İnternet ucuzlayacak…Peki ama nasıl?

Kazakistan’daki Baykonur Uzay Üssü’nden bu gece fırlatılacak Türksat 4B uydusu sayesinde daha uygun maliyetle yüksek hızlı internet erişimi sağlanacağı haber veriliyor.

Türksat 4B, bu gece Türkiye saati ile 23.40’ta Baykonur Uzay Üssü’nden fırlatılacak.

Peki, bu gelişmenin hayatımıza yansıması nasıl olacak?

Fırlatmadan 9 saat 13 dakika sonra uydunun fırlatıcı roketten tamamen ayrılarak yörüngesine yerleşeceği ve Türksat 4B’nin yörüngeye yerleştirme sürecinde Türkiye, Afrika, Avustralya, Japonya, İtalya ve Kanada’daki uydu istasyonlarının kullanılacağı bildiriliyor.

İlk sinyalin alınması fırlatmadan 9 saat 13 dakika sonra planlanıyor. Kontrolü, Gölbaşı Uydu Yer İstasyonuna devredilecek uydu, buradan gönderilecek komutlarla 48 gün boyunca performans testlerine tabi tutulacak.

Uzmanlar, Türksat 4B uydusu sayesinde Ka band ile uydudan daha uygun maliyetle yüksek hızlı internet erişimi sağlanacak olmasının önemine işaret ediyorlar.Toplam 3 Gbps veri haberleşme kapasitesine sahip olacak Türksat 4B uydusunun, 792 Mhz Ka frekans band kapasitesinin televizyon kanallarının canlı yayın geçişlerinde yaygın olarak kullanılması amaçlanıyor.

Aralık ayında ticari faaliyetlere başlaması planlanan 4B uydusunun operasyonel manevra ömrünün 30 yıldan fazla olacağı haber veriliyor. Uydu, askeri haberleşme ihtiyaçları için de kullanılabileceği gelen haberler arasında.

YORUMLAR

Henüz hiç yorum yapılmamış.

BENZER HABERLER

YENİ HABERLER

© Copyright 2017 Medyabey. Tüm görsel ve metin kaynak hakları saklıdır. - [email protected]