İşte, Alman Parlamentosu’nda utanç tablosunun mimarı Türk vekiller

Almanya Federal Meclisi’nde yer alan ve sözde Ermeni soykırım tasarısına “evet” oyu veren,  11 Türk milletvekili hem yurt dışında hem de Türkiye’de yaşayan vatandaşlar tarafından tepki aldı. Peki, bir tanesi bile sözde Ermeni soykırım yasasına “hayır” demeyen bu vekiller kim? İşte o vekiller ve özgeçmişleri…

1915 olaylarını “soykırım” olarak niteleyen tasarının Almanya Parlamentosu’nda kabul edilmesine tepkiler devam ediyor. Alman Federal Meclisi’nde “Ermeni soykırımı tasarısı” bir ret ve bir çekimser oyla kabul edilmesi yeni sorgulamaları da beraberinde getirdi. Alman parlamentosu’nda blok olarak hayır oyu kullanan Türk kökenli milletvekilleri ” kim bu Türk vekiller?” sorusunu akla getirdi.

alman-parlamentosu-turk-milletvekilleri

CEM ÖZDEMİR BAŞI ÇEKİYOR

Ermeni soykırımı tasarısını hazırlayıp Alman meclisine getiren isim ise Türkiye kökenli olan Yeşiller Partisi’nin Eş Başkanı Cem Özdemir oldu. Tasarısının oylamasında tek ret oy Hıristiyan Demokrat Birlik Partisi (CDU) Milletvekili Bettina Kudla’dan gelirken, tek çekimser oy da yine CDU milletvekili Oliver Wittke’dan geldi.

Aynı zamanda milletvekili de olan Cem Özdemir, 12 Eylül 1965 tarihinde Türkiye’den göç eden Tokat-Turhal’lı bir işçi ailenin oğlu olarak Almanya’nın güneyindeki Baden-Württemberg eyaletinde, Bad Urach kentinde doğdu. Liseyi bitirdikten sonra Reutlingen Sosyal Bilimler Fakültesinde sosyal pedagoji eğitimi aldı. 1987 yılından sonra da eğitimci ve serbest gazeteci olarak çalıştı.

TÜRK VATANDAŞLIĞINDAN ÇIKARILDI

16 yaşında Alman vatandaşlığına geçme başvurusunda bulundu. Askerlik hizmetini yapmadığından ötürü vatandaşlıktan çıkartılması iki yıl süren Cem Özdemir, 18 yaşında Alman vatandaşı oldu ve sonrasında Türk vatandaşlığından çıkarıldı. Cem Özdemir, 1981 yılının sonunda Almanya’nın Yeşiller Partisi’ne üye oldu. Ocak 1994’te  Ludwigsburg seçim bölgesinden Milletvekili adayı olarak seçildi. 1994 yılında Federal Meclis’e seçildi. 1994 – 2002 yılları arasında Yeşiller Partisi’ni Alman Federal Meclisi’nde temsil etti.

 

ÖZCAN MUTLU: (YEŞİLLER PARTİSİ FEDERAL MİLLETVEKİLİ)

1968 Kelkit ( Gümüşhane) doğumlu. 1973 yılından beri Almanya’da yaşayan Mutlui, Berlin Teknik Üniversitesi’nde Elektroteknik eğitimi aldı. Federal Meclis’e ilk kez giren Mutlu, Berlin’den doğrudan aday oldu. Aynı zamanda eyalet listesinde 2. sırada yarışan Mutlu, 1999 yılından bu yana Berlin Eyalet Meclisi’nde vekil olarak görev yapıyordu.

EKİN DELİGÖZ: (YEŞİLLER PARTİSİ MİLLETVEKİLİ)

1971 Tokat doğumlu. 1979 yılında ailesiyle birlikte Almanya’ya geldi. Konstanz ve Viyana’da İdare Bilimleri eğitimi gördü. Meclise Yeşiller partisinden giren Deligöz 1998 yılından bu yana Federal mecliste. 2009’dan bu yana Yeşiller’in Meclis Grup Başkan Yardımcısı. Genel seçimlerde Bavyera eyaletinden 3. sırada aday olan Deligöz’ün aile, çocuk ve kadın politikaları konusunda çalışmalar yapıyor.

