Medya

İlber Ortaylı : Cem Özdemir Almanya’da yükselmek için her şeyi yapabilir

İlber Ortaylı’dan ilginç Cem Özdemir çıkışı… CnnTürk’te Hakan Çelik’in programı Hafta Sonu programında konuşan Ortaylı, başta Cem Özdemir olmak üzere Türkleri soykırımla suçlayan 11 Türk milletvekili Almanya’ya ve Almanlara yaranmak için elinden gelen her şeyi yapmaya hazır olduğunu söyledi.

Ortaylı Cem Özdemir için “orada tutunmak için her şeyi yapar” diye konuştu.

“YARANMAK İÇİN HER ŞEYİ YAPARLAR”

İlber Ortaylı bu kişilerin kasaba zihniyetinde olduklarını vurgulayarak şöyle konuştu: “Bu entegrasyon değildir, bu yaranma psikolojisidir. Orada mecliste yer alan Türkler bir duruş sergilememiştir. Böyle bir dertleri yoktur. Örneğin bir insan Amerikalıdır ama İrlandalı duruşu vardır, İtalyan, Alman hatta Yunan duruşu vardır. Bizimkiler ise entegrasyon bile değil, tamamen yaranma zihniyeti içinde hareket etmişlerdir”

ALMANLAR KENDİLERİNE SUÇ ORTAĞI ARIYOR

Ortaylı, programda, Avrupa’nın güçlü bir Türkiye istemediğini ve Almanya’nın kendine suç ortağı aradığını ifade etti. İlber Ortaylı, sözlerinin devamında “Türkiye’nin Avrupa Birliği’nde yeri yok, almazlar. Zaten birliğe dahil olmamamız daha hayırlı olur. Artık 1970’lerin parlak Avrupa Birliği yok. Almanlar Holokost’u dünyaya yaymak istiyor, Yahudilere yapılanların her yerde olduğunu milletlere empoze ederek, durumu normalleştiriyor ve kendilerine suç ortağı arıyorlar. Bir Sicilya mafya sözü vardır; ‘Herkes suçluysa, kimse suçlu değildir’. Almanlar tam anlamıyla bunu yapmaya çalışıyor” diye konuştu.

Almanya’nın 1915 kararı sürecinde Türk lobisinin yetersiz kaldığı ve hayalkırıklığı yarattığını da söyleyen İlber Ortaylı, Alman Yeşiller Partisi Eş Başkanı Cem Özdemir’in tutumunu “Bu bir kasaba zihniyeti ile gelen entegrasyon sorunu ve yamanmadır” diyerek eleştirdi.

Etiketler

Benzer Haberler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı