İşsizlik maaşı ne kadar arttı?

Hükümetin işsizlik maaşı üzerindeki çalışmaları devam ederken; Ulusal İstihdam Stratejisi’ne göre, maaş alma şartlarının hafifletileceği, işsizlik maaşının arttırılacağı ve sürenin uzatılacağı iddia ediliyor. Yapılan son değişikliklerle esnaf da işsizlik maaşı alabilecek. Peki nasıl?

Ulusal İstihdam Stratejisi’nde yapılacak son düzenlemeler ile birlikte hem işsizlik sigortasından yararlanmak kolaylaştıralacak hem de iş aranması özendirilecek. Düzenlemeler arasında öne çıkan gündem maddesi ise işsizlik maaşının üst sınırının arttırılması ve ödeme süresinin uzatılması. Konuyla ilgili çalışmalar devam ederken elde edilen son bilgiler şu şekilde:

Aylık ödemeler yüksekten başlayıp düşerek devam edecekç

Kişinin iş aramaya yönlendirilmesi sağlanacak.

Eğer çalışmalar yasaya dönüştürülürse şu anda asgari ücretin yüzde 80’ine kadar olan üst sınırın 2 bin lira ile 2bin 500 lira arasında artacak.

En fazla10 ay olan ödeme süresininde 12-14 ay arasında bir süreye çıkartılacak.

İşsizlik maaşı almanın şartlarının da hafifletilecek.

Mevcut durumda son 3 yılda 600 gün primi olmayan ve son 4 ayda prim ödememiş olan biri işsizlik maaşı alamaz. Özellikle de son 4 ay şartı hasta olan ya da başka sebeplerle işten kısa süreli ayrı kalanların maaş almasını zorlaştırmakta.

Takvim’de yer alan habere göre; çalışmalar yasaya dönüştürülürse şu anda asgari ücretin yüzde 80’ine kadar olan üst sınırın 2 bin lira ile 2 bin 500 lira arasında bir rakam olması bekleniyor. Yine en fazla 10 ay olan ödeme süresinin de 12-14 ay arasında bir süreye çıkartılacağı konuşuluyor. İşsizlik maaşı almanın şartlarının da hafifletilmesi gündemde. Şu anda son 3 yılda 600 gün primi olmayan ve son 4 ayda prim ödememiş olan birisi işsizlik maaşı alamıyor. Özellikle son 4 ay şartı hasta olan ya da başka sebeplerle işten kısa süreli ayrı kalanların maaş almasını zorlaştırıyor. Bu şartlardaki sürelerin de azaltılması gündemde.

Ayrıca kendi isteğiyle hiçbir gerekçesi olmadan işten ayrılanlar, yani istifa edenler işsizlik maaşına başvuramıyor. Ancak İş Kanunu’nda ‘haklı fesih’ tanımına giren durumlarda çalışanın işsizlik maaşı alma hakkı var. Haklı fesihle istifa edenler, haklı olduklarını ispatlarsa işsizlik maaşına başvurabiliyor. Maaşın ödenmemesi, gerçek ücretin saklanması, mobbing, iyi niyet ve ahlak kurallarına uyulmaması, sağlık gerekçeleri haklı fesih kapsamına giriyor. İşsizlik maaşına ayrıldıktan sonra 1 ay içinde başvurmak gerekiyor. Süreyi geçirenin maaş süresi de azalıyor.

Esnaf da işsizlik maaşı alabilecek peki nasıl? 

Artık esnaf da işsizlik maaşı alabilecek. 1 Ocak’ta yürürlüğe girecek düzenlemeyle, Esnaf Ahilik Sandığı kurulacak. Sandık primi, sigortalının prime esas günlük kazançlarından, yüzde 2 sigortalı ve yüzde 1 devlet payı olarak ödenecek. Son 120 gün sürekli çalışmış olanlardan; son 3 yılda 600 gün sandık primi ödeyenlere 180, 900 gün ödeyenlere 240, bin 80 gün ödeyenlere 300 gün süreyle maaş verilecek. Ödeneğin günlük tutarı, ortalama kazancın yüzde 40’ı kadar olacak.

YORUMLAR

Henüz hiç yorum yapılmamış.

BENZER HABERLER

YENİ HABERLER

© Copyright 2017 Medyabey. Tüm görsel ve metin kaynak hakları saklıdır. - [email protected]