İlber Ortaylı’dan Mustafa Altıoklar’a “fetih” ayarı

Mustafa Altıoklar’ınsosyal medya üzerinden İstanbul’un fethi ile ilgili yaptığı paylaşım çok tartışılmıştı. Konu CnnTürk’te Ahmet hakan’ın sunduğu Tarafsız Bölge’de de gündem oldu. İlber Ortaylı, Altıoklar’a sert ifadelerle yüklendi.

İlber Ortaylı, Altıoklar için ‘Haliç’in üzerindeki zincirden haberi yok. Avcılar’ın yerini tam bilmiyor.’ diye konuştu.

Altıoklar, İstanbul’un fethedilmesini ‘İki dandik takayı Haliç’in uysal sularından geçirip, topu topu Avcılar kadar bir üvey kasabayı gasp etmek’ olarak nitelemiş, Osmanlı devletinin yalvararak haçlılara teslim ettiği İstanbul’u Atatürk’ün kurtardığını kaydetmişti.

Altıoklar tepki çeken paylaşımında şu ifadeler yer verdi:

‘İki dandik takayı Haliç’in uysal sularından geçirip, topu topu Avcılar kadar bir üvey kasabayı gasp etmeyi fetih diye kutlayan aptal; elbette bilmezsin; senin Ecdad-ı Osman’ın yalvararak haçlıya teslim ettiği istanbul’u, Mustafa Kemal’in ölümüne kavgasıyla kurtardığını ve elbette bilemezsin, sana hayatın estetiğini yaşamayı önerdiğini.’

MUSTAFA ALTIOKLAR’A SORUŞTURMA

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığınca, İstanbul’un fethinin 563. yıl dönümü kutlamalarıyla ilgili sosyal medyadaki paylaşımlarından dolayı yönetmen Mustafa Altıoklar hakkında, “Cumhurbaşkanına hakaret” ve “halkı kin ve düşmanlığa tahrik” suçlarından resen soruşturma açıldığı bildirildi.

Basın Suçları Soruşturma Bürosunda görevli Cumhuriyet Savcısı Cevat İşlek, İstanbul’un fethinin 563. yılı münasebetiyle Yenikapı’da düzenlenen törenin ardından, Twitter hesabından yaptığı paylaşımlarla ilgili basında çıkan haberleri ihbar kabul ederek, Altıoklar hakkında resen soruşturma başlattığı öğrenildi.

İşte, İlber Ortaylı’nın Mustafa Altıoklar’ın sözlerine yönelik değerlendirmesi:

YORUMLAR

Henüz hiç yorum yapılmamış.

BENZER HABERLER

YENİ HABERLER

© Copyright 2017 Medyabey. Tüm görsel ve metin kaynak hakları saklıdır. - [email protected]