KADEM başkanı şiddet haberlerini eleştirdi

Kadın ve Demokrasi Derneği (KADEM) Genel Başkanı Sare Aydın Yılmaz medyanın diline dikkat etmesi gerektiğini ifade ederek “Medya, şiddeti meşrulaştıran dilden uzaklaşmalı” dedi.

Kadın ve Demokrasi Derneği (KADEM) Genel Başkanı Sare Aydın Yılmaz, Özellikle bazı haberlerin, şiddeti haklı nedenleri olan normal bir davranış biçimi gibi sunduğunu söyleyen Sare Aydın Yılmaz bu noktada dizileri de eleştirdiğini belirtti. dizi filmleri eleştirdi. “Bu durumun gerek haberlerde gerekse dizi ve filmlerde normalleştirilmesi, bireyleri şiddete karşı duyarsız hale getirmektedir.” diyen Yılmaz, günümüzde kadına yönelik şiddet vakalarına ilişkin haberlerin aktarılma biçiminin, dilinin ve hedef kitlesini göz önünde bulundurulması gerektiğini aksi halde bu tür haberlerin ciddi problemler taşıdığını belirtti.

Medyanın bu konuda sorumlu ve duyarlı bir habercilik anlayışı geliştirmesinin çok önemli olduğunu vurgulayan Yılmaz; “Bazı haberlerde, şiddetin haklı nedenleri olan normal bir davranış biçimi gibi sunulduğunu görüyoruz. Bu durumun gerek haberlerde gerekse dizi ve filmlerde normalleştirilmesi, bireyleri şiddete karşı duyarsız hale getirmektedir. Fail kahramanlaştırılarak mağdur unutuluyor. Mağduru öne çıkaran habercilikte şiddetin belli bir nedensellik bağıyla verilerek, failin eylemlerini meşrulaştıran cinsiyetçi bir söylemle sunulması, şiddetin detaylandırılarak kadın bedeni üzerinden işlenmesi, bunun normal karşılanmasına sebep olmaktadır. Bu da şiddeti meşrulaştırmanın bir başka yolu olarak karşımıza çıkıyor. Faili ön plana çıkaran bir dil kullanıldığında ise zaman içerisinde bu durum failin kahramanlaştırarak mağdurun unutulmasına yol açmaktadır” şeklinde konuşarak bu tür haberlerin magazinleştirilmemesi gerektiğinin altını çizdi.

YORUMLAR

Henüz hiç yorum yapılmamış.

BENZER HABERLER

YENİ HABERLER

© Copyright 2017 Medyabey. Tüm görsel ve metin kaynak hakları saklıdır. - [email protected]