dizi muhabirliği teklif etti. ‘Türkiye’de çok fazla dizi izleniyor, bu alanda uzmanlaş. İleride bu alanda tek uzman olacaksın. Köşesini yazacaksın, televizyon programını yapacaksın’ dedi. Açıkçası inanmadım ama kabul ettim.’

KENDİME BİR YALAN SÖYLEDİM SEKTÖRÜ DE BUNA İNANDIRDIM

Türkiye’nin ilk dizi muhabiri olarak göreve başlar fakat sektörün bundan haberi yoktur. Ülkede böyle bir alan da yoktur aslında. Doğan ‘Önce kendim inandım bu işin uzmanı olacağıma. Ben kendime bir yalan söyledim, inandım, sonra sektörü de buna inandırdım. Ama sonrasında bunun altını da sağlam işlerle doldurdum. Önce yapımcılara gittim ‘o ne’ dediler. Oyuncularla, yönetmenlerle görüştüm. Ve yapacağım işi de kabul ettirdim.’ Önünde hiçbir örnek olmadığı için uzun zaman araştırma yapar dizi muhabiri Oya. Önce oyuncuların gönlünü çalar, sonra Merve Taşkan’dan oyunculuk eğitimi alır. Çünkü eleştirdiği oyuncuları iyi anlaması gerektiğini düşünür. Senaryo üzerine okumalar yapar. Neredeyse tüm Türk dizilerini yeniden izler. Asmalı Konak, Haziran Gecesi, Gümüş ve daha nicesini…

 

DİZİ ZEHİRLENMESİ YAŞIYOR

Dizi izlemekten bir süre sonra beynim bulandı diyen Doğan ‘Çok fazla dizi izledim, bir nevi dizi zehirlenmesi geçirdim. İzledikçe başka bir gözle yorumlamaya başladım’ diye de belirtiyor. Uzun süre dizi muhabirliği yapıp, setlere girip çıktıktan sonra Bloomberg Tv’den program teklifi olan Doğan’ın dizi doktorluğu da programla birlikte başlamış. Doğan isim koyma sürecini şu sözlerle özetliyor: ‘2008’den 2011’e kadar dizi muhabirliği yaptım. Sonra televizyondan program teklifi aldım. İlk dizi sektör programıydı. İsmi Yerli Dizi’ydi. Senaryo okuyup bu dizi tutar bu dizi tutmaz dedikçe bir öngörü kazandım. Dizileri izlerken sonunu falan söylüyordum, tahmin ediyordum. Bir baktım ki reyting okumaya başlamıştım. Teşhis koyuyor, çözümler sunuyordum. Böyle böyle derken kendimi dizi doktoru olarak yayında buldum.’

Senaryoların kalitesi düştü

Doğan’a göre dizi sektörü geçen sene çok iyi durumdaydı, geçen seneden bu seneye yüzde yüz gerileme yaşanıyor. Diziler, teknik olarak çok iyi, ama içerik sıkıntılı. ‘Bu sene birbirini tekrar eden, geçmişe dönük senaryolar’ var diyen Doğan ‘Yapımcılar, Türk halkı anlamıyor diyorlar. İşte bu, sektörün seyirciye attığı en büyük yalan. Kanal yöneticileri hepimizin cahil olduğuna karar verip, saçma sapan senaryolarla işler koyuyorlar önümüze. Senaryoların kalitesi düştü’ diyor.

DENEK GRUBU KURUYORUM

Doğan, bazen dizileri kendi evinde kurduğu denek gruplarla izliyor. Doğan, çoğu kez ilk sahnelerden, kullanılan müzikten yola çıkarak dizinin tutup tutmayacağını tahmin edebiliyor. Bazen de evde kurduğu denek grubunun da görüşlerini alıyor: ‘Yardımcı kadınla, annemle, komşularla, arkadaşlarımla ve oyuncularla evde denek grubu oluşturuyorum. Yeni başlayan dizileri onlarla izliyorum. Geri dönüşlerini gözlemliyorum. Bunu kanallar neden yapmıyor anlamıyorum.’

