İlber Ortaylı yine bildiğiniz gibi: ” Türkiye’yi cahiller yönetiyor!”

Tarih profesörü İlber Ortaylı adından söz ettirmeyi her daim başarıyor. Cumhuriyet gazetesine röportaj veren Ortaylı yine konuşulacak açıklamaların altına imza attı. İlber Ortaylı bir soru üzerine “Türkiye’yi cahiller yönetiyor” açıklamasıyla yine medyanın gündeminde.

Cumhuriyet’ten Ceren Çıplak’a röportaj veren İlber Ortaylı  gündeme ilişkin soruları cevapladı. Tarih profesörü olan İlber Ortaylı, “Demokrasi nöbetine gittiniz mi?” sorusuna, ironik bir cevap vermeyi tercih etti. Ortaylı, soruya; “İşim vardı gitmedim, dişim ağrıyordu” cevabını verdi.

“DARBEDE BİLE GÖRDÜK CAHİL OLDUKLARINI”

Alim olmayan herkesi cahil olarak niteleyen Ortaylı, “Türkiye’yi cahiller yönetiyor” dedi. Ortaylı, “Görgü ayrı bir şey. Herkes âlim olmadığına göre cahiller de yönetir. Bütün dünyada bu böyledir. Burada nispeti fazladır. Bir de çok cüretkâr burası. İktidarı da muhalefeti de çok cüretkâr. Bilmeden çok cüretkâr oluyorlar. Darbede bile gördük cahil olduklarını” ifadesini kullandı.

Daha sonra bir soru üzerine sözü Kanuni ve Hürrem arasında yaşanan aşka getiren Ortaylı,

‘Devlet katında Kanuni Sultan Süleyman ve Hürrem Sultan’ınki gibi bir aşk yaşanmadığını’ savundu.  Ortaylı, “Herkes evinde yaşıyor galiba. Bunlar çirkin siyasiler; ne anlar aşktan. Hürrem – Kanuni güzel oluyor hikâyeleri… Bugünkü siyasiler ise sıkıcı” diye konuştu.

HERKES ALİM OLMADIĞINA GÖRE

Ortaylı “Türkiye’yi cahillerin yönettiğini” savunarak, “Görgü ayrı bir şey. Herkes âlim olmadığına göre cahiller de yönetir. Bütün dünyada bu böyledir. Burada nispeti fazladır. Bir de çok cüretkâr burası. İktidarı da muhalefeti de çok cüretkâr. Bilmeden çok cüretkâr oluyorlar. Darbede bile gördük cahil olduklarını” ifadesini kullandı.

“Sizce bu memlekette yaşanmaz mı?” sorusunaYaşanmaz, ama şu anda yaşanmaz.”

“Çok mu ‘cahil’ var?” sorususuna ise;Herkes âlim olmadığına göre…” diye karşılık verdi.

“SEN DE AÇIK VERME”

Röportajın İlber Ortaylı’nın özel hayatı ile ilgili bölümü ise şöyle:

– Özel hayatınıza da bulaşalım. Sevgiliniz var mı?

Benim özel hayatım 70 yaşındaki bir âlimin özel hayatı. Hiçbir zaman senin koordinatlarınla uyuşmaz.

– Laf vurmayı ne çok seviyorsunuz…

Eee ne olmuş yani? Sen de açık verme.

– Yalnız mısınız?

Özel hayatımın büyük bir kısmı kızımla torunuma ait. Diğer kısmı da yazılarıma, kitaplarıma ve gezmelerime, konferanslarıma ait. Allah’a şükür oldukça yalnızım.

– Devlet katında da gördüğümüz bir aşk manzarası yok. Siz ki o kadar Hürrem Sultan – Kanuni Sultan Süleyman gibi nice aşkları okumuşsunuz… Peki, bugün devlet katında büyük aşkların olmamasını nasıl görüyorsunuz?

Göremiyorum. Herkes evinde yaşıyor galiba. Bunlar çirkin siyasiler; ne anlar aşktan. Hürrem – Kanuni güzel oluyor hikâyeleri… Bugünkü siyasiler ise sıkıcı.

 

YORUMLAR

Henüz hiç yorum yapılmamış.

BENZER HABERLER

YENİ HABERLER

© Copyright 2017 Medyabey. Tüm görsel ve metin kaynak hakları saklıdır. - [email protected]