İphone almak isteyenleri kahreden haber…

Zam kapıda!.. Iphone telefon almak isteyenleri kamuoyunda “Trump zammı” denilen bir ücret tarifesi bekliyor… Iphonelar kaç liradan satışa sunulacak, ABD Başkanı Donald Trump’ın “iPhone’ların, Çin yerine ABD’de üretilmesini sağlayacağı” yönündeki açıklamasının ardından gözler Amerika’dan gelecek haberlere çevrildi…

Trump’ın Cumhuriyetçi politikasından teknoloji de nasibini alacak. “Ekonominin millileştirilmesi” konusuna büyük önem veren Trump “Apple’ın bilgisayar ve iPhone’larını Çin yerine ABD’de üretmesini sağlayacağını” söylemesinin ardından, Apple, iPhone ve diğer ürünleriyle ilgili araştırma-geliştirme faaliyetlerini, Kaliforniya-Cupertino’daki merkezinde yapması dikkat çekiyor.

Şirketin istihdam ettiği ve aralarında mühendis, tasarımcı, programcı ve pazarlamacıların da bulunduğu toplam 116 bin elemanın büyük bir bölümü burada çalışıyor. Ayrıca ABD çapında 268 Apple Store’da da çok sayıda satış elemanı görev yapıyor.

Bilindiği üzere, iPhone başta olmak üzere, Apple şirketin ürettiği ürünlerin neredeyse tamamı, tıpkı önde gelen pek çok akıllı telefon üreticisinin yaptığı gibi Çin’de imal edillmekte ve karın büyük bölümü Tayvan merkezli iki şirket tarafından paylaşılmakta. Foxconn olarak da bilinen Hai Prescision ve Pegatron tesislerinde yılda toplam 200 milyon iPhone üretildiği de edinilen bilgiler arasında yer alıyor.

ABD Başkanı Donald Trump’un açıklamalarının ardından Apple, her iki firmadan da üretimi ABD’ye taşımanın olası maliyetlerine dair bir rapor isteyince Foxconn talebi olumlu yanıtladı ancak Pegatron ise böyle hesaplamayı, çok maliyetli olacağı gerekçesiyle reddetti.

Deutsche Welle’ye konuşan New York Syracuse Üniversitesi’nden Prof. Jason Dedrick, üretimin ABD’ye kaydırılması durumunda özellikle işçi ücretlerinin büyük bir maliyet artışına neden olacağını söylüyor.

YORUMLAR

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Sorry, comments for this entry are closed at this time.

BENZER HABERLER

YENİ HABERLER

© Copyright 2017 Medyabey. Tüm görsel ve metin kaynak hakları saklıdır. - [email protected]