Doktor teşhis koyuyor

Dizi doktorundan bu yılki işleri değerlendirmesini de istedik. İşte bu senenin dizi tablosu:

KAYIP: Kayıp dizisinin ilk bölümü hepimize gönderildi. Ben bu sezon dizi tutmayacak diye kendimi yırttım. Kaliteli bir iş ama Türkiye’de bu tema tutmaz. İrfan Şahin’le de konuştum. Bu sene başlayan en iyi iş Kayıp. Ama bu ülkede eğitimi ne olursa olsun insanlar evlatlarına bir şey olmasına dayanamazlar. Kaldı ki çocuk kaybolacak ve kesilen parmağı ekranda gösterilecek. Olmaz! Keşke başka türlü başlasalardı. İnsanlar korkularıyla yüzleşmek istemiyor. Türk izleyicisinin tabuları vardır.

A.Ş.K: Aşk bu sene kesin tutulacak dendi ama onun tutma şansı yok. Kahramanımız antikahraman bir tip. Öbürü ölse de parasına konsak diye bekleyen bir kadını hangimiz izler? Hangimiz onla empati kurar?

ÇALIKUŞU: Çalıkuşu’nun tutmama sebebinin masalsı anlatım olduğunu düşünüyorum. Beni hayal kırıklığına uğratan işlerden biri. Çok mutlu oldum yeniden izleyeceğim diye. Rüya çift lazım her sene ama tutmadı bunlar. Birincisi aşka geç girdiler. 10 bölüm uyuttular bizi. İzleyiciler profesyonel izleyici. Masalsı anlatım televizyonda olmaz.

Cesur Hemşire: Sırtını ‘Erkekten hemşire olur mu?’ çatışmasına dayayan Cesur Hemşire, ekranda komedi dizisi eksikliğinin yaşandığı bir dönemde alternatif olabilir. Pazar akşamı ekrana geldiği için reytingleri beklenenden az geliyor. Çünkü pazar Yetenek Sizsiniz ve Güneşi Beklerken dizinin izleyici kitlesini alıyor.

Firuze: Dizinin geneli bana bir Fransız, bir Alman, bir Türk buluşmuşlar ve dizi yapmışlar fıkrası gibi geldi. Senaryo hataları ekranda karşısında pes dedirtti. Konu klişe, diyaloglar kötü, oyunculuklar karikatür olmuş. Bu işin yaşaması zor.

VİCDAN: Vicdan bize çok şey anlatmaya çalışan ama ana akışını kaçıran bir iş olmuş. Ama rejisinden oyunculuklarına, müziklerinden color correction’ına ekranda kaliteli bir iş izledik. Yunus ve Kerime arasındaki aşkı hızlandırmaları gerekli. Yoksa tepetaklak gidecekler.

Aşk Ekmek Hayaller: Bir Kore uyarlaması olan dizisinin en büyük sorunu uyarlanmamasıydı. Bire bir kopyalayıp yapıştırmışlar. Yerelleştirmedikleri sürece başarılı olamazlar.

Sevdaluk: Bize ilk bölümde müthiş bir Karadeniz turu yaptırdılar. Şahane resimler, müzikler ve leziz oyunculuk performansları izledik. İlk bölüm bir Yüksel Aksu filmi gibiydi. İyi başladı ama nasıl bir dizi olduğunu ikinci bölümden sonra anlayacağız.

AŞK HİKAYESİ YETMEZ

Peki bunca tecrübeden sonra bir ülkede diziyi tutturmanın tek formülü güzel bir aşk hikayesi mi diye soruyoruz, anlatmaya başlıyor: ‘Sadece aşk hikayesi yetmez. Aynı anda ekonominin, politikanın rayında olması gerekiyor. Bence diziler her şeyi etkiliyor. Düşünsenize Çocuklar Duymasın çok tutuldu. Neden? Çünkü ekonomik kriz döneminde yayınlandı. İnsanların gülmeye ihtiyacı vardı. Mesela Muhteşem Yüzyıl’ın bu kadar izlenmesinin nedeninin tarih olmadığını biliyorum. Tek sebepten izleniyor. Kadın gücü sever ve hangi kadın bir padişahı parmağında oynatmak istemez? Gerisi süs. Temel duygusu bu, bu duyguyla izletiyor. Çünkü kadın olarak hepimizin içinde bir Hürrem var.’

 

Aysel Yaşa/Yenişafak

 

YORUMLAR

Henüz hiç yorum yapılmamış.

BENZER HABERLER

YENİ HABERLER

© Copyright 2017 Medyabey. Tüm görsel ve metin kaynak hakları saklıdır. - [email protected]