Hepimiz ücretsiz olarak Google’a çalışıyoruz!

İnternette gezinirken hepimizin sık sık karşılaştğı Recaptcha aslında internet dünyasında dijital çağın en zeki sistemlerinden biri olarak yorumlanıyor. “Bir Robot musun?” sorusunun cevabını isteyen ReCaptcha nedir? Recaptcha neden kullanılır? Siteler neden kullanıcıların robot olup olmadığını sorgular ve anlamsız işaretler ya da harflerle robot olmadığımızı kanıtlamamızı ister?

“BİR ROBOT MUSUN?” SORUSUNU CEVAPLARKEN ASLINDA NE YAPIYORUZ?

2000’lerin ortasında kullanılmaya başlayan Recaptcha’da bir günde yaklaşık 200 milyon kelime giriliyor. Her bir giriş oe yine yaklaşık 10 ile 12 saniye sürüyor ve dünyada 750 milyon kişinin karşısına bu kutucuklar çıkıyor. Bir siteye girmeye çalışırken karşımıza çıkan kutucuklara birbiriyle alakasız da olsa iki kelimeyi yazarak web sitelerinde insan olduğumuzu kanıtladığımız Recaptcha uygulamasında aslında ne yaptığımızı biliyor muyuz? Bu sistemde sadece girmeye çalıştığımız web sitesinde insan olduğumuzu kanıtlamıyor, milyonlarca kitabı dijital ortama aktarmış oluyoruz. Nasıl mı?

Cevabı çok basit… Sistemin çalışma mantığına göre; bize sunulan iki kelime var. Bu kelimelerden biri Recaptcha’nın oluşturduğu kelime. Diğer ise dijital ortama aktarılmayı bekleyen kitaplardan birinin içinde geçen bir kelime. Sayıları yan yana koyduğukuzda çok büyük bir iş bütün internet kullanıcılarının günlük 10 saniye ayırarak yapmamazı sağlıyor.

Şirketin kurucusu Luis Von Ahn TEDx konuşmasında devasa bir insan gücünü kitapları dijitalleştirmeye aktararak bu kitapların bulunabilir ve ulaşılabilir yapmaya çalıştıklarını ifade etmişti. Google, Recaptcha’yı 2009’da satın aldı. Sonrasında da Google, Google Books için bütün kitapları dijitalleştirmeye başladı. Bunu hepimiz birlikte yaptık. Hem de ücretsiz olarak. Yani kelimenin tam manasıyla hepimiz ücretsiz olarak Google’a çalışıyoruz.

YORUMLAR

Henüz hiç yorum yapılmamış.

BENZER HABERLER

YENİ HABERLER

© Copyright 2017 Medyabey. Tüm görsel ve metin kaynak hakları saklıdır. - [email protected]