TÜRBAN KARŞITI SÖYLEMLERİYLE ÖNE ÇIKMIŞTI

Deligöz, 2006 yılında ‘Bild am Sonntag’ gazetesi aracılığıyla birkaç kadın milletvekiliyle birlikte kadınlara yönelik yaptığı çağrıda ‘türban kadınlara baskının sembolüdür. Kadınların türban takmasını isteyen onları seks objesi olarak görüyor demektir. Ben Müslüman kadınlara şu çağrıda bulunuyorum: Günümüzün koşullarına göre yaşayın. Almanya’yı yaşayın. Türbanı çıkarın. Erkekler gibi aynı vatandaşlık haklarına sahip olduğunuzu gösterin’ şeklinde açıklamada bulunmuştu.

AYDAN ÖZOĞUZ: (ALMAN SOSYAL DEMOKRAT PARTİLİ ( SPD) UYUM BAKANI)

1958 yılında Türkiye’den Almanya’ya çalışmaya giden işçi ailesinin çocuğu. Özoğuz 1989 yılında Almanya vatandaşı oldu. İngiliz edebiyatı ve İspanyolca okuduktan sonra yüksek lisansını insan kaynakları üzerine yaptı. Öğrencilik yaşamının ardından Alman Sosyal Demokrat Partinin ilk Türk kökenli başkan yardımcılığı görevini yürüttü.2001 ile 2008 yılları arasında Hamburg Parlamentosu üyeliği yaptı. Özoğuz, Hamburg eyaletinin eski İçişleri Bakanı Michael Neumann ile evli. Almanya’da 2013 yılında Göç ve Uyum Bakanlığı görevine getirildi.

“RADİKAL İSLAMCI” OLDUKLARI GEREKÇESİYLE MERCEK ALTINA ALINMIŞLARDI

Almanya’nın en yüksek tirajlı gazetesi Bild gazetesi, Aydan Özoğuz’un kardeşleri Yavuz Özoğuz ve Gürhan Özoğuz ise radikal İslamcı oldukları gerekçesiyle yıllarca Almanya Anayasayı Koruma Birimi tarafından mercek altına alındığını yazmıştı. Alman Bild gazetesinde yer alan habere göre, Özoğuz kardeşler, kurdukları Muslim Markt internet sitesinde yıllarca İsrail düşmanlığı yaparken, İran yanlısı yayınları nedeniyle Anayasayı Koruma Birimi tarafından yıllarca izlendi.

MAHMUT ÖZDEMİR: (ALMAN SOSYAL DEMOKRAT PARTİ MİLLETVEKİLİ)

Duisburg ikinci bölgeden doğrudan seçilen SPD üyesi Özdemir 26 yaşında. Federal Meclis milletvekilleri arasında en genç milletvekili unvanını alarak tarihteki yerini alan Özdemir, Duisburg’da işçi ailesinin çocuğu olarak 1987 yılında dünyaya geldi. Özdemir, liseyi bitirdikten sonra Düsseldorf Heinrich-Heine Üniversitesi’nde hukuk eğitimi aldı. Öğrenci olduğu dönemde Sosyal Demokrat Parti’de çalıştı. Duisburg’da yapılan 2009 yerel seçimlerinde belediye Meclis Üyesi seçilen Özdemir, 2013 seçimlerinde Duisburg 2. bölgeden oyların yüzde 43,2’sini aldı.

METİN HAKVERDİ: (ALMAN SOSYAL DEMOKRAT PARTİ MİLLETVEKİLİ)

Almanya’nın Hamburg kentinde 1969 yılında doğan Hakverdi Kiel ve ABD’nin Indiana kentinde hukuk eğitimi aldı. Annesi Alman, babası Türk olan Hakverdi, 1999 yılında Hamburg’da avukat olarak çalışmaya başladı. 2008 yılında Hamburg Eyalet Meclisi seçimlerinde Billstedt-Wilhelmsburg-Finkenwerder seçim bölgesinden doğrudan seçilerek Eyalet Meclisi’ne girdi. Hakverdi, Hamburg-Bergedorf-Harburg seçim bölgesinden SPD’den doğrudan aday olan Hakverdi de oyların yüzde 40,4’ünü alarak Meclis’e girdi.

