İHA 15 Temmuz darbe girişimiyle ilgili suçlamalara cevap verdi

İhlas Haber Ajansı(İHA), sosyal medya üzerinden yapılan bir algı operasyonu hakkında kamuoyunu bilgilendirdi. İHA, 15 Temmuz darbe girişimine karşı yaptıkları yayınlara gölge düşürülmeye çalışıldığı gerekçesiyle açıklama yaptı. İHA’nın resmi sitesinden yapılan açıklamada “Sosyal medya üzerinden yayın yapan bir kişinin İHA’nın yayın yapmadığı iddiaları tamamen çarpıtmadır.” ifadesine yer verildi.

İHA’dan yapılan açıklama şöyle:

İhlas Haber Ajansı, 15 Temmuz kalkışma gecesi, kritik anlarda yaptığı yayınlarda Türk ve Dünya televizyonlarına içerik sağlayarak adından övgüyle bahsettirmiş hain darbe girişiminin başarısız olmasında büyük pay sahibi olmuştur. İHA, 15 Temmuz gecesi sağladığı içerikle bir ajansçılık başarısı ortaya koyarken aynı zamanda Marmaris’te Cumhurbaşkanımız Erdoğan’ın kaldığı otele, bir muhabir göndererek açıklamalarını takip edip, abonelerine, bu görüntüleri en hızlı şekilde servis etmiştir.
İhlas Haber Ajansı, 15 Temmuz kalkışma gecesi, Marmaris’te Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın kaldığı otele, durumu haber alır almaz bir muhabir göndererek açıklamalarını takip edip, abonelerine, kendi yayın sistemi üzerinden bu görüntüleri en hızlı şekilde servis etti. İlk etapta Marmaris’te çekilen 7 dakikalık görüntü, İstanbul merkeze ulaştırıldı. Cumhurbaşkanımız’ın açıklamaları flaş haber olarak, 16 Temmuz 00.44’te yazılı ve fotoğraflı olarak, 00.53’te ise görüntülü olarak abonelerimize servis edildi. Cumhurbaşkanımız’ın 3 dakikalık açıklama kısmı, defalarca İHA’nın ana yayın frekansından dünya kamuoyuna duyurulmaya devam edildi. Sosyal medya üzerinden yayın yapan bir kişinin İHA’nın yayın yapmadığı iddiaları tamamen çarpıtmadır.

İhlas Haber Ajansı, 15 Temmuz gecesi ve 16 Temmuz günü başta İstanbul ve Ankara olmak üzere bütün yurtta, ekiplerinin tamamı ile sahada çalışma yapan ajans oldu. Kalkışma sırasında İHA ilk andan itibaren hiçbir aksama göstermeden servisine devam etti. Özel tedbirler alarak, çalışmalarını ve yayınlarını zaman zaman sokaktan yürüten İHA, o gece hem ulusal hem de dünya TV’lerine yayınlarına devam etti.
15 Temmuz gecesinde akıllarda kalan, tankın önüne yatan cesur yüreklerin, havalimanını teslim alan halkın, Ankara Emniyet Müdürlüğü ve Genelkurmay önündeki unutulmaz görüntülerin tamamı İHA’ya aittir.
İhlas Haber Ajansı o gece milletin tarafında olarak, hiçbir hayati ve ticari kaygı gözetmeden, bütün yayın kuruluşlarına çektiği görüntüleri, ücretsiz olarak da servis ederek tarihi bir hizmete imza attı.
Üsküdar’da, Çengelköy’de mahallede dolaşan darbeci askerlerin halk tarafından teslim alınma görüntüleri İHA ana yayından saat 01.00’de yayınlandı.

Ayrıca Bayrampaşa’da, çevik kuvvet ekiplerine darbeci askerlerin teslim olma görüntüleri İHA ana yayından saat 01.20’de servis edildi. Taksim meydanında darbeci askerlerin teslim olma görüntüleri saat 04’de ana yayından dünya kamuoyu ile paylaşıldı.

15 Temmuz Şehitler Köprüsünde kalkışmacı askerlerin halkımız tarafından teslim alınması görüntüleri ile de dünyaya Türk milletinin zaferini duyurma imkanı yine İHA’ya nasip oldu. Bu görüntüler hem Türkiye de hem de dünya televizyonlarında flash haber olarak yayınlandı. Bu görüntüler ile darbeye teşebbüs edenlerin kötü emelleri son buldu.
Bütün özel televizyonların dakika dakika görüntülerini kullandığı İHA’nın, 15 Temmuz’da tam kadro 24 saat aralıksız sahada olan ve kurşunların altında vazife yapan arkadaşlarımızın, çatışma yaşanan geceye ait bir çok farklı noktadan yaptıkları haber faaliyetleri, çekilen görüntü ve fotoğraflar tüm TV’lerde ve gazetelerde her gün kullanılmaktadır.
Kısa bir özetini iha.com.tr’de halen servis ettiğimiz bu görüntüler, İHA’nın hangi şartlar altında nasıl bir çalışma sergilediğini de göstermektedir. Sadece vatan meselesi olarak değerlendirip, ölüm tehlikesi altında yaptığımız bu çalışmalara karşılık, muğlak ifadeler ile itham altında bırakılmayı ahlaki ve vicdani bulmadığımız gibi, bunu şirketimize ve personelimize yapılan büyük bir haksızlık olarak değerlendiriyoruz.
Yapılan itham ve ilzamları kökten reddettiğimizi kamuoyunun dikkatine arz ederiz

YORUMLAR

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Sorry, comments for this entry are closed at this time.

BENZER HABERLER

YENİ HABERLER

© Copyright 2017 Medyabey. Tüm görsel ve metin kaynak hakları saklıdır. - [email protected]