CANSEL KIZILTEPE: (ALMAN SOSYAL DEMOKRAT PARTİ MİLLETVEKİLİ)

Berlin’de 1975 yılında doğan Kızıltepe lise eğitiminden sonra Berlin Teknik Üniversitesi’de iktisat eğitimi gördü. Alman Sendikalar Birliği ve Ekonomi Araştırma Enstitüsü’nde ve Berlin Meslek Akademi’de eğitmen olarak çalışan Kızıltepe, Sosyal Demokrat Parti’ye 2005 yılında üye oldu ve parti içinde çeşitli alanlarda faaliyet gösterdi. SPD Milletvekili Ottmar Schreiner’in meclis bürosunda yönetici olarak çalışan Kızıltepe SPD Kreuzberg ilçe listesinden 5. sıradan milletvekili seçildi.

GÜLİSTAN YÜKSEL: (ALMAN SOSYAL DEMOKRAT PARTİ MİLLETVEKİLİ)

1962 Adana doğumlu. Kuzey Ren Vestfalya eyaletindeki Möncengladbach kentinden aday olan Yüksel partisi SPD’den Meclis’e girmeyi başardı. Yüksel uyum politikaları konusunda yaptığı çalışmalarla biliniyor.

SEVİM DAĞDELEN: (SOL PARTİ MİLLETVEKİLİ)

Almanya’nın Duisburg kentinde 1975 tarihinde doğan Dağdelen, 1997 yılında liseyi bitirdikten sonra Marburg’da hukuk eğitimine başladı. Daha sonra bir yıl Avustralya’da eğitim gören Dağdelen, Verdi sendikası ve Demokratik İşçi Dernekleri Federasyonu (DIDIF) üyeliği bulunan Dağdelen, Evrensel gazetesinin yanı sıra “Tatsacahen” ve “Junge Stimme” dergilerinde çalıştı. Dağdelen Kuzey Ren Vestfaya eyalet listesinden 3. kez yeniden Bundestag’a girmeyi başardı. Kuzey-Ren Vestfalya eyaletinden Sol Parti’nin 5. sırasından seçilen Dağdelen aynı zamanda Sol Parti Meclis Grubu Uyum ve Göç Politikaları sözcüsü. İki çocuk annesi Dağdelen, Türk-Alman Parlamentolar arası Dostluk Grubu Başkan Vekilliği görevini de yürütüyor.

AZİZE TANK: (SOL PARTİ MİLLETVEKİLİ)

Türkiye’de 1950 yılında Ayvalık’ta doğan ve 1972 yılında İstanbul’dan Almanya’ya gelen Azize Tank, Oberpfalz bölgesinde bir porselen fabrikasında çalışmaya başladı. Daha sonra Berlin’e göç eden Azize Tank, burada kurduğu kız ve kadın derneğinin kurucuları arasında yer aldı. Bu alanda faaliyetlerde bulunan Tank, sosyal danışmanlık mesleği konusunda eğitim aldı. Charlottenburg ilçesinde 1990 yılında yabancılar danışmanlığına atanan Tank bu görevi 2009 yılına kadar sürdürdü ve emekliye ayrıldı. Federal Meclis için ilk kez 2013 seçimlerinde Sol Parti’den aday olan Tank, Berlin eyalet listesinden 6. sıradan milletvekili seçildi.

CEMİLE YUSUF: (ALMAN HRİSTİYAN DEMOKRAT PARTİ ( CDU) MİLLETVEKİLİ)

Hıristiyan Demokratların ilk Müslüman vekili olan Yusuf Batı Trakya kökenli. Seçim bölgesi Hagen’de doğrudan aday olan Yusuf aynı zamanda eyalet listesindeydi. 2012’den bu yana CDU Kuzey Ren Vestfalya Yönetim Kurulu üyesi olan Yusuf 1978 doğumlu. Almanya’nın Leverkusen kentinde doğan Yusuf, Bonn’daki Rheinische Friedrich-Wilhelms Üniveristesi’nde siyaset bilimi eğitimi aldı. 2008’de Kuzey Ren Vestfalya eyaleti Uyum Bakanlığı’nda çalışmaya başlayan Yusuf ayrıca, CDU Kuzey Ren Vestfalya Alman Türk Forumu’nun başkan yardımcısı.

YORUMLAR

Henüz hiç yorum yapılmamış.

BENZER HABERLER

YENİ HABERLER

© Copyright 2017 Medyabey. Tüm görsel ve metin kaynak hakları saklıdır. - [email